Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 04.06.2013

Ordu Şekerli Bulgur Pilavı Sakarca Kayganası Fırıncı Tabağı

Nevin HALICI
Maydanoz biter oldu
Canıma yeter oldu
El kızı neyim idi
Gözümde tüter oldu

Hatice Baykal 

Bu sene leyleği havada gördüm, sevgili okuyucularım, gezme sezonunu kapatamadım, bir türlü. Ne var ki, Evliya Çelebi gibi bu durumdan hiç de şikâyetçi değilim. Peygamber Efendimiz ‘Tebdil-i mekânda ferahlık var.’ buyurmuş, çok doğru… Haftaya Konya Günleri için Ankara’dayım. Haziranın ortalarında ise Konya’da ekmek israfı için yapılan bir programda olacağım. Ondan sonra Erdemli’de tatile giriyorum. Sıcaklarda gezmek bana göre değil. Ekimden itibaren tekrar düşünürüz, Allah izin verirse…

Başlıktan anladığınız gibi yeşillikler arasında kaybolabileceğiniz Ordu’daydım. Bahar şölenleri programları arasında yemek yarışması vardı, jüri üyesi idim. Birbirinden nefis yemeklerin değerlendirildiği yarışmada güçlük çektik. Hoşuranla balabandan yapılan kavurma, Sakarca (çiğdem) kayganası, çeşitli ot ve sebzelerden yapılan dibleler, düğün yemeği olan keşkek, yoğurtlamalar, Laz böreği, yufka börekleri ve onlarca yemek ve tatlı arasından derece alanlara, programı ekibiyle hazırlayan Gonca-Der Başkanı Dr. Nalan Şen   tarafından ödülleri takdim edildi. Yöresel yemeklerde keşkek, tatlılarda gül tatlısı, böreklerde peynirli katlı börek birinci oldu.

Yarışma yemekleri arasında yazılı kaynaklarda yer almayan, dört bölgeyi kapsayan araştırmalarımda, Ordu dışında, hiçbir yerde rastlamadığım öyle bir yemek vardı ki dereceye giremese de programa mührünü vurdu. Gençler tarafından bilinmeyen, şekerli bulgur pilavı, Ordu’nun en özgün  yemeklerinden biri olarak bu yazıda kayda geçti, bundan ötürü çok mutluyum.

Ordu’nun diğer yemeklerinin tadına Aktaşlar Restaurant’ta baktık. Her türlü turşu kavurmaları, balık ızgara ve kızartmaları yanında domates soslu deniz levreği müthiş lezzetteydi. Ertesi gün, Padya Otel’de sabah kahvaltısı aldık. Ordu’nun kuzinede pişirilen, ortası açılarak tereyağı konulan ve balla sunulan sıcacık ekmeği damaklarda çiçekler açtırıyordu; pişirilmiş yufkadan yapılan böreğinin tadı da nefisti.

Ordu’da maydanoz çorbası da yapılıyor. Nalan Hanım, akşam verdiği yemekte bu çorbanın yeni yeni Ordu mutfağında görüldüğünü söyledi. Bunun üzerine anneannesi yukarıdaki maydanozlu dörtlüğü söyledi. Karadeniz’in ünlü Laz böreği de Ordu’da değişik, hafif şekilde yapılıyor… Yemekte sunulan, kestirme yerine üzerine un şeker serpilen tatlı gerçekten çok güzeldi.

 Ordu’da enteresan bir  sucuklu tost bulunmakta. Şamata Kafe’den iyi bir örneğini tattığımız bu tostun ara malzemesi  için et sucuk şeklinde hazırlanıyor. Bağırsaklara doldurulmadan tostun içine konarak pişiriliyor, et kurumadığı için de ekmeğe ayrı bir lezzet veriyor.

Hep yemekten bahsediyorum ama Ordu’da yirmi dört saat de kalsam yemek programı olduğu için bütün yemekler önüme geldi, diyebilirim. Sizlere geçen hafta aşçı tabağından bahsetmiştim. Ordu’da ise adeta ‘biz de varız’ diyen  fırıncıların naziresiyle karşılaştım. Aktaşlar’da, Anadolu’da ve Karadeniz’de hiç rastlamadığım fırıncı tabağı ya da pidesi diyebileceğim bir pideyle karşılaştım. Tek pide üzerinde kıyma, pastırma, sucuk, kavurma, peynir, yumurta yer alıyordu. Lezzet ve görünüş olarak muhteşem olan bu pideyi elle kopararak yerken Gonca–Der Başkan Yardımcısı Oya Demir, koparılan lokmaların yumurtaya batırılarak yeneceğini söyledi. Durulur mu, pideler hemen yumurtaya batırılmaya başlandı.

 2009 yılında kurulan ve ihtiyacı olan herkese bütün üyelerinin canla başla yardıma koştuğu Gonca-Der üyelerine, benimle özel olarak ilgilenen Zübeyde Özcanlı, Gönül Maskar’a, her an yanımda olan  Ordulu  okuyucularıma  ve bütün Ordululara teşekkür ediyorum. Ağız tadıyla ve mutlulukla kalın. 

Şekerli Bulgur Pilavı

MALZEMELER:

1 su bar­da­ğı bul­gur                             
¼ su bardağı te­re­yağı ve­ya sa­de­yağ
1,5 su bar­da­ğı su
1 yemek kaşığı toz şeker (zevke göre daha fazla)
1 çay ka­şı­ğı tuz

YAPILIŞI:      

Yağı ten­ce­re­ye koy, kız­dır. Bul­gu­ru at, 4 da­ki­ka ka­vur. Tuzu at. Kay­nar hal­de su­yu­nu ila­ve et. Su­yu­nu çe­kip göz göz olun­ca yağ­lı kâ­ğıt koy, ka­pa­ğı­nı ört, 20 da­ki­ka demlendir. Tabağa düzenle. Üzerine toz şekeri serp.

Not: Bu pilavı Ordulular yukarıda verdiğim şekilde, Gürcüler ise şekerini tuzla beraber pilav pişerken ilave ederek yapıyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.