Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 18.02.2008

Yeni Bir Trendin, Bilginin ve Yeteneğin Sanat ile Birleşmesi

PMYD Yönetim Kurulu Başkanı - Executive Chef Limak Limra Hotel –Food EDITOR Ali Rıza DÖLKELEŞ
Yemeğin sonsuz serüveni içinde olan gastronomi gönüllülerinin yeteneklerini sanat ile birleştirerek Türk mutfağına yeni bir soluk kazandıracaklarına inanıyorum. Bu soluk da bizi, Türk Mutfak kültürü içerinde buluşturacaktır. Bu buluşma da beraberinde bizleri Dünya Gastronomisin ile entegre edecektir. Çünki gastronomi kültürünün ülkeler arasında birleştirici ve paylaştırıcı olduğunu, 2006 yılında Türk mutfağını temsilen New Zeland da yapılan Dünya Aşçılar Birliği ( WACS ) Kongresinde bulunduğum sürede bire bir yaşadım. Bura da Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen şefler ile birlikte bilgi ve yeteneklerimizi hep birlikte paylaşma fırsatı bulduk. Ali rıza DÖLKELEŞ olarak ben de ‘’ Bir Tutam Lezzet ‘’ kitabını gastronomi gönüllüleri ile paylaşmak istedim.
Dört gün boyunca Food Prodac Fuarında kitabımın tanıtımını yaptım. Almış olduğum tepkiler çok iyi idi. Dört gün boyunca mutfak gönüllülerine kitabımı imzaladım. Doğru bir ürün çıktığı için çok mutlu oldum. Bu kitabımızda bir adet görüntülü tanıtım cd ile destekledim.

‘’Alman Şeflerden Destek ‘’

Davetlimiz olarak Almanya’da bulunan kardeş derneğimiz Colonia Kochkunstverein und Gasteria 1884 e.V. Derneği Başkanı Ernst VLEER Başkanlığında beş kişilik bir heyet ile Antalya’ya geldiler. Yiyecek içecek fuarı süresince bize destek verdiler.2008 Yılı organizasyonları hakkında neler yapabileceğimiz hususunda bilgi alış verişi yaptık. Bizim başkanlığımızda her türlü organizasyona destek vereceklerini söylemesi bizi ve derneğimizi çok mutlu etti. Mayıs ayında yapılması planlanan olimpiyatlara davet ettiler.


‘’Chef Olmak’’
Türk Mutfağına ve Gastronomisine gönül vermiş ve bu uğurda kendisini adamış biz mutfak gönüllüleri. Bu sanattaki hayalimizdir iyi bir Chef olmak. Son yıllarda ne mutlu ki bu hayal artık okul yılları itibari ile başlamakta. Eski yıllarda olduğu gibi usta – çırak ilişkisi ile değil artık açılan Turizm Meslek Liseleri Mutfak bölümleri olsun, Üniversiteler olsun chef olmak isteği ile kendini gastronomiye adamış gençlerimize yeni bir kapı olmuştur. Benim tespitlerim okullarımızda eğitim almış ve buradan başlamış gençlerimizin en büyük ideali Türk Mutfağına ve Gastronomisine hizmet verecek tanıtacak yön verecek iyi bir ‘’chef olmak’’ bu yolda devamlı kendisini yenileyen araştıran bir gençlik geliyor. Bu tespitlerimin doğruluğunu da gerek okullarda yapmış olduğum panellerde gerek yanımda staj yapan öğrencilerimden ve de son yemek yarışmalarında göstermiş oldukları yüksek performans ile gençlerimizin son derece bu yolda azimli ve hırslı olduklarına şahit oldum.
Bu olgular Türk Mutfağı açısından sevindirici. Gençlerimize gerekli desteği verdiğimizde mutfaklarımızda imkân verildiğinde göreceğiz ki ileri ki yıllarda daha bilinçli kaliteli ve eğitimli Chef’ler yetişecektir. Bu eğitim sürecindeki sorumluluk ta şuan Chef olarak görev yapan bütün Mutfak Chef’lerine düşmektedir. Öğretim görevlilerimiz en iyi şekilde gerek pratikte gerek ise teorikte bu gençleri hazırlıyorlar. Biz Chef’lere de aynı özveri ile bu okullu gençlere mutfaklarımızda aynı bilinç ile yer ve imkan verdiğimiz de Türk Mutfağının yarınlarında daha bilinçli aşçılar ve chef’ler olacaktır.
Çünkü artık aşçılık hayatta hedefi olmayan, ne iş yapacağını bilmeyen ve mesleki olarak hayatta tutunamayanların çırak olarak başladığı bir alan olmaktan çıkmıştır. Tam aksine bu sanatın sadece pişirip, sunmak olmadığı, tıpkı bilimle sanatın birleştiği görsel bir sunum tekniği haline gelmiştir.
Chef olarak sorumlu olduğumuz mutfakları birer okul olarak düşünüp, düşündüklerimizi gastronominin bize sağladığı incelikleriyle birleştirip, bizden sonraki gençlere kadar indirgediğimiz takdirde, o zaman dünya mutfakları arasında biz de varız diyeceğime inanıyorum.
Bu sanat bu incelikler üzerinde gelişirken biz chef’ler ne yapıyoruz? Bu düşüncelere bu kadar riayet ediyor muyuz? Yada ‘’aman ben iyi bir chefim iyi de bir otelim var bundan sonrası beni bağlamaz, unumu eledim eleğimi astım’’ düşüncesi mi var; ne yazık ki şu an görev yapan bir çok şefimiz de bu mantık var. Kendi köşesinde en iyi usta edaları ile ahkâm kesmek, yapılabilecek en kolay davranış. Bir de yetmezmiş gibi kendisini Türk Mutfağına ve Sanatına adamış kişileri de yıkıcı olarak eleştirmekten o içerisindeki karamsar duygu ve düşüncelerini de etrafına bir virüs gibi yaymaktan geri kalmıyorlar. Bunun sebebi ise yapamamaktan, başaramamaktan ve geride kalacağım korkusundan kaynaklanıyor.
‘’ Sevdiğim Sözler ‘’
Bir adam, kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu, o zamanlar aynı zamanda aşevi işlevi görmekte olan bir dergaha bağışlamak ister.

Adam Hacı Bektaşi Veli'nin dergâhına gider. Durumu Hacı Bektaşi Veli'ye anlatır ve o ' helal değildir' diyerek bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana'ya anlatır. Mevlana ise bu kurbanı kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaşi Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar. Mevlana şöyle der:

- Biz bir karga isek Hacı Bektaşi Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaşi dergâhı'na gider ve ona, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaşi Veli'ye sorar. O da şöyle der:

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen insanlar olmamız dileğiyle...
Sanırım özellikle günümüzde, toplum olarak en çok ihtiyacımız olan şey bu nitelik.

Hayatınızdan ve Mutfağınızdan ‘’ Bir Tutam Lezzet’’ Eksik olmasın
Hoşça Kalın.
Ali Rıza DÖLKELEŞ
Limak Limra Hotel / Food EDİTÖR
PMYD Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.