Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 28.10.2019 09:45:02

Müze Nasıl Gezilir?

Türk Mutfağı Araştırmacısı Banu Özden

Üniversitede eğitmenlik yapmaya başladığımdan beri, ilk defa bu çağa ait 18-20 yaş arası gençleri tanıma şansı elde ettim. Epey farklılar. Bir kere teknolojiye doğmuşlar. Daha sanal bir dünyada yaşıyorlar, sanal iletişim kuruyorlar ve her bilgiye sanal alemden ulaşabiliyorlar. 

Bu gençleri biraz daha gerçekliğe yaklaştırmak, özellikle tarih derslerinde anlattıklarımı bizzat görmelerini sağlamak için onları müzelere götürmeye başladım. Müzede anlatığım konularına ilişkin canlı örneklerini keşfetmeleri için onları serbest bıraktım. Gördüm ki, en çalışkan ve aklı başında gözükenler bile normalde en hızlı şekilde 1-1,5 saatte gezilebilecek müzeleri 15 dakika ya da 30 dakika kadar kısa bir süre içersinde gezip çıkıyorlar. Tabii eğer fotoğraf çekmeye izin varsa, o zaman bu süreler kısalabilir bile. Nasıl olsa fotoğrafı var, eve gidince bakarım, ya da yazılarını okurum düşüncesi ile bakmadan arka arkaya çekiyorlar fotoğrafları. Hiçbirisi müze gezmeyi bilmiyor. Müze gezmenin bir kuralı ya da yazılmış bir kitabı yok ama yinede bir adabı var. Özellikle de eğer hocalar toplu halde gezdirip onlara anlatım yapmıyor ise kendilerinin bir şeyleri inceleyip, bilgi tabelalarını okumaları gerekir. Sonuçta derslerde benim anlatımlarımı yeterinde dinliyorlar ama bakalım öğrendikleri teorik bilgilerin gerçek uygulamalarını görünce, tarihi eseleri inceleyip değerlendirince ne düşünecekler? Bunu yapmak için maalesef onları zorlamam gerekti. Onların dikkatini çekecek etkili bir yöntem bulmaya karar verdim. 

Öncelikle dersimle alakalı bir müze seçtim: Arkeoloji Müzesi. Öğrenciler kendi başlarına bu devasa müzeyi gezseler, büyük bir çoğunluğuna dikkat etmeyerek kaçıracaklar. Onların müzeyi daha uzun zamanda ve konumuzla ilgili olan yerlerine özellikle dikkat ederek gezmeleri için ellerine bulmaları gereken objeler dolusu bir liste verdim. Aynı zamanda bu listede buldukları objeler ile ilgili bazı bilgileri de kaydetmeleri gerekiyordu. 

İki müze gezisinden sonra verimli sonuçlar aldım. Normalde müzede neler gördünüz sorusuna hiç yanıt alamazken, liste sayesinde çok daha somut cevaplar alabiliyordum. Bunu bir eğitim aracı olarak kullanmak üzere, diğer müze gezilerim, Topkapı Sarayı Müzesi ve Saray Koleksiyonları Müzesi için de kullanmaya karar verdim. Hepsinde yemek kültürü ile alakalı ve mutfak malzemelerinin en güzel örnekleri bulunmakta. Peki uzun vadede bunun bir faydası olacak mı? Ben olacağı kanısındayım. Dikkatlerini üzerine çekmeye çalıştığım bilgileri ve objelerin önceden tarihini de öğrendikleri için bu bilgilerin kalıcı olacağı düşüncesindeyim. Tabii bu savımda haklı olup olmadığımı zaman gösterecek.

Peki diyeceksiniz ki “neden bunun hakkında yazdın?” Açıkçası ben, aramızda ortalama 20 yaş olan bu genç grubu ile iletişim kurmakta ve onların bir şeyleri algılama şekillerini anlamada epey zorlandım diyebilirim. Aramızdaki en büyük fark onların daha görsel bir çağa ait olmaları. Dolayısı ile ben de derste anlattıklarımı pekiştirecek bu yöntemle, belki benim gibi zorluk çeken birisine yardımım dokunur düşüncesi ile bu paylaşımda bulundum. 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.