Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk:

Türkiye’nin lezzet ünlüsü: Develi Restaurant

Develi Restaurant’ın 1912 yılında 3 kişi ile 50 metrekarede başlayan hikâyesi 12 noktaya ulaşmış durumda. Marka bugün yaklaşık bin kişilik ekiple doludizgin yoluna devam ediyor. Develi Restaurant Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Develi, “Bir asırdır değişmeyen kalitemizle restoranımızın önceliği her zaman misafirlerimiz oluyor” diyor.

 Nuri Develi, eğitim hayatı boyunca işin mutfak kısmından başlayarak Develi’de her noktada görev alıyor. Bugün abi Ali Develi ile markanın 4. kuşak temsilciliğini üstleniyor. Başarılı yönetici, işletmelerin çoğunluğunu aile şirketlerinin oluşturduğunu belirterek, “Ne yazık ki kuşaklar arası çatışma çok sık görülen bir problem. Biz çok şükür bunu yaşamadık, abim Ali Develi ile beraber babamızın tecrübesine güvendik, babamızda bizim yenilikçi ruhumuza inandı. Hal böyle olunca Develi geleneklerinden kopmayan ama yeniliğe de uyum sağlayan bir marka haline geldi” açıklamalarına yer veriyor.
 
“Develi Burger ile misafirlerimize özel lezzetlerimizi sunuyoruz”
Markanın 106 yıldır önceliği her zaman misafirleri oluyor. “Misafirlerimize en iyi hizmeti verebilmek adına restoranlarımızın dekorasyonu, konforu ile ilgili kendimizi sürekli geliştiriyoruz” diyen Nuri Develi sözlerini şöyle sürdürüyor: “1912 yılında bir kebap restoranı olarak başlayan Develi, Türkiye’nin Lezzet Ünlüsü olarak hizmet veriyor. Gaziantep mutfağı ile birlikte, kebap ve et konusunda uzmanlaşan Develi bugün ayrıca konseptine yeni bir alan daha ekledi. Nişantaşı Develi’de başlattığımız Develi Burger ile de misafirlerimize yine özel lezzetlerimizi sunmaya devam ediyoruz.”
 
“İstanbul’un en iyi çiğ köftesini Develi’de yiyebilirsiniz”
Develi mutfağında ufak tefek farklılıklar olsa da tüm şubelerinde menüler hemen hemen aynı oluyor. Misafirler her şubede aynı ürünleri aynı lezzette bulabiliyor. Menüler daha çok kebap ve et ağırlıklı oluyor. Keme kebabı, yeni dünya kebabı, sarımsaklı kebap ve soğan kebabı bunlardan birkaçı. Başarılı yönetici, menüde yer alan lezzetlerden söz ederek, “Et ve kebap çeşitlerimiz dışında çok çeşitli soğuk mezelerimiz, ara sıcaklarımız ile birlikte İstanbul’un en iyi çiğ köftesini Develi’de yiyebilirsiniz. Diğer yandan Develi’nin kendi tatlı üretim tesisi bulunuyor. Baklavalarımızı ve tüm tatlılarımızı kendi özel imalathanemizde hazırlıyoruz ve şubelere dağıtıyoruz. Tatlı menümüze de Kasım ayı itibariyle midye baklava olarak yeni bir çeşit ekledik” diyor.


 
“Fıstıklı kebabımız imza lezzetlerimizin başında geliyor”
Develi’de tedarik her zaman kaliteyi korumak ve hatta arttırmak üzerine kurulu. Diğer yandan yerel ürünlerin en kalitelilerini mutfağa taşımak markanın önceliği oluyor. Nuri Develi imza lezzetlerinden bahsederek: “Babamız Arif Develi’nin Türk mutfağına kazandırdığı fıstıklı kebabımız imza lezzetlerimizin başında geliyor. Fıstıklı kebap dışında; şaşlık kebabı, burma kebap, Adana kebap en çok tercih edilen lezzetlerimizin başında geliyor. Öte yandan; katmer, kabak tatlısı ve künefe en beğenilen tatlılarımız arasında yer alıyor” açıklamasına yer veriyor.
 
“Markayı farklı ülkelere taşıma planlarımız var”
Develi hizmet kalitesini aynı çizgide tutmayı kendine misyon ediniyor. Nuri Develi, her yıl birçok teklif aldıklarını belirterek sözlerine şöyle son veriyor “Mayıs ayında Kuzey Kıbrıs’ta bir şubemiz açıldı. Ve markayı farklı ülkelere de taşıma planlarımız var. Bu markayı nereye taşırsak taşıyalım bizim için önemli olan hakkını vermek. Biz 4. kuşağız ama her gün 4. kuşak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Gelenlere sadece lezzet ve servis sunmuyoruz aynı zamanda anılarına ev sahipliği yapıyoruz.”
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.