Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk:

Geleneksel lezzetlere Alaf dokunuşu

Şef Murat Deniz Temel, şimdilerde yeni bir heyecanın içerisinde. Kuruçeşme’de geleneksel sokak lezzetlerini farklı dokunuşlarla sunmak üzere kapılarını açtığı Alaf ve Alaf Sokak için sürekli üreten, büyük bir tutkuyla çalışan Temel eşi Tuba Yazıcı Temel ile birlikte bambaşka bir yolculukta. Bu keyifli fakat bir o kadar da meşakkatli yolculuğun detaylarını dinlemek üzere Temel ile bir araya geldik.

Alaf’ın zamanında dokundukları insanların desteği ile kendine Kuruçeşme de yer bulduğunu belirterek sözlerine başlayan başarılı şef, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dolce Pastanesi’nin sahibi Nilgün Hanım ile bir masada sohbet ederken, yer baktığımızı söyledim. Bir anda şu an Alaf’ın olduğu yerde bulduk kendimizi ve dükkânı tuttuk birkaç saate. Alaf, Yörük dilinde alev, közlü alev demek.  Bizi besleyen en önemli kaynaklardan biri de alev. Doğru malzeme, odun ateşi sizin, benim, bizim anılarımızdaki her şey... Bizi bize en iyi anlatan, buraların yemek masalarını merak edenlere en iyi anlatıcı bir lokantada paylaşılan her şey. Alaf da biz bu hikâyeyi anlatmaya çalışırken kurduğumuz yemek masamız.”
 
Alaf’ın hemen alt katında konumlandırılan Alaf Sokak ise İzmir sokaklarından esinlenmiş bir sokak yemekçisi. Şef, Alaf Sokak hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Asım Usta Kokoreç, midye dolma, kelle söğüş ve bol bira olacak. Tabii klasiklere bazı dokunuşlar yapacağız. Mesela, boyoz arası kokoreç, taco kelle söğüş, Adana kebap bao gibi...” Alaf Sokak’ın mutfağın başında ise Ahali’den tanıdığımız aynı zamanda Temel’in eşi Şef Tuba Yazıcı Temel bulunuyor. 
 
“Alaf’ta iki ruh var”
Alaf’ın iki farklı ruha sahip olduğunu açıklayan Temel, mekanlar hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Biri kokoreç yerken bira içip pub kafası yaşayabileceğiniz, diğeri de sıcak bir atmosfere sahip bir şef lokantası. Şef lokantası kısmı bir evin salonu gibi kasvetsiz ve samimi. Yemekler de öyle. Pişirme de eski tip bir kuzine kullanıyoruz. Şefin evindesiniz ve o evin üstünde Kanlıca mantarı, kestane pişen bir sobası bile var.”
 
“Hepimizin lezzet kodunda odun ateşi var”
Alaf’ı kurarken geçmişten ilham aldıklarını açıklayan şef, “Sizin, benim, komşumun geçmişinde yediği yemeklerden… Kuzinenin sebebi de bu. Bu fikri besleyen malzeme ise doğru zaman ve odun ateşi. Hepimizin lezzet kodunda odun ateşi var. Bu da ilk tezi destekleyen başka bir kol” diyor. Alaf, yeni bir mekân olmasına rağmen kısa bir sürede önemli bir kitleye hitap etmeyi başardı. Şef, sevilen lezzetlerini ise şöyle anlatıyor: “Sokak yani pub kısmı açılalı bir ay oldu ve Alaf Sokak’ta yemeği sevdiğimiz şeyler var. Bunlar arasında brioche burger çok sevildi mesela. Şef lokantası kısmında ise kuzu yürek ve kuzu kaburga pastırma sevilecek gibi duruyor” diyor.
 
“Yavaş yavaş geleceğe kök salacağız”
Alaf’ın odun ateşinde pişmiş sakatatları ile fark yaratmaya hazırlandığını dile getiren şef, sözlerini şöyle noktalıyor: “Şimdilik küçük bir ekibimiz var. Şu an kısa sohbetler üzerinden seçtiğimiz fikirleri uyguluyoruz. Fikirleri seçerken dayandığımız nokta ise kesinlikle geçmişimizde var olması. Alaf henüz bebek. Onun için en önemli hedefimiz ise emin adımlarla geleceğe kök salmak.”
 


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.