Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 19.01.2016

Kestane Lezzetleri

Pastane Şefi Yeşim Erol
Şekerlemesi, püresi, ezmesi, unu, közlenmişi, haşlanmışı ile kestane, birbirinden farklı birçok lezzet ve çeşitlilikle Türk mutfağında oldukça özel bir meyve. Kuzey İtalya ve Fransa gibi ülkelerde kullanım çeşitliliği daha geniş olan kestaneyi, bildiğimiz ve tanıdık ürünlerle hazırlamak da oldukça mümkün.
Çoğunlukla şekerleme ya da lezzetli bir atıştırmalık olarak tükettiğimiz kestane, yılsonlarına doğru hızlanan yeni yıl hazırlıkları ile mutfaklarda ve menülerde kendine geniş bir yer açtırır. Onu sıklıkla yılbaşı menülerinin vazgeçilmezi hindinin ayrılmaz tamamlayıcısı ya da nefis bir kestaneli pasta olarak görürüz.

Mutfağımızdaki sınırlı kullanımı, kuzey İtalya ve Fransa gibi ülkelerde oldukça çeşitlilik kazanıyor. Et yemeklerinin hazırlanmasında ve lezzet artırıcı olarak çeşitli salataların yapımında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Günlük kullanımın yaygınlığı üreticileri de bu harika meyvenin çok farklı formlarda işlenmesi ve pazara sunulması için cesaretlendirmiş.

Türkiye’de yalnızca market ve pazar tezgâhlarını dolduran meyve olarak ya da yoğunlukla Bursa bölgesinde yaygın bir şekilde hazırlanan ve satılan şekerleme olarak bulabildiğimiz kestaneyi Avrupa ülkelerinde un, ezme, püre, şekerleme ve çikolatalı çeşitleri ile görebiliyoruz.

Özellikle kestane unu, ekmek yapımında, mısır gevreği gibi endüstriyel gıda ürünlerinin hazırlığında, sütteki laktoza karşı duyarlılığı olan bebeklerin beslenmelerinde önemli yeri olan mamalarının yapımında yaygınca kullanılıyor. Kullanımdaki yaygınlık da kestaneyi özellikle pastanelerde hem şekerleme-çikolata hem de tatlı hazırlıklarında aranan bir lezzet olmasını sağlamış.

Ancak en klasik formu ile kestanenin tüm pastaneler ve klasik Fransız yemek ve tatlılarının servis edildiği restoran-kafelerde yer aldığı şekli Mont Blanc. Kestane şekerlemesinin püre haline getirilmesiyle hazırlanan tatlıyı, beze ve çırpılarak kabartılan süt kreması tamamlıyor. Fransa’nın ünlü pastane zincirlerinden olan Angelina bu klasik ile anılıyor sıkça. Onlar da hakkını vermek istercesine bu klasik tatlıyı farklı lezzet ve formlarda yorumlamışlar. Böylece görmeye ve tatmaya değer bir vitrin oluşturmuşlar. Angelina’ya uğramadan ve onların meşhur Mont Blanc’ını tatmadan döneceğiniz bir seyahat kesinlikle eksik kalmış olacaktır.

Birbirinden yetenekli ve ünlü pasta şeflerinin yarışırcasına her gün bir yenisini ekledikleri koleksiyonlarında kestane özellikle kış aylarında yıldızı parlayan bir meyve. Makaron, çikolata, ekler, Paris-Brest, tart, kek, pasta, milföy, şekerleme ve çikolata gibi şekilden şekle girebilen kestane, sevenlerinin damak tadında şenlik yaşatıyor.

Aynı şenliği yaşatmak ve sevdiğimiz, bildiğimiz tanıdık ürünleri kestane ile hazırlamak oldukça mümkün.

• Kestane ezmesi ekleyerek hazırlayacağınız pastacı kreması ile dolduracağınız ve kestane şekerlemesi ile süsleyeceğiniz ekler.
• Kestane şekeri parçaları ve çikolatalı bezeler hem gözleri hem damakları mutlu edecektir.
• Tadına doyulmaz mini mekiklerin tariflerinden şekeri biraz azaltarak ve kestane şekerlemesi ekleyerek hazırlayacağınız alternatif dikkat çekici olabilir.
• Kutlamaların ve hediyelik ürünlerin yeni gözdesi makaronu bir de kestane püresi ile hazırlamayı denemelisiniz. Oldukça lezzetli bir çeşit yaratmış olacaksınız.
• Karşı konulması zor lezzetiyle hemen herkesin çok çok sevdiği milföyü hazırlarken orta katındaki krema yerine kestane püresi kullanmanızı ve kestane şekerleri ile süsleyerek hazırlamanızı tavsiye edeceğim. Sonuç: Mükemmel!
• Kestane püresi ile hazırlayacağınız çikolatalı bir ganaj ile kestane dolgulu çikolatalı bonbonlar ve el yapımı çikolatalar hazırlayabilirsiniz.
• Mont Blanc’ı nefis bir bardak tatlısı olarak hazırlamaya ne dersiniz.
Yalnızca basit üç temel hazırlık ile oldukça göz alıcı bir kış tatlısı hazırlayabilirsiniz:
Fransız mereng, çırpılmış süt kreması ve kestaneli krema
Sırasıyla kestaneli krema, çırpılmış süt kreması (şanti - çubuk vanilya ile zenginleştirebilirsiniz), kestane şekeri parçaları, şanti ve çubuk şeklinde hazırlanmış merenglerle bitirebilir ve üstünü bir tane kestane şekeri ile taçlandırabilirsiniz.  

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.