Anasayfa » Dosya » V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi şefler Adana ve Gaziantep’i keşfettiler

V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi şefler Adana ve Gaziantep’i keşfettiler

30 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlecek olan V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi dünyaca ünlü şefler ilk önce Adana sonra da Gaziantep’in hem önemli noktalarını hem de yerel lezzetlerini denediler. Öncelikle Tarsus Kubat Paşa Medresesi’nde Mersin Valisi’nin katılımıyla Tarsus’un özel lezzetlerini denediler. Akşam yemeği için de Çapa Restoran’da yemek yiyen şefler özel deniz mahsulleri ve balık çeşitlerini denediler.

İkinci gün Adana şehir turuna çıkan şefler şehrin önemli noktalarını gördükten sonra Yeni Adana Müzesi’ni gezdiler ve şalgam imalatında şalgam yapımını dinlediler. Öğle yemeğinde de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da katılımıyla Adana’nın özel lezzetlerini denediler. Şefler Yeni Uğur’da da cezerye ve lokum yapımını izleyerek mekandaki lezzetleri denediler ve şef Gert de Mangeleer ustayla birlikte lokum yaptı.

Akşam için de Onbaşılar Kebap’ta yemek yiyen şefler kebap yapım atölyesine katılarak kendi kebaplarını yaptılar ve işin inceliklerini ustalardan öğrendiler.

Üçüncü gün Gaziantep’e geçen şefler Orkide Pastanesi’nde geleneksel Gaziantep kahvaltısı ile kahvaltı yaptılar ve katmerin nasıl hazırlandığını izlediler. Zeugma Müzesi, Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşını gezen şefler Çelebioğlu Baklava’da baklava yapımını bizzat ustalardan imalathanede öğrendiler ve baklava yapmayı denediler. Mutfak Sanatları Merkezi’ne şef Doğa Çitçi’nin hazırladığı özel Gaziantep lezzetlerini de deneyimleyen şeflere Gaziantep Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ şeflere Gaziantep gastronomisi ile ilgili kitap hediye etti. Akşam için de Hışvahan’a geçen şefler Gaziantep’in özel lezzetlerini deneyerek Gaziantep turunu tamamladılar.

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Tatlılarıyla içinizi ısıtan mekân: Habitude Artisan Patisserie

Kendi hayatı için aradığı kaliteyi kendisine ve başkalarına sunmaya çalışan bir çift olan Bilun Penpecioğlu ...

Uno’dan, Anfaş’ta “Şef Sohbetleri” panelleri

Uno, Anfaş’ta düzenlediği “Şef Sohbetleri” konseptiyle ziyaretçilere keyifli paneller yaşatmaya devam ediyor. Bunlardan biri de ...

Magnus Nilsson, MAD Akademi Direktörü seçildi

İsveç’te, geçen yılın sonunda kapanan ve çok beğenilen bir restoran olan Faviken’in şefi Magnus Nilsson, ...

Trabzon mutfağı Hilton İstanbul Bosphorus’ta

Hilton İstanbul Bosphorus’un Anadolu’nun yöresel lezzetlerini tanıtmak amacıyla 2018 yılında hayata geçirdiği “Yerel Mutfak Global ...

ANFAŞ’ın 31. Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarları kapılarını açtı

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması ANFAŞ Hotel Equipment – 31.Uluslararası Konaklama ve ...