Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 23.12.2007

Teşekkürler Şef Maximilian J.W. Thomae

Executive Chef Mehmet YALÇINKAYA
Size gerçek bir şeften halen chef depart olamadım diyen mütevazı bir efsaneden bahsetmek istiyorum Türkiye ye gelip eser bırakan ve yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye de mütevazı bir şekilde şehrin kenarı sayılabilecek bir tesise gelip orada farklı tatların buluşmasını ilk uygulayan ve müdavimlileri oluşan bir restaurant haline getirmek.
Şef Maximilian J.W. Thomae burada yetiştirmiş olduğu bir grup arkadaşımızı ülkenin önde gelen otellerinin başına gelmelerindeki en önemli etkendir.

Bu çalışmalarının yanı sıra o güne kadar doğru dürüst Edirne yi geçmemiş bir ülkenin aşçılarını
Avrupa vitrinine çıkarmıştır ve buradan avrupanın çeşitli otellerinde çalışma hayatına başlamış arkadaşlarımız bulunmaktadır.

Şimdi arkadaşlarımız yine başlayacaklar yabancı hayranı diye hayır yıllardır elimizde helva olarak bulunan tahinle dondurmayı, pastırmayla levrek buluşması gibi çok farklı tatları bir araya getiren ve ülkemizin ürünlerini kullanarak çok mükemmel lezzet fırtınaları oluşturmuştur buna benzer daha nice takip ettiğimiz çalışmaları olmuştur.

Ben kendisini uzun bir zamandır takip eden bir meslektaşı olarak bunları Söylemekten ve ülkemize gelip binlerce dolarları alıp giden ve ülkemizde meslek adına hiçbir şey bırakmayan ülkemiz aşçılarının yaptığı hiçbir organizasyona gelme teveccühü göstermeyen purolarını içip gidenlere de örnek olsun.

Geçen gün fuarda beraber aynı jüride idik o kadar heyecanlı ve Hala amatör bir ruhla hareket ettiğini gördüm. İyiki geldin ülkemize Şef Maximilian J.W. Thomae inşallah daha Uzun yıllar bu ülkede kalırsın ben bir Türk chef olarak sana çok teşekkür ediyorum.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.