Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk: Bedri Aydoğdu

“İyi bir kebabın olmazsa olmazı iyi bir usta olmak”

7 yaşından beri kebapçı olan ve 92 yılında kendi yerini açan Bedri Aydoğdu nam-ı diğer Bedri Usta, Dubai’ye açacakları yeni şubelerini, seyyar bir kebap tezgahıyla nasıl işe başladığını ve iyi kebabın nasıl olması gerektiğini bizlerle paylaştı.

Doğduğundan beri kebapçı olduğunu söyleyen Bedri Aydoğdu, “Mesleğe Adana’da başladım ve 7 yaşından beri bu işi yapıyorum. 92’de kendi iş yerim Adana Yüzevler Kebapçısı’nı açtım. Ondan önce Adana’da tabla dediğimiz sokak arasında seyyar olarak kebapçılık yaptım. Tezgahımı öyle bir yere açtım ki müşteri geldikçe kasaptan et, fırından ekmek alıp öyle kebap yapıyordum” diyor.

“4-5 ay içerisinde Dubai’ye şube açacağız”

14 şubesi olan Adana Kebapçısı Bedri Usta’nın Dubai’ye açacakları yeni mekânlarından bahseden Bedri Aydoğdu sözlerine şöyle devam ediyor: “Şu an 14 tane şubemiz var İstanbul, İzmir, Ankara, Bodrum’dayız. Yurt dışında şu an şubemiz yok ama yakın zamanda Dubai’ye şube açacağız. 4-5 ay içerisinde açmış oluruz. Tek bir şube değil birkaç şube birden açacağız. İstanbul’a ilk kebabı ben getirdim 92’de geldiğimde bir tek Develi vardı. Benden sonra bir sürü kebapçı açıldı. Şimdi Dubai’de biz açıldıktan sonra bir sürü kebapçı açılacak. Emaar Square AVM’de bir tane şubemiz var fast food tarzı yer olarak değerlendirirsek ama o konuya çok sıcak bakmıyorum. Böyle daha iyi biz fast food’cu değiliz kebapçıyız.”

“Türkiye’nin her yerinde çok güzel etlerimiz var”

 

Kebaplarında kullandıkları etleri her zaman aynı yerden almadığını dile getiren Bedri Aydoğdu: “Bir çiftliğimiz yok etlerimizi genelde kasaplardan alıyoruz. Trakya’dan Edremit’ten aldığımız etlerle kebaplarımızı yapıyoruz. Hep aynı yerden almıyoruz etlerimizi, Türkiye’nin her yerinde çok güzel etlerimiz var. Metro’dan da etlerimizi alıyoruz. Dünyanın en iyi etleri oraya geliyor. Daha kontrollü, daha denetimli çalışması da kolay oluyor” diyerek sözlerine devam ediyor.

“Adana kebabına baharat girmez”

İyi bir kebabın olmazsa olmazının iyi bir usta olmaktan geldiğini sözlerine ekleyen Aydoğdu: “En önemlisi bu işte usta olacaksın ve çekirdekten yetişeceksin. En önemlisi bu. Örneğin bizim restoranımızda usta gelmediğinde o gün ben geçerim ocağın başına. Adana kebabı çok önemli bir konu. Herkes baharat koyuyor ama Adana kebabına baharat girmez. Sadece tuz, toz biber, kuyruk yağı ve etten oluşur. Dünyadaki orijinal Adana kebabının patentini de biz aldık. Diğer isim yapmış kebapçılarda menülerine Adana kebap yazamazlar kendi isimleriyle başka adlar yazabilirler. Aslında Urfa diye bir kebap yok acılı Adana, acısız Adana var. Bedri Usta’da kebap dışında tatlı olarak tel kadayıf servis ediyoruz. Adana’da da tüm kebapçılarda cevizli, fıstıklı kadayıf olur. Bir de kendimize has fıstıklı helvamız var” diyor.

“Yöresel yemeklerimizi tanıtmamız lazım”

Türk mutfağının yeterince tanıtılmadığını düşünen Bedri Aydoğdu: “Yabancılar kebabı çok seviyorlar. Çiğ köfteyi tercih etmiyorlardı çiğ köfteyi sevdirdik. Tadına baksınlar istedik. Türk mutfağı başka yerde yok ama bunu tanıtamıyoruz. En iyi mutfak bizim mutfağımız aslında. Biraz tanınmaya başladı ama o da steak üzerine. Aslında yöresel yemeklerimizi ön plana çıkartmamız lazım. Adana’nın, Urfa’nın, Antep’in, Hatay’ın farklı farklı lezzetleri var herkesin bilmesi gereken. Sadece en bilinen kebap onun dışında tanıtım konusunda çok yetersiz” açıklamalarında bulunuyor.

“Bir yörenin ismini taşıdığın zaman o yöreye özgü yemekler yapacaksın”

Restoranlarıma gelen bizi tavsiye ediyor mu, bir gelen ikinciye geliyor mu, birilerine tavsiye diyor mu en çok bunlara önem verdiğinden bahseden Bedri Aydoğdu sözlerine şöyle son veriyor: “Bir gelen bir daha geliyorsa o restoran yaşar. Lezzetli yemekler sunmuşsun demektir. İnsanlar Hatay sofrası diye restoran açıyorlar ama içerisinde Hatay ile ilgili hiçbir şey yok. Bir yörenin ismini taşıdığın zaman o yöreye özgü yemekler yapacaksın. Burası Adana Kebapçısı Bedri Usta, ben buraya her şeyi koyarsam olmaz. O yörenin mutfağını bozmamak lazım. Yetiştirdiğim ustaların benden ayrı restoran açması çok hoşuma gidiyor, tebrik ediyorum onları. Ben hem patronların patronu hem ustaların ustasıyım. Kimse kimsenin yanında ömür boyu işçi olmaz, ben de bir zamanlar birilerinin yanında işçiydim. Onların başarısı benim başarım. Ben herkese yardımcı olmaya çalışıyorum, kimseye köstek olmam. Bazen yerimiz olmayınca onlara yönlendiririm orada gitsinler yesinler. Ben Adana’da öyle bir kebapçının yanında yetiştim.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.