Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 14.12.2018

Bir aşçıda olması gereken temel özellikler – 1. Bölüm

Türk Mutfağı Araştırmacısı Banu Özden
Öncelikle günümüzde aşçı kavramına biraz değinerek başlamak istiyorum. Aşçı Kimdir? Eskiden olsa sanırım sadece yemek yapan bir kişi olarak değerlendirilebilirdi. Ancak günümüzün en popüler mesleklerinden birisini icra eden aşçı artık bir yemek yapmaktan çok daha öte bir insan. Dünyanın en çok rağbet gören meslekleri içinde yerini alan aşçılık, günümüzde sadece yemek pişirme ile alakalı bir meslek olmaktan çıkmış, artık tamamen sanat, bilim ve tasarım ile bütünleşmiş bir meslek haline gelmiştir.

Ben her sene hocalık yaptığım okulda, 1.sınıf öğrencilerime bir aşçıda olması gereken 17 özellikten bahsediyorum. Önemli olduğunu ve genç aşçıların gelişimine katkıda bulunacağını düşündüğüm bu 17 özelliği bu yolla daha çok kişi ile paylaşabileceğimi düşünerekten bu sayıda bu özelliklere yer vermek istedim.
Ben bu özellikleri bir yol haritası gibi görüyorum ve aslında sadece bu mesleğe ilk başlayanlara değil ama meslekte ilerlemiş olanların bile bunlardan faydalanabileceğini düşünüyorum. Çünkü kim ne derse desin öğrenmenin yaşı olmadığı gibi, her yeni gün yeni bir şeyler moda olup, yeni icatlar ortaya çıkarken ister istemez her gün yeni bir şeyler öğreniyor insan.

İşte listem:

Sabırlı olun
Bunu özellikle günümüz gençliğine yönelik olarak ilk sıraya koymak istedim.
İlk bilmeniz gereken; hedefinize ulaşmak için gideceğiniz bu yol çok uzun ve meşakkatli bir yoldur ve ilerlemek zaman alacaktır. Okuldan mezun olduğunuzda aldığınız diploma edindiğiniz bilgi ve deneyimler sizlerin iyi bir iş bulmanıza yardımcı olacak ancak sizi hemen tepeye ulaştırmayacaktır. Tepeye ulaşmak için çok çalışmak ve kendinizi ispat etmeniz gerekmektedir. Tepeye ulaşacağınız yolda ilerlerken sabırla, emin adımlarla ilerleyin. Hızlıca tepeye yükselmenizin sonu başarısızlık ve hüsran olur.

En iyiler ile çalışın
Sektörde gördüğümüz başarılı aşçıların büyük bir kısmı hep sektörün en iyileri ile çalışmışlardır. En iyilerle çalışma şansı bulabilirseniz eğer, disiplinli olmayı, en yeni teknikleri ve en faydalı bilgileri öğrenirsiniz. Bu mesleğe gönül koyduğunuz ve icra etmeye başladığınız andan itibaren sektörün iyilerini bulup onların restoranlarında çalışmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Onlardan öğreneceğiniz çok şey var.

Her gün yeni bir şey öğrenin
Her yeni güne, yeni bir şey öğrenmek için bir fırsat olarak bakın. Öğreneceğiniz şeyin illaki yemekle ilgili olması gerekmez, artık bu meslek çok yönlü bir meslek ve farklı alanlarda öğreneceğiniz birçok şey size aşçılık hayatınızda mutlaka fayda sağlayacaktır. Öğrenecekleriniz yöneticilik, tarım, hayvancılık, tasarım, ekonomi, teknoloji, coğrafya ya da tarih ile alakalı olabilir. Vaktinizi boşa geçirmeyin ve yeni bir şeyler öğrenmek için elinize geçen her fırsatı değerlendirin.

Seyahat edin ve yeni kültürler tanıyın
İmkânınız el verdiğince önce kendi ülkenizde sonra sırası ile yurtdışında farklı şehirlere seyahat ederek yeni kültürler tanıyın, yeni lezzetlerin tadına bakarak damak zevkinizi geliştirin. Pazar yerlerini ziyaret edin, yerel üreticileri tanıyın, oranın halkı ile kaynaşın. Restoranlarını ziyaret edin, özellikle de tarihi olanları ve yerli halkın gittiği yerleri.
Başka kültürler ile etkileşim halinde olmak hem sizin yeteneklerinizi geliştirir, bilgilendirir hem de farklı insanlar tanımanızı sağlar.

Kendi köklerinizi keşfedin
Geleceğinizi sağlam temellere oturtmak için geçmişinizi iyi bilmeniz gerekir. Köklerinizi araştırın, aileniz nerden gelmiş, nasıl bir yemek kültürü içinde büyüdünüz? Büyüklerinizden öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin ve her şeyi not alın. Aileden öğrendikleriniz ilerde en büyük ilham kaynağınız olabilir. Bu kök meselesini daha da geniş bir şekilde ele almak gerekirse de bulunduğunuz yörenin ve Türkiye’nin mutfak kültürünü de iyi öğrenin.

Aldığınızdan fazlasını verin
Zamanını başkalarına harcayan ve öğrendiklerini öğreten aşçılar hem kendilerinin hem de etrafındakilerinin profesyonel ve kişisel anlamda gelişmesine yardımcı olurlar. İlerde siz de başarılı ve ünlü bir şef olduğunuzda başkalarının öğretmeni olacaksınız. Size verilen zaman ve bilgiden daha fazlasını siz de yanınızda çalışan genç aşçılar ile paylaşın.

Diğer mesleklerdeki başarılı kişileri takip edin
Belki hiç aklınıza gelmeyebilir ama gelişiminizde kendinizi sadece yemek sektörü ile kısıtlamayın. Diğer sektörlerdeki başarılı kişileri araştırın, onların başarılarını neye borçlu olduğunu öğrenin. Sizin yönetim, pazarlık, satın alma, yazma ve sağlıklı iletişim kurma vb. becerilerinizi geliştirmeniz daha başarılı bir aşçı olmanız anlamına gelir.
Şimdilik bu kadar, devamı bir sonraki sayıda…
 
*****
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.