V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi şefler Adana ve Gaziantep’i keşfettiler

30 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlecek olan V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi dünyaca ünlü şefler ilk önce Adana sonra da Gaziantep’in hem önemli noktalarını hem de yerel lezzetlerini denediler. Öncelikle Tarsus Kubat Paşa Medresesi’nde Mersin Valisi’nin katılımıyla Tarsus’un özel lezzetlerini denediler. Akşam yemeği için de Çapa Restoran’da yemek yiyen şefler özel deniz mahsulleri ve balık çeşitlerini denediler.

İkinci gün Adana şehir turuna çıkan şefler şehrin önemli noktalarını gördükten sonra Yeni Adana Müzesi’ni gezdiler ve şalgam imalatında şalgam yapımını dinlediler. Öğle yemeğinde de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da katılımıyla Adana’nın özel lezzetlerini denediler. Şefler Yeni Uğur’da da cezerye ve lokum yapımını izleyerek mekandaki lezzetleri denediler ve şef Gert de Mangeleer ustayla birlikte lokum yaptı.

Akşam için de Onbaşılar Kebap’ta yemek yiyen şefler kebap yapım atölyesine katılarak kendi kebaplarını yaptılar ve işin inceliklerini ustalardan öğrendiler.

Üçüncü gün Gaziantep’e geçen şefler Orkide Pastanesi’nde geleneksel Gaziantep kahvaltısı ile kahvaltı yaptılar ve katmerin nasıl hazırlandığını izlediler. Zeugma Müzesi, Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşını gezen şefler Çelebioğlu Baklava’da baklava yapımını bizzat ustalardan imalathanede öğrendiler ve baklava yapmayı denediler. Mutfak Sanatları Merkezi’ne şef Doğa Çitçi’nin hazırladığı özel Gaziantep lezzetlerini de deneyimleyen şeflere Gaziantep Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ şeflere Gaziantep gastronomisi ile ilgili kitap hediye etti. Akşam için de Hışvahan’a geçen şefler Gaziantep’in özel lezzetlerini deneyerek Gaziantep turunu tamamladılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Metro Türkiye ev sahipliğinde 2. İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi

Türk mutfağının daimiyetini sağlama ve gelecek nesillere miras bırakma misyonunu üstlenen Metro Türkiye ev sahipliğinde; TÜRKPATENT, TOBB ...

Foodinlife, Avrupa’nın ilk su altı restoranı Under’ı ziyaret etti

Sözen Organizasyon Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’in de ziyaret ettiği Avrupa’nın ilk su altı restoranı ...

RATIONAL mutfakta kullanım kolaylığı, hız ve istediğiniz yemek kalitesine ulaşmanızı sağlıyor

Geçmişten günümüze hemen hemen her sofrada, her özel günde yer alan pastalar maharetli ellerden çıkıyor. ...

David Zilber ve Rene Redzepi’den harika bir kitap: “The Noma Guide to Fermantation”

The Noma Guide to Fermantation fermente ürünlerle ilgili harika bir rehber… David Zilber ve Rene ...

50 Top Italy Guide 2020 belli oldu

50 Top Italy Guide 2020 rehberine giren restoranlar açıklandı. Listede şef Massimo Bottura’nın Modena’da yer ...