Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk: Marie Grosyeux

Çırağan Kempinski Palace’a F&B Müdürü Marie Grosyeux ile yenilikçi bir dokunuş

Lokasyonu ve tarihi ile İstanbul’un gözdesi olan Çırağan Kempinski Palace, lüksünün yanı sıra lezzetleriyle misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Şu sıralar Çırağan’da kendini göstermeye başlayan yeniliklerin arkasında ise elbette yeni F&B Müdürü Marie Grosyeux var. Başarılı iş kadını, dünya çapında birçok yerde edindiği deneyimlerini şimdi İstanbul’a yansıtıyor.

Paris’te psikoloji ve sosyoloji eğitimi alan Marie Grosyeux, eğitimini aldığı meslekten vazgeçiyor. Yeme-içme sektörüne ise ilk olarak İskoçya’da başlıyor. Ardından Paris’e geri dönüp otel ve restoran yönetimi konusunda eğitim alıyor. Grosyeux’nün otel deneyimi ise Dubai’de başlıyor. 10 yıl boyunca Dubai’de çalışan başarılı iş kadını burada birçok farklı konuda deneyimler ediniyor ve bu deneyimini şöyle açıklıyor: “Dubai benim için çok farklı bir deneyim oldu. Orada yiyecek ve içecek alanında çok farklı şeyler oluyor ve bu kişinin perspektifini oldukça genişletiyor.” Dubai’nin ardından Prag’da çalışma fırsatı bulan Marie Grosyeux’nün son durağı ise İstanbul oluyor.

“Türkiye lokal ürünler konusunda oldukça zengin”
Prag’da çalışırken yıllar önce İstanbul’a üç günlük bir tatil için geliyor. Tavsiye üzerine de Çırağan’da kahvaltıya gelen Grosyeux, çok memnun kalıyor ve oldukça beğeniyor. “Dolayısıyla önceden biliyordum Çırağan’ı. Burada olmak benim için güzel ve oldukça özel. Türkiye lokal ürünler konusunda oldukça zengin ve mutfağı açısında inanılmaz bir kültür var. Türkiye’de yeme-içme alanı oldukça önemli. Kısa süre için gelmiş olsam bile Türk mutfağı hakkında bilgi edindim. Buradaki çeşitliliğin fazla olduğunu ve kültürel ürünlerin iyi kalitede olduğunu görme fırsatım oldu” ifadeleriyle izlenimlerini dile getiriyor. Çırağan Kempinski Palace’ın lokasyonun ve tarihinin bir arada olmasının yanı sıra ürünleri ve servisi açısından da oldukça dikkat çekici olduğunu ifade ediyor. Burada olmaktan mutlu olduğuna değinen Marie Grosyeux, “Burada herkes çok güzel yüzlü ve misafirperver” diyor.


“Yeme-içme alanında son dokunuşlar benim için oldukça önemli”
Çırağan macerası başlayalı yaklaşık 2 ay olmasına rağmen yenilikleriyle farkını ortaya koyan Grosyeux, öncelikle otelin içecek departmanlarında yenilikler yapmaya başlıyor. Otel menülerine yeni ürünler eklemeye başlayan deneyimli iş kadını, özellikle miksoloji konusunda oldukça iddialı. Bu konuda otel ekibine eğitim vereceklerini ifade ediyor ve lokal ürünler ile hazırlanan kokteyller ile oldukça iddialı olduklarının altını çiziyor. Elbette Grosyeux’nün amacı sadece bu değil. Otel bünyesinde bulunan Bosphorus Grill için yepyeni bir marine konsepti söz konusu. Bunun yanı sıra Tuğra Restaurant’ta ünlü şefler ile pop-up etkinliklerinin yanı sıra servis konusunda da önemli yenilikler düşünüyor. “Çırağan’a getireceğim bir başka yenilik ise servis alanında olacak. Misafirlerimizi kişileştirmenin en önemli konunun son dokunuş olduğunu düşünüyorum. Yeme-içme alanında son dokunuşlar benim için oldukça önemli. Böylece misafirlerimiz kendilerini özel hissedecekler. Bu konu için eğitimler oldukça önemli. Servis için çalışanların etin cinsinden sosuna kadar birçok konuda bilgi sahipleri olmalarını sağlamak adına bu tarz etkinliklere ağırlık vermeyi hedefliyoruz” ifadeleriyle Marie Grosyeux, Çırağan’daki yeniliklerin müjdesini veriyor.


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.