Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk: Levent Şahin

Le Pain Quotidien’de rustik ekmekleri organik lezzetler tamamlıyor

Le Pain Quotidien ilk olarak 1990 yılında Brüksel’de hayata geçiriliyor. Birkaç ay içerisinde şube sayısını 10’a taşıyan marka, şu anda dünyada yaklaşık 270 mağazası ile eşsiz lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Biz de organik bir yemek deneyimi sunan Le Pain Quotidien’i İş Birim Müdürü Levent Şahin’den dinledik.

Le Pain Quotidien, Alain Coumont tarafından hayata geçiriliyor. 90’lı yılların başında, Alain Coumont, Belçika’da küçük bir çocukken, sayısız saatlerini sandalyesinin üzerinde, büyükannesinin ekmek yapışını izleyerek geçirmiş. Brüksel’de genç bir şef olan Alain Coumont, çalıştığı restoran için uygun ekmeği bulamayınca, çocukluk yıllarından süregelen ekmek tutkusuyla ilk fırınını ‘taze, günlük ekmek’ anlamına gelen ‘Le Pain Quotidien’ adı ile açmış. Prestijli bir Brüksel lokantasında şef olan Coumont, kaliteli malzemelerle hazırlanan leziz ve otantik bir aşçılık deneyimi sunmaktan keyif alıyordu. Ve bu ölçütlere karşılık gelen bir ekmeği bulamadığı için kendi ekmeğini yapmaya karar veriyor ve Le Pain Quotidien’i kuruyor. Marka şu anda 21 ülkede yaklaşık 270 şubede hizmet veriyor. Levent Şahin, Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nin 1992 yılındaki ilk mezunlarından. Başarılı ismin The Marmara İstanbul Oteli’nde başlayan meslek hayatı sırasıyla; Four Seasons İstanbul, Four Seasons London, Four Seasons Dallas USA, Rixos Otel ve Divan grubu restoranları ile birçok lokasyonda devam ediyor. Şahin, şu an ise Shaya grubunda Le Pain Quotidien İş Birim Müdürü olarak görev alıyor. 

“Ekmeklerimiz ekşi mayalı olup organik unla hazırlanıyor” 

Alain Coumont’un babasının anısına Le Pain Quotidien adını verdiği marka, Türkçede "günlük taze ekmek" anlamına geliyor. Her gün en iyisini sunmayı gelenek haline getiren marka, sade yemek konseptiyle misafirlerini ağırlıyor. Le Pain Quotidien’de titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Şahin, “Ekmeklerimiz ekşi mayalı olup, organik unla, doğal keten sepetlerde 48 saat mayalanarak hazırlanıyor” ifadelerini kullanıyor. 

“Malzeme kalitemiz lezzetimizi farklılaştıran en temel unsur” 

Le Pain Quotidien menüsünde herkese uygun birçok ürün bulunuyor. Bu ürünlerin arasında; organik ve doğal içeriklerle hazırlanan günlük, taze kahvaltı ürünleri, sağlıklı atıştırmalıklar, tartine (paylaşımlık ekmek dilimleri) çeşitleri, free range tavuk beyaz et ile lezzetlendirilen yemek çeşitleri, çorbalar, salatalar, tatlılar, doğal limonatalar ve tabii ki enfes kahveden de söz edebiliriz. Tüm menüde sağlık ve tazeliğin ön planda olduğunu dile getiren Levent Şahin, “Kullandığımız malzeme kalitesi lezzetimizi farklılaştıran en temel unsur. Ayrıca mağazalarımızdaki raflarda misafirlerimizin satın alabildiği organik zeytin yağı, sürülebilir çikolatalar, bal, doğal reçeller, kahveler, bitki çayları ve sunum tepsileri, fincanlar ve potlar bulunuyor. Bunun yanı sıra istenilen bir mekânda gerçekleşen davet, özel gün ve toplantılar için de catering hizmeti veriyor, hem kurumsal hem kişisel bir çok etkinlikte Le Pain Quotidien lezzetlerini misafirlerimize sunuyoruz. İmza lezzetlerimiz, tüm LPQ’larda bulabileceğiniz tartinelerimiz” açıklamalarında bulunuyor. 

Le Pain Quotidien’de basit ve doğal bir atmosfer 

Le Pain Quotidien’de her şey basit ve doğal bir atmosfer yaratmak için bir araya geliyor. Organik ürünler, hasır sepetler, hamur işleri, organik sürülebilir çikolatalar ve içecekler, kum ve kehribar renkleri ile kaplı duvarlar, yumuşak aydınlatma, günün önerilerinin tebeşirle yazıldığı büyük kara tahtalar, klasik müzik eşliğinde servis… Tüm bunlar Le Pain Quotidien’i diğer restoranlardan ayıran ve başarısına katkıda bulunan özellikler. Markanın servis ettiği standart menüsü dışında, yılda iki defa mevsimsel olarak çıkardığı “Sezon Spesiyalleri Menüsü” de bulunuyor. Levent Şahin son olarak Ekim ayı itibari ile servise çıkacak olan lezzetleri ise şöyle sıralıyor: “Humuslu sebze tartin, free range tavuk ragu ve siyez bulguru, pancarlı kinoa ve sebze salatası, soğan çorbası, organik yoğurt, granola ve meyveli konfor kasesi.” 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.