Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 03.07.2013

Yeni Biralar, Yeni Tatlar....

Mehmet Yalçın
Bira dünyası, ithal edilen yeni çeşitleriyle renkleniyor. Acımtrak buğday biralarından çikolatamsı Stout’lara işte yeni biralar...

Tüm Avrupa ülkelerinde içki değil “hafif alkollü içecek” statüsünde olan biranın satışları küresel ısınmanın da etkisiylegitgide artıyor, yerli ve ithal biraların rekabeti de kıran kırana gidiyor.

Yerli bira dünyamızdaki son haber, Efes’in “şok soğuk” kampanyasıydı. Efes marketlere birayı sıfıra yakın derecelerde soğutabilen dolaplar koydu, bazı birahane ve pub’lara da şok soğuk kuleleri ekleyerek çok soğuk bira servisine imkan sağladı. Yabancı biraların dünyasında ise haber bol... En başta, Türkiye’nin “bira misyoneri”, North Shield pub’larının kurucusu Teoman Hünal’ın getirdiği biralar. Hünal ithal edeceği biraları seçerken, amiyane tabirle “hammallık” yapmıyor, az ama öz bira getiriyor. Türk biraseverlere keşfettireceği son üçlüsü de böyle biralar. Dünyanın ilk buğday birası olan Bavyeralı üreticinin “hopfenweissen” denilen tarzdaki birası, şerbetçiotunun bol bol kullanıldığı, yoğun ve buruk lezzetli bir buğday birası. Almanya’da yeni çıkmış, kısa sürede de Türkiye’ye gelebilmiş. New York’tan ithal edilen India Pale Ale kategorisindeki bira ise, adeta tarihten çıkıp gelmiş. “Eskiden neler içilirdi?” diye merak edenlere göre... Adını, 1800’lerde İngiliz sömürgesi olan Hindistan’dan alıyor. Bu yıllarda Hindistan’da yaşayan İngilizler ülkelerinden bira talep ediyor, aylar süren deniz yolculukları sonunda gelen biraları ise beğenmiyorlarmış. Nihayet biranın derdinin uzun yola, sıcağa dayanamamak olduğu anlaşılmış ve hem koruyucu şerbetçiotu, hem de alkolü daha yüksek biralar imal edilip bunlar gönderilmiş.
Bu biralara da India Pale Ale (IPA) adı verilmiş. Bugün fazla bir üretimi olmayan, daha çok butik ve sembolik bir miktarda yapılan IPA’in Türkiye’ye gelen örneği, bu acımtraklığı yansıtıyor. Hünal’ın üçüncü gözdesi de bol şerbetçiotlu, buruk bir bira, bir Pilsen. Almanya’dan gelen Pilsen çeşidi bira, ülkesinde hayli popüler. Dengeli bir kıvamı var.

Belçika ve İngiliz biraları da raflarda

Biraseverlerin yeni seçeneklerinden biri de, İngiltere’den gelen bir stout. Stout, İrlanda’nın ünlü siyah biralarına verilen genel isim. Bu biralar iyice kavrulmuş, hatta hafif yanmış arpa maltlarından yapılıyor. Bu sayede de çikolatamsı, kahvemsi bir lezzette oluyor. Yoğun kıvamlarının yanı sıra, acımsı-tatlımsı-kekremsi-ekşimsi tadlarıyla “kompleks” kelimesinin hakkını veriyorlar. Londra’nın en eski bağımsız bira üreticisinden gelen “Black Cab” stout da bunlardan. Bira dünyamızdan flaş bir haber de Belçika’dan. Bu ülkenin en ünlü biralarından, ahşap bir kaideye oturtulmuş deney tüpünü andıran bir bardakta içilen ünlü biraları ile porseleni andıran beyaz kaplamalı bir şişede satılan bir başka popüler biraları da gümrük işlemleri tamamlanıp iç piyasaya girmek üzere. Bira dünyamız yaz başında hayli canlı. Ah, bir de bu biraların lezzetini damlalarına kadar hissedebilecek bir ağız tadı, keyif atmosferi olsa...

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.