Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 01.08.2016

Alman Ekmek ve Pastacılığı

Pastane Şefi Yeşim Erol
Son yıllarda tüm dünyada hem yeme- içme hem de pastacılık ve ekmekçilik alanındaki değişimler Alman gastronomisinde de oldukça canlı bir şekilde yaşanıyor. Daha hafif ve daha sağlıklı seçenekler içeren menüler, ürünler ve pişirme teknikleri giderek yaygınlaşıyor. Günün her saatine yayılan lezzet çeşitlliği ve sağlıklı ekmek ve hamur işlerinin üretildiği, birbirinden renkli fırın ve pastaneleri ile Almanya her zaman izlenmeye ve takip edilmeye değer bir gastronomi durağı.
 
 Alman yeme –içme kültürü ile ilk akla gelenler Sauerkraut, Bratwurst, German Chocolate cake ve birbirinden farklı aroma ve lezzette çok çeşitli biralar. Ancak böyle bir genelleme ve sadeleştirme yapmak oldukça köklü bir geçmişi olan bu kültür için haksızlık olacaktır. Son yıllarda tüm dünyada hem yeme- içme hem de pastacılık ve ekmekçilik alanında yaşanan değişimler Alman gastronomisinde de oldukça canlı bir şekilde yaşanıyor. Daha hafif ve daha sağlıklı seçenekler içeren menüler, ürünler ve pişirme teknikleri giderek yaygınlaşıyor. Bu etki elbette çeşitliliğin, geleneksel yöntemlerle ekmek ve pastacılık ürünlerinin hazırlandığı Alman pastacılık ve ekmekçilik sektörünü de etkisi altına almış durumda. Gün, bölgeden bölgeye değişklik gösterebilen ancak çeşitliliğe ve hazırlama değişkliklerine rağmen her öğün için önemli bir besin kaynağı olan ekmek çeşitlerinin bolca tüketildiği kahvaltı ile başlıyor. Aralarında en poüuler ve bilinir olanları Brötchen, Semmeln, Schrippen, Wecken ve Rundstücke. Ekmek (Brot), Alman yemek kültürünün çok büyük ve önemli bir parçasını oluşturuyor. En çok tüketildiği öğün kahvaltı, sandviç olarak da öğlen ve akşam yemeklerinde yerini alıyor. Kültürümüzden farklı olarak yemek tamamlayıcısı olmaktan çok sağlıklı beslenme için her öğünün ana parçalarından biri. Ekmek hazırlama ve tüketim alışkanlıkları öylesine hayatlarının ve kültürlerinin içerisine yerleşmiş durumdaki Abendbrot (akşam ekmeği) ve Brotzeit (ekmek zamanı ) gibi kalıplar ve kullanımlar günlük konuşma diline yerleşmiş.
Ekmek çeşitleri gün boyu, ana öğün olan öğle yemekleri ile nispeten daha hafif ve küçük porsiyonların tüketildiği akşam yemeklerinde de başrolde. Bu nedenle ekmek çeşitliliğinin sınırlı olduğu yemek kültürümüzle karşılaştırmalı olarak alışkanlıkların yarattığı ihtiyaca göre Alman pastacılık ve ekmekçiliğinin oldukça gelişmiş, dönemin ihtiyaç ve trendlerine göre şekil almış olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle ekmekçilikte izlenen geleneksel hazırlama teknikleri zengin çeşitliliğin yanısıra bu çeşitlerin yaşatılarak kuşaktan kuşağa aktrılmasını sağlamış.  Ve böylece çok da haklı bir sebeple ‘’Alman ekmekçiliği’’ sıfatı ile bu alanda aranan ve takip edilen bir yere sahip olmuştur. Çeşitilik yalnızca kendi topraklarında kalmamış ve tüm dünyaya ve farklı kültürlere de yayılmış. Ve böylece farklı ülkelerde yaşayan ve çalışan Almanlar gittikleri her ülkede rahatlıkla yerel ekmek çeşitlerinden birkaçını bularak bu konforu yaşama şansına sahip olmuş durumdalar.
 
6 bin çeşide yakın ekmek ve 1200 farklı kek-pasta tarifi ile köklü ve güçlü bir  mutfağı olan Alman ekmek ve pastacılığının en popüler ekmek çeşitleri ise şöyle:
1.  Çavdar-Buğday ekmeği (“Roggenmischbrot”)
2.  Toast ekmeği (“Toastbrot”)
3.  Tam buğday (“Vollkornbrot”)
4.  Buğday-çavdar (“Weizenmischbrot”)
5.  Beyaz ekmek (“Weißbrot”)
6.  Multi grain (“Mehrkornbrot”)
7.  Çavdar ekmeği (“Roggenbrot”)
8.  Ayçekirdekli ekmek (“Sonnenblumenkernbrot”)
9.  Kabak çekirdekli ekmek (“Kürbiskernbrot”)
10. Soğanlı ekmek (“Zwiebelbrot”)

Aralarından Volkornbrot (tam buğday) oldukça yaygın olarak tanınan Alman ekmeği temsicisi.

Pastacılıkta da ekmekçilikte olduğu gibi oldukça geleneksel tariflerle kök salan ve bunların yaşatılarak kuşaktan kuşağa aktarıldığı kültür var. Geniş bir çeşitliliğe sahip olan Alman pastacılığında pasta çeşitleri genel olarak taze meyveler ile hazırlanıyor. Elma, erik, çilek ve vişne en yaygın kullanılan meyve çeşitleri. Bunlardan en bilineni ve farklı ülkelerde de farklı şekillerde yaygın olarak hazırlananı Kara Orman (Black Forest Cake- Schwarzwalder Kirschtorte). Alman donut’ı diğer yaygın olarak yapılan ve tüketilen çeşitlerden. Bilinen şeklinden farklı olarak deliksiz ve içerisinde farklı aromlarda krema ya da marmelat bulunabiliyor. Bölgelere göre kullanılan isimde farklılıklar gösteren ürün Berliner ve Kraphen olarak da anılıyor. German chocolate cake, hindistan cevizi ve pecan cevizi ile doldurulan ve süslenen geleneksel bir pasta çeşidi. Alman çikolatalı kek olarak anılıyor olsa da kökeni aslında İngiliz olan bir çikolata markası sahibinin hazırladığı bir tarife dayanıyor. Günün her saatine yayılan lezzet çeşitlliği ve sağlıklı ekmek ve hamur işlerinin üretildiği, birbirinden renkli fırın ve pastaneleri ile Almanya her zaman izlenmeye ve takip edilmeye değer bir gastronomi durağı. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.