Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk:

Asya ve Amerikan kültürü sentezinin yaratıcısı: May Chow

Asia’s 50 Best Restaurant ödülleri kapsamında Asya’nın en iyi kadın şefi seçilen Hong Kong ve Bangkong’da bulunan Little Bao’nun sahibi ve şefi May Chow’un başarısı yalnızca sunduğu lezzetlere değil aynı zamanda mekânın kültürü ve felsefesi ile ilişkili. Yemeğe olan tutkusunda annesinden ilham alan May Chow, 2013 yılından bu yana başarılara imza atıyor.

Kanada doğumlu olan May Chow, çocukluğunu Hong Kong ve ABD’de geçirmiş. 2008’de Hong Kong’a döndükten sonra Yardbird gibi ünlü işletmelerde edindiği mutfak becerilerini Asya mutfağı ile birleştiren May Chow, yemek yapmaya Kanada’da annesinin yemek pişirmesinden etkilenmesi üzerine başlıyor. Geniş bir ailede tipik bir yemek için 20’den fazla kişiye hizmet etmeyi gerektiren bir süreçte ailesine şef olmayı istediğini söyleyen Chow, ABD’de otelcilik eğitimi almış. Ayrıca bu süreçte içindeki pişirme sevgisinin kendisine seslenmeye devam ettiğini her fırsatta dile getiriyor.

Şef olma arzusu hiçbir zaman körelmeyen Chow, bir restoranda çalışmaya başladığı ilk andan itibaren kendi restoranını açma isteği içinde olduğunu söylüyor. Birkaç yıl sonra yemeklerini yerel gıda marketlerinde test etmesinin ardından 2013’te küçük 20 kişilik yemek salonuyla Hong Kong'un Soho bölgesinde Little Bao’yu açmış.

“Şef olmak yoğun emek isteyen bir iş”

Mekâna ismini veren Bao, Çince’de çörek anlamına geliyor. Büyükannesi ve annesinin çöreklerinin özgünlüğünün iş hayatının akışında önemli bir yere sahip olmasının nedeni ise 30 sene “bao” yemelerinden kaynaklı. Kuzey Amerika'da büyümüş, Çinli bir kişi olarak açtığı Little Bao için çıktığı yolda şef olmayı yoğun emek isteyen bir iş olarak tanımlıyor May Chow.

Asya’nın en iyi kadın şefi

Asya’nın en iyi kadın şefi seçilen May Chow’un sahip olduğu restoran Little Bao 2016’dan bu yana en çok konuşulan restoranlar arasında yer alıyor. Çin-Amerika usülü yaptığı kendine has burgerleri ile öne çıkan Chow, Bangkok ve Hong-Kong'da açtığı Little Bao ile lezzetler yaratıyor.

Yerel ve uluslararası listelerde favori

2013 senesinde açtığı Little Bao restoranı ile yerel ve uluslararası yemek listelerinde favori restoranların başında gösteriliyor. İkonik logosu, neon tabelası, müzik seçimleri ve özellikle Çin Bao Burger’i ile dikkat çeken Little Bao, yemek ve yaşam tarzındaki geçişleri lezzet bütünlüğü ile müşterilerine kavuşturuyor.

Kültür paylaşımı sunan restoran

Boston Üniversitesi otel ve restoran yönetimi bölümünden mezun olan Chow, mutfak uzmanlığını tasarımla birleştirerek uyumlu bir hizmet anlayışı geliştiriyor. Yeme- içme performansı bir yana kültür paylaşımı sunan restoranda modern Çin yemekleri Hong Kong’un uluslararası lezzetlerinden etkileniyor. İmza lezzeti Bao Burger’den, orijinal kokteyllere kadar envai menü çeşitliliğine sahip olan Little Bao, maceraperest ve otantik bir yemek deneyimi sağlıyor. Özellikle 12 saat ağır ateşte pişirilen “belly bao”, ev yapımı turşular, taze shiso ve pelek salatası ile öne çıkan mekânda, Chow’un susam mayonezi ve hoisin ketçabı yoğun ilgi gören seçenekler arasında.

Kişiliği ve yaklaşımları sayesinde Little Bao’nun büyümesinde etkin rol oynamasının yanında, Melbourne Food & Wine Festivali’nde Master Chef Asia, Paris’te ise Bordeaux şarap festivalinde misafir jüri olarak yer alan başarılı şef, Temmuz ayında ikinci restoranını Hong Kong’un Thong Lor bölgesinde açarak büyümeye devam ediyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.