Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - mekanlar

Suadiye’de mahallelinin Fransızı; La Reine

La Reine, Fransızca’da “kraliçe” anlamına geliyor. İsminin hakkını veren bir mekân ile karşı karşıya olduğunuzu içeri girer girmez anlıyorsunuz.
La Reine, bir Fransız patisserie konsepti olarak Suadiye Emin Ali Paşa Caddesi’nde kapılarını açmış. Gözde Kayhan, her daim bir Fransız pastanesi işletme hayali kurarken mekândan içeri girer girmez istediği yerin bu olduğunu anlıyor ve işletmesini devralıyor. “Yüksek lisansımı Fransa’da yapmamın bu istekteki katkısı çok büyüktü” diyor. Lokasyon olarak Suadiye’de olmayı kendilerine avantaj olarak gördüğünden bahsediyor Kayhan. “Bağdat Caddesi ve Minibüs Caddesi arasında yer alıyor olmak iyi. Florya’dan bizi benimseyip gelen müşterimiz de var, mahallede oturup her gün gelen müşterimiz de. Ağaçlıklı ve güzel bir cadde ve güzel kafe ile mekânların açıldığı bir cadde oldu burası” sözleriyle bunun altını çiziyor.

İmza lezzet: La Reine pasta

Vitrin pastalar meyveli, çikolatalı çeşitli olmak üzere günlük hazırlanıyor. Porsiyon tekli pastalar, kuru pastalar, çilekli tartlar ve eklerler de Fransız lezzetlerinden örnekler. “Her gün farklı ürünler çıkartmaya özen gösteriyoruz. Şefimiz bizzat kendisi hangi ürünü hazırlayacağına karar veriyor ama talebe göre şekillendiriyoruz. Bazen tahinli, bazen çikolatalı da olsa her gün mutlaka menümüzde eklerin bulunmasına özen gösteriyoruz” diyor Kayhan. Her pastanenin imza lezzeti olduğu gibi La Reine’in de şahane bir reçetesi var. La Reine Pasta ismini verdiğimiz lezzet macaronun pastayla nefis buluşması.  İspanyol eşi ile İspanya’ya ve diğer ülkelere sık sık seyahat de eden Kayhan, bu ülkelerden kahve çekirdekleri ve çaylar getirerek menüye entegre etmekten çok keyif alıyor.

“Fransız pastacılığı ön plana çıkıyor”

Son zamanlarda Fransız patisserie veya butik pastane açmanın popülerlik kazandığından bahsettiğimizde Kayhan şu noktanın altını çiziyor: “Fransız pastacılığı eskiden beri ilgi alanlarımız arasında. Türkiye’de pastacılık Fransız ekolüne yakın bir biçimde yapılıyordu. Ama son zamanlarda butik pastaneler trend oldu. Şeker hamurlarının ağırlıklı kullanıldığı pastalar, misafirler tarafından tercih ediliyor.”

Catering ve etkinlikler

La Reine, bütün gün kahve yudumlayabileceğiniz ve tatlı yiyebileceğiniz bir yer olsa da farklı konseptli etkinliklere de yer veriyor. Babyshower, doğum günü gibi etkinlikler için hem yeri kapatabiliyor hem de catering hizmeti alabiliyorsunuz.  Kayhan; “Ustamız çok yetenekli ve iyi fikirleri var. Kendisiyle ileride workshop yapmayı da düşünüyoruz” diyerek planlarından da bahsediyor. 

“İspanya’dan lezzetleri menüye katmak istiyorum”

Katalan eşi ile Barselona’ya sık sık seyahat eden Kayhan, İspanya’nın mutfak kültürünü çok başarılı bulduğunu ve oradan lezzetleri de La Reine menüsüne katmak istediğini ekleyerek sözlerini noktalıyor.

 

 ISTANBUL

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.