Foodinlife Dergiler / Foodinlife Patisserie

Pastacılık, çikolata, kahve, dondurma, çay ve unlu mamuller gibi sektörlerin nabzını tutan Patisserie by Foodinlife, 33. sayısında zengin içeriği ile yazı selamlıyor. Gurmelerimizden artisan çikolatanın en lezzetli duraklarını öğrenirken,  A’dan Z’ye her şeyiyle “krema”yı ele alıyoruz. Haritamızda Mousse’un favori adresleriyle size kılavuzluk ederken inovasyon bölümümüzün misafiri, yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi karpuz oluyor. Masabaşı Sohbetler’imizde pastacılığın butik yönünü ele alıyoruz. Farklı biçimler, renkler ve şekillerle karşımıza çıkan demleme kahve ve yazın simgeleşmiş lezzeti dondurma da Patisserie’nin bu ayki konuklarıyken 2015 senesinde “Dünyanın en iyi Pasta şefi” seçilen Barselona Tickets’ın efsane pasta şefi Albert Adria ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ilgiyle okuyacaksınız.
 
Gurmelerden: Artisan Çikolata’nın en lezzetli adresleri
Tropik kakao ağaçlarının tohumlarından yapılan kahverengi büyü çikolatanın artisan adreslerini bu ay gurmelerimizden öğrendik.Herkesin favori lezzeti çikolataların farklı şekil, yöntem ve tekniklerle aynı lezzetle farklı biçimlere dönüştüğü artisan çikolatanın en iyi adresleri Türkiye’nin en önemli gurmelerinin görüşleriyle sizlerle.


Dosya: Pastacılık kreması ve şantiler
Un, şeker ve yumurta ile sade bir pasta yapabilirsiniz… Ama ona lezzet, renk, ve şekil katmak için olmazsa olmaz lezzet kremadır. Bu ayki sayımızda bitkisel-hayvansal her tip krema ve şantiyi sektörün önde gelen isimlerinden öğrendik.

Kapak: Albert Adria
The World’s 50 Best Restaurants tarafından 2015 senesinde “Dünyanın en iyi Pasta Şefi” seçilen Albert Adria’dan restoranı Tickets’ı, ağabeyi Ferran Adria’nın yanında El Bulli’de geçirdiği 23 seneyi ve pastacılığın en önemli isimlerinden birine gelme yolculuğunu dinledik.
 
Harita: Mousse
Fransa’dan çıkan bu hafif ve tatlı köpük kıvamındaki lezzet ana malzemenin püre haline getirilerek krema ve yumurta akıyla desteklenmesiyle ortaya çıkıyor. Bazen soğuk bazen ise donmuş, bazen tatlı bazen tuzlu pek çok çeşit ve sınırsız lezzetiyle Mousse’un İstanbul’daki en iyi adreslerini sizler için araştırdık.
 
Önde gelen kahve zincirleri Masabaşı Sohbetlerimiz’de
Kahve ve kahvecilik, her yaşta girişimcinin önemli yatırım alanı haline geldi. Demlemeden buzlu kahveye, Afrika’dan Avrupa’ya tüm dünyaya uzanan farklı çekirdeklerle ortaya birbirinden farklı lezzetler çıkıyor. Türkiye’de kahveye olan merakın artması sonucu zincirleşme ortaya çıkmaya başlamış ve biz de 33. sayımızda sektörün önde gelen isimleriyle kahvedeki zincirleşmeyi masaya yatırdık.

Gastropark İnovasyon’da yazın favori lezzeti “Karpuz”
Yetenkli ve yaratıcı şeflerimizin her sayımızda mevsi0me özel bir ürünle yenilikçi tariflere imza attığı Gastropark İnovasyon’da bu ay şeflerimiz mevsimin baldan tatlı kırmızı lezzeti karpuz ile yenilikçi tariflerini Patisserie by FoodinLife okurları için hazırlayacak.
 
Binbir çeşit yöntemiyle demleme kahve
French press, espresso, Türk kahvesi… Kimi basınç, kimi filtreleme, kimi kaynatılarak hazırlanırken farklı yöntemler bu ortak materyali bambaşka biçimlere sokuyor. Biz de önemli kahve mekanları ve kişilere bu sayımızda kahve demlemeyi sorduk.

Fransız restoranlardan tatlılar
Tatlı ve pastacılık denilince şüphesiz ki akla gelen ilk ülke Fransa. Birbirinden leziz kremaları, hafif kek, pandispanya ve unlu mamulleriyle Fransa, bu sayımızda farklı tatlılarıyla yer alıyor. Gerçek bir Parizyen lezzet turuna hazır olun.
 
Şeflerin Düellosu’nda profesyonel şeflerden tarifler, en yeni mekânlar, dikkat çeken menüler ve sektöre dair en güncel haberlerle Patisserie by FoodinLife, sektördeki rehberiniz olmayı sürdürecek…