Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk: Dr. Murat Akdoğan

LUX* Bodrum&Residence misafirlerine dünya mutfağının kapılarını açıyor

Bodrum’un en özel koylarından Adabükü’nde konumlanan LUX* Bodrum&Residence, misafirlerine Ege ve Akdeniz mutfağından seçkin lezzetler sunuyor. MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, "Dünya gastronomisindeki yenilikleri takip ederek menülerimizi hazırlıyoruz" diyor.

2017 yılında faaliyete geçen otelin mutfağında şefler adeta sanat eseri yaratıyor. Otelin restoran şefleri, bölgenin en iyi mevsimlik tatlarını, LUX* yemek tecrübesi ile şölene çeviriyor. Murat Akdoğan, “Menülerimizi Akdeniz mutfağının favori lezzetlerini yerel tatlarla birleştirerek oluşturuyoruz. Hafif ve sağlıklı tatlar arayanlara farklı seçenekler sunuyoruz” ifadelerini kullanıyor. 
 
LUX* Bodrum&Residence, Murat Akdoğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu MYC Partners’in inşaat projesiyle geçtiğimiz yıl faaliyete geçti. Akdoğan bu süreci şöyle anlatıyor: "LUX*’ın CEO’su Paul Jones arazimizi gördüğünde aşık oldu. İlk gördüğündeki bakışı, bizim araziyi ilk gördüğümüzde yaşadığımız hisleri yansıtıyordu. Bundan dolayı kendisiyle çalışma kararı aldık. Çok da memnunuz. Zaten kendileri de 2016’nın en iyi resort işletmecisi seçildi."


 
Farklı konseptte restoranlarıyla fark yaratıyor
 
LUX * Bodrum, en seçici gurmeleri bile mutlu etmek için üç restoran ve iki barı bünyesinde bulunduruyor. "Misafirlerimizi evlerinde hissettirerek tatilde olmanın derin hazzını yaşatıyoruz" diyen Akdoğan, "İtalyan mutfağı temalı restoranımız Stella, koya hakim panoramik manzarası ve çarpıcı iç mekân tasarımıyla Akdeniz sıcaklığına vurgu yapan bir atmosfere sahip. Bu yıl yeni açılan Bodrum Blue, Ege’ye özel meze ve taze ot çeşitleriyle hem göze hem damağa hitap ediyor. Fransız Rivierası’nı aratmayan masmavi denizi ile Beach Rouge ise eğlence ve iyi yemek arayanların tercihi oluyor" açıklamalarında bulunuyor.
 
Dünya gastronomisindeki yenilikleri takip ediyoruz“ 
 
Akdeniz ve Ege mutfağının favori lezzetlerini yerel tatlarla birleştiren ve zengin bir menüye sahip olan LUX* Bodrum’da menüye mevsiminde taze ürünleriyle hazırlanan tropikal aromaların da yer aldığı içecekler eşlik ediyor. Akdoğan, menü hazırlıklarından şöyle bahsediyor: "Menümüzü mutfak şefimiz Zülfikar Demirci ile birlikte yeniledik. Öncelikle misafirlerimizin tüketim analizlerine bakarak ve dünya gastronomisindeki yenilikleri takip ederek menülerimizi hazırlamaktayız. Ayrıca otelimizdeki misafirlerimizin yaklaşık yüzde 75’i farklı ülkelerden gelmektedir, onların damak tatlarına uygun modern Türk mutfağımıza özgü yemekleri tatmaları için, kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz sebzeleri ve Ege kıyılarından özel olarak topladığımız büyük midye, deniz kestanesi ve taze deniz ürünlerini sunmaya özen gösteriyoruz.“


 
Türk mutfağımızdaki zenginlik turizmin gelişimine katkı sağlıyor"
 
Murat Akdoğan, mutfak şeflerinin adeta birer sanat eseri yaratmak için birbirleriyle yarıştıklarını ve bu durumun tatlı bir rekabetle Türk turizmine artı değer kattığını belirterek, “Türk turizminin gelişimindeki en başlıca nedenlerden birisinin Türk mutfağımızdaki lezzet yelpazesinin genişliği olduğunu düşünüyoruz. Yani Türkiye’ye gelen yabancı turist sadece deniz, kum, güneş için değil yemeklerimizin lezzetli olmasından dolayı da bizleri tercih etmektedirler. Mutfak kültürümüzün çok eskilere dayanmasının yanı sıra yeni jenerasyon mutfak şeflerimizin moleküler gastronomiye de çok önem verdiğini görmekteyiz" diyor.
 
Öte yandan sağlığın, zindeliğin ve huzurun hakim olduğu Bodrum’un büyülü atmosferinden ilham alarak oluşturulan, Vitality Academy, Lux* Bodrum’da Eylül ayında hayata geçiriliyor. Vitality Academy’de kişinin vücudunu tanıması, sağlığını koruması ve geliştirmesini sağlamak amaçlanıyor.
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.