Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 05.04.2013

Urla'da bir kır lokantası RahATla

Ali Rıza Kardüz
Urla’da köy kahvaltısına davet edildik. Bu sınırsız kahvaltıda “İstemeyiz, yetti” diyorsunuz getirmeye devam ediyorlar. Hem de yeşillikler ortasında camdan bir sarayda yiyoruz.

Urla’nın çevresi her mevsim yemyeşil. Gazeteci arkadaşım Bülent Zarif ve karısı Yonca, geçen Pazar bizi Urla’da köy kahvaltısına davet etti. Köy kahvaltısı adı altında şimdilerde ziyafet sofraları kuruluyor. Köy kahvaltıları yabancıların dedikleri gibi kahvaltı-öğle yemeği birlikteliğine dönüştü.

Esas itibariyle at çiftliğiymiş

Hakiki köy kahvaltılarında ise sofraya oturanlar tarhana çorbasına kaşık sallamaya devam ediyor. Çorbanın yanında bir baş soğan bir de tandır ekmeği var ise “yeme de yanında yat”. Sahanda yumurta, tereyağı, bal, kaymak, zeytin, sucuk, pastırma gerçek köy kahvaltılarında bugüne kadar sofraya gelme şansına erişemedi. Biz köy kahvaltısı için görkemli bir yere gitmeyi bekliyorduk da bu kadarını beklemiyorduk. Yeşillikler ortasında camdan bir saray. Her yanı ve çatısı cam. Cam sarayın ortasında üç yerde odunlar yanıyor. Salon, odun ateşiyle ısıtılıyor. Her masada insanlar cıvıl cıvıl... Servis personeli koşa koşa masalara kahvaltılık yetiştirmeye çalışıyor. Yeşillik alana girerken yol üzerindeki levha dikkatimizi çekti: RahATla... Meğer bu tesis esas itibariyle at çiftliği imiş. Çocuklar iki midillisine bayılırlarmış. Cam salonun önünde, küçük bir manej var. Aileler çocuklarını at bindiriyor. Salonun girişinde bir başka cam kulübe. İçinde odun ateşinde kuzu çevriliyor, tavuk çevriliyor. Eski yıllarda Anadolu’da küçük yerleşim bölgelerinde panayır kurulurdu. İşte o biçim. Etraf panayır şenliğinde.
Masaya oturduk. RahAT’la’nın sloganı “sınırsız” imiş. Onu getiriyorlar, bunu götürüyorlar. “İstemeyiz, yetti” diyorsunuz, “Ne emriniz var?” diye soruyorlar. Bolluk göz doyuruyor. Biz simit-peynir ile çayımızı içtik... Kişi başı “sınırsız kahvaltı” 20 lira imiş.

150 gram kemiksiz kuzu eti

Saat ilerlemişti. Kuzu döneri tatmamızı istediler. Bir tabak içinde 150 gram kemiksiz et 25 lira, yanında hiçbir şey yok. Pide ile yiyorsunuz. Pek lezzetli idi. Tavuk kanadın tabağı 10 lira, tavuk çevirmenin tabağı 12 lira imiş. RahAT’layı pek beğendik. Urlalı sanayici Eylem Ekin, at çiftliği için yola çıkmış, sonra at binecekler için bir dinlenme tesisi yapmış. Servis kahvaltı ile başlıyormuş. Öğle ve akşam yemek servisleri, hafta sonları canlı müzik varmış. RahATla, Urla’da Dörtyol Mevkii’nde, Shell ve Opet benzin istasyonlarının bulunduğu yol üzerinde.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.