Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 17.07.2013

Pekmezin Adı Var, Peki Ya Tahin!

Elif Korkmazel
Kaymak ve baldan sonra en bayıldığım ikilidir tahin pekmez. Oğlum küçükken doktoru bana "Zaten kilolu çocuk, yedirmeyin pekmezi, pekmezin adı çıkmış faydalıdır diye, ama şeker aslında" derdi.

Belki haklı ama her sabah bir kaşık pekmez yediririm oğluma. Bir de tahinle birleşince dayanamam, ben de yerim vallahi. Özellikle kış aylarında favorimdir tahin pekmez. Biliyorsunuz tahin humusun da vazgeçilmez malzemesidir. Yani hem tatlıya hem tuzluya eşlik edebiliyor.

Tahinin özü susam

Tahin (tahan) susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak yağ gibi akıcı hale gelmiş şeklidir. İyi kalite susam tohumları elenme, kabuklarının soyulması ve ayrılması gibi işlemlerden sonra yıkanır, ardından 150-200 derecede 2 ila 3 saat kavrulur. Oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ezilmek suretiyle tahin elde edilir. Meşakkatli bir süreçtir, ama ortaya çıkan ürün nefasettir.

Tahinden birçok yiyecek hazırlanır. İlk aklımıza gelenlerden tahin helvası hem besleyici hem lezzetlidir, vücudumuzu zinde tutmasının yanı sıra bizi birçok hastalıklardan da korur.

Tahin kahvaltılarda, tatlılarda, çöreklerde sıkça kullandığımız, besin değeri yüksek bir besindir. Sahurda tüketirseniz gün boyu enerjik olursunuz.

Özellikle beden gücünü kullanarak çalışanlara, sporculara, büyüme çağındaki çocuklara, hamilelere, emziren annelere çok yararlıdır tahin. Zayıf, enerjisi az, solgun tenli çocuklarınız varsa tahin ve susamdan faydalanabilirsiniz.

Şimdi aklıma geldi, Uşak kahvaltısının tahinli peksimet ve kıvrımı çok meşhurdur. Tahin ile pekmezin bire bir ölçüyle karıştırılmasıyla ortaya çıkan karmadan hazırlanır.

Fazla çay, kahve susatır

Çay, kahve, kola, meşrubat gibi kafeinli ve gazlı içecekler, aşırı tüketildiğinde uykusuzluğa, sindirim ve mide problemlerine, kalp ritim bozukluklarına neden olabiliyor. Ayrıca, çay ve kahve çok içildiğinde sık sık tuvalete çıkılıyor, dolayısıyla vücuttan su atılıyor. Bu nedenle sahurda tüketimi önerilmiyor.

Gazlı içeceklerin susuzluğu gidermediğini, vücuda hiçbir faydasının olmadığını hatta zararları bulunduğunu biliyoruz. Tamam, meşrubat içmiyoruz ama bu arada şekerli, yapay meyve sularından da uzak duruyoruz. İllaki meyve suyu içmek istiyorsanız en güzeli evde yapılmış limonata. Meyvenin kendi şekeriyle pişirilmiş kompostolar da nefis tatlarıyla sofranızda yer almalı.

Bugünlük de benden bu kadar.

Afiyet, bal, şeker olsun...

Sofranız bereketli olsun.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.