Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk:

Swissotel The Bosphorus’ta meyveler ve baharatlar çikolata ile buluşuyor

Swissotel The Bosphorus İstanbul, dünya mutfaklarının en özel lezzetlerini sunan restoranları ile şehrin gözdesi. Türk ve İsviçre mutfaklarının ağırlıkta olduğu menülerin yanı sıra Swissotel, misafirlerine eşsiz bir çikolata deneyimi de yaşatıyor. Bu keyifli yolculuğun kaptanı ise Swissotel The Bosphorus İstanbul Çikolata Şefi Ioulia Hancı.

Kariyerine aşçılıktan başlayan Şef Ioulia Hancı, MSA’da aldığı eğitimin ardından yeni bir eğitim için İtalya’ya gidiyor. Orada aşçılık akademisindeki eğitimini tamamladıktan sonra Kuzey İtalya’da bir restoranda çalışmaya başlıyor. Bu restoranda aynı zamanda pastacılığa da başladığını belirten şef, pastacılığa geçiş sürecini şöyle anlatıyor: “Orada pastacılığa âşık oldum ve pastacı olmaya karar verdim. Kararımın ardından Fransa’da Alain Ducasse Pastacılık Okulu’nu bitirdim ama zaten çikolata benim her zaman önceliğimdi. Çok geniş bir ürün olan çikolata ile oynamayı seviyorum.”
 
“İyi bir çikolatanın sırrı iyi ve kaliteli malzeme kullanmaktır”
Bu işte ekibin her zaman birlik ve beraberlik içinde olmasının büyük önem taşıdığını söyleyen başarılı şef, “Türkiye’de maalesef pek çok insan kaliteli çikolatayı diğerlerinden ayıramıyor. Küçük bir topluluk gerçek çikolatanın değerini biliyor” diyor. Swissotel’in çikolataya çok önem verdiğini söyleyen şef, “Bunu bildiğim için buradayım. Şu anda otelde kalıp çikolatalar, çikolata pralin ve bonbon yapıyoruz. Çikolatalarımızda gerçek meyve püreleri, doğal baharatlar ve kuru yemişleri kullanmaya özen gösteriyoruz.”
 
“Bu sezon Swissotel’de yeni ve farklı çikolatalar sunacağız”
“İnsanlar klasiklerden vazgeçmeseler de artık farklı çikolataları denemekten de hoşlanıyor” diyen Hancı, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Çikolatada misafirlerimizin en çok tercih ettiği seçenekleri üretmeye devam ederken, ekip olarak yaratıcı olmaya ve her yerde bulunamayacak çeşitler sunmaya özen gösteriyoruz. Bu yıl ekşi meyve ve baharatlı çikolata çeşitleri sunuyoruz.” Passion fruit, böğürtlen, lime gibi meyvelerin taze püresini kullandıklarını ve çikolatalarında ekşi meyveleri tercih ettiklerini belirten şef, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Çikolataya yakışan baharatları da kullanarak değişik seçenekler hazırlıyoruz. Kış dönemine ve çikolataya yakışan zencefil ve tarçınlı çikolatalarımız da var. Bunların yanı sıra değişmeyen ve sevilen lezzetleri de sunmaya devam ediyoruz. Karamel Cointreau’lü ve Limoncello’lu çikolatalarımız bu lezzetlerden birkaçı.”
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.