Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk: Pierre Sang

Fikirleriyle fark yaratan şef: Pierre Sang

Michelin Yıldızlı ve gastronomik restoranların çoğunun bazı kesimler için pahalı olabiliyor. ‘Herkes zarif dokunuşlarla Fransız mutfağının en iyisini keşfedebilecek’ mottosuyla hareket eden Pierre Sang ile üç ayrı konseptte açtığı restoranlarından sonuncusu olan Signature Restaurant’da bir araya geldik.

Kore kökenli olan Pierre Sang, küçük bir Fransız kasabası olan Auvergne’de büyüyor. Çocuk yaşlarından beri ilgi duyduğu şeflik kariyeri boyunca kendi reçetelerini yaratan Sang, küçük çiftçilere ve üreticilere bağımlı olduğunu vurguluyor. “Bana her şeyi öğreten ve seyahat imkânı veren en iyi şeflerle tutkuyla çalışma şansım oldu. Her gün bana ilham verecek yeni kültürler ve ürünler keşfettim. Fransız TV şovu Top Chef’te aldığım derece bana hayalimdeki restoranım olan Pierre Sang’ı açma fırsatı verdi” ifadelerini kullandı.
 “Benim hedefim herkesin gastronomik yemekleri keşfetmesini sağlamak”
İlk restoranı olan Pierre Sang hakkında herhangi bir iddiası olmayan ve oldukça güler yüzlü bir kuruluş olduğunu ifade eden başarılı şef, Fransız ve farklı kültürlerin dokunuşlarından yaratılan ve sadece yerel ürünlerin kullanıldığı menüyü konuklarına sunduğunu dile getiriyor. Ayrıca restoranda konuklar ve aşçılar arasında iletişim sağlayabilmek üzere tasarlanmış açık bir mutfak yer alıyor. Paris’teki ikinci restoranı olan L’Atelier Gambey’de ise aynı konsepte sahip fakat daha farklı malzemelerin kullanıldığı bir kuruluş. Herkes için gastronomi mottosuyla ilerleyen Pierre Sang, son olarak Signature’ü açıyor. Pierre Sang, son restoranı hakkında şu ifadeleri kullanıyor: “Bu yıl üçüncü olarak Signature’ü açtık. İnsanlar mutfağımı keşfedebilecekleri çok samimi bir kuruluş olmasını istedim. Çağdaş atmosfere sahip yeni restoranıma ilgi büyük. Yeni lezzetler ve karışımlara şaşkınlık duyuyorlar. Bence bu konsept bizi benzersiz kılıyor ve herkesin hatırlayacağı bir deneyim olarak hafızalara kazınıyor. Fransız gastronomisi bana göre dünyanın en iyisi ve bu durum Fransız kültürüyle bütünleşti. Benim hedefim herkesin gastronomik yemekleri keşfetmesini sağlamak. Bu yüzden bunu daha uygun fiyatlı hale getirmek önemli.”
“Beni mutlu eden şey müşterilerimin her zaman beni destekleyeceklerini bilmek”
Ürün kalitesinin bir yemek için en önemli şey olduğunu vurgulayan Pierre Sang sözlerine şöyle devam ediyor: “Mutfağın en önemli kısmı üründür. Yanlış ürün seçerseniz, yemeğiniz mahvolur. Ben her zaman kusursuz olduğunu düşündüğüm yerel üreticilerden malzemeler seçiyorum. Seçeceğiniz ürünler yerel, mevsimlik ve taze olmalı. Tedarikçi seçimi ve hatta tedarikçinin de seçimi önemlidir. Bu aslında bir güven işi.” Müşterileri sayesinde başka bir proje daha düşündüğünü belirten Sang, şimdilik bunun bir sır olduğunu söylüyor ve devam ediyor: “Bir şeye tutkuyla bağlı olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Ancak beni mutlu eden şey müşterilerimin her zaman yeniliklerimi takip edeceğini ve kariyerimde yükselirken beni destekleyeceklerini bilmek. Onlara bunun için ne kadar teşekkür etsem az. Başarımın sırrı tutkum olduğu kadar onların desteği.”
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.