Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 23.05.2013

New York'ta bir Fransız

Ali Rıza Kardüz
New York Soho’da açılan Grand Cafe Lafayette, Fransız mutfağı olarak biliniyor ama hamburger ve pizza ağırlıklı bir menüsü var. Tavuk, ördek, domuz, balık ve sebze ızgaralarıyla övünüyorlar. Yeni açılmasına rağmen hemen tanınmış. Rezervasyonsuz gidildiğinde ise sıra bekleniyor. Yemek yiyenler, ızgarada ve fırında pişeni görebiliyor. Grand Cafe Lafayette’te ahşap masalar örtüsüz.
 
New York’un en hareketli bölgesi So-Ho... New York’luların veya New York’u ziyarete gelenlerin uğrak yeri. 1997 yılında Keith McNelly’nin açtığı Balthazar isimli Fransız bistrolarına benzer bir kafe-lokanta. Sabahın erken saatinden gece yarısına kadar devamlı servisi var. Günlerce önceden rezervasyon yaptırmayana yer yok. Mutfağı istikrarlı. Fransız usulü deniz ürünleri tezgahı, pastanesi ile farklı bir kahve-lokanta. İsteyene hamburger, isteyene et veya balık yemeği. Balthazar bu kadar başarılı olunca, So-Ho’da benzerleri de açılıyor. Ama benzeri ne kadar çaba gösterse Balthazar’ın müşterisini çekemiyor.
 
Taze ekmek ve günlük pasta var
 
Balthazar’a iki sokak ötede bu yıl Grand Cafe Lafayette açıldı. İddiaya göre Paris’teki Cafe de la Paix’nin benzeri olacakmış. Grand Cafe Lafayette’i açan kişi, Balthazar gibi başarılı lokantaların işletmecisini örnek alan Andrew Carmellini. Daha önce açtığı Cafe Boulud (1998) ve Locanda Verde (2009) başarı ile faaliyetlerini sürdürüyor. Grand Cafe Lafayette’in çok geniş, kademeli bir salonu var. Girişte geniş bir pastane bölümü oluşturulmuş. Bu bölümde şimdilerde çok lokantada olduğu gibi taze ekmek çeşitleri, günlük pastalar ve ayaküstü kahve servisi var.

Salonun üst kademesine masalar dizilmiş. Alt kademesine açık mutfak ile ızgara bölümü ve odun fırını kondurulmuş. Yemek yiyenler, ızgarada ve fırında pişeni görebiliyor. Balthazar’da masaların üzerine Fransız usulü kağıt örtü yayarlar. Grand Cafe Lafayette’te ahşap masalar örtüsüz. Mutfağın Fransız mutfağı olduğu söyleniyor ama hamburger ve pizza ağırlıklı bir menüsü var. Tavuk, ördek, domuz, sığır eti, balık ve sebze ızgaraları ile övünüyorlar.

Izgaralar 30 dolar. İki kişilik ördek kızartma 44 dolar. Kaz ciğeri ve makarnalar 20 dolar. Bu tür lokantaların müşteri kesimi genelde gençler ve orta yaşlılar. Yemekten çok buluşma ve sohbet mekanı olarak bu tür lokantaları seçiyorlar. Bu tür lokantaların bir başka özelliği de insanın kesesine göre yemek seçebilme özgürlüğü. Grand Cafe Lafayette yeni açılmasına rağmen hemen tanınmış. Rezervasyon yapmadan gidildiğinde sıra bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.