Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 23.11.2012

Antakya'da Sultan Sofrası

Ali Rıza Kardüz
Antakya Sultan Sofrası’ndan “Yemekler lezzetli, servis düzenli idi. Daha ne olsun?” diyerek ayrıldık.

Milliyet’in düzenlediği toplantı için uçakla Antakya’ya gittik. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Meltem Demirören Oktay’ı karşılamak için havaalanına gelmiş. Beni gördü. “Hocam sizi Antakya’ya  sokmayacağız. Antakya yemeklerini kötüleyen yazılar yazdınız” diyerek takıldı.
İstanbul’a dönünce eski yazıları karıştırdım.
28 Şubat 2009’da Milliyet Cumartesi’de “Antakya’da taze kekik mevsimi”ni anlatırken şehirdeki ve Harbiye semtindeki lokantaların bazılarında sunulan Antakya yemeklerinin maalesef “baştan savma” olduğunu, Antakyalıların lokantaları uyarmaları gerekirken, ‘Siz lokantalara bakmayınız... Bizim evlerde daha güzel yapılır’ diyerek lezzet yozlaşmasına göz yumduklarını” yazmışım. Antakyalılar da bu yazıma gücenmiş.
Hikmet Çinçin, “Bugün Sultan Sofrası’nda yemek yiyeceğiz. Beğenmezseniz bir daha yazın da görelim” dedi. Milliyet‘in toplantısı nedeniyle donatılan Antakya sofrasından kalktıktan sonra mecburen Sultan Sofrası’nda bir masanın etrafına dizildik. Sultan Sofrası 21 yıllık bir aile işletmesi. Metin Tansal mutfağın ve salonun, kızı Meltem Tansal kasanın başında. Yöresel yemekleri Antakyalı kadınlar hazırlıyor. Izgaranın, fırının sorumluları ise erkekler. Sultan Sofrası’nın menüsü zengin. Her yemeği tadamadık. Önce yoğurt aşı çorbası içtik (6 TL). Ondan sonra bir adet fırında pişirilmiş oruk (içli köfte) yedik. İçinde kıyma ve ceviz vardı (2 TL). Sonra, “sembusek” diye adlandırdıkları baklava hamuru ile yapılmış, dövülmüş et ile içi doldurulmuş bir börek ikram ettiler. Kıvır kıvır ve pek lezzetli idi (2 TL). Masada Antakya’nın taze kekikleri ile yapılmış, nar şerbetli kekik (zaher) salatası vardı (5 TL). Parmak kebabı denilen patlıcan soslu pamuk gibi pişmiş bir et yemeğini (8 TL) ve kabak boraniyi (6 TL) tattık. Arkadaşlar soslu incik ısmarladı (10 TL). Masaya firik pilavı servisi yapıldı (4 TL).
Başka masalardakiler neler yiyorlar diyerek merak ettim. O gün lokantaya gelenlerin ısmarladıkları, bizim tatmadığımız yemekler katıklı ekmek (3 TL), külçe (1.5 TL), oruk
(2 TL), buğday, et ve nohut ile yapılan aşur (7 TL), kuzu mumbar (8 TL) yaprak veya lahana sarma (7 TL) kağıt kebap veya tepsi kebap (12 TL) idi . Tatlı olarak künefe, ekmek kadayıfı, ceviz reçeli, kabak ve fırın sütlaç (5 TL) vardı. Metin Tansal’a “bir kişinin ne kadar ödeme ile masadan kalkabileceğini” sordum. “Kişi başı ödeme genelde 15-25 TL arasındadır” dedi. Bizim masa karın doyurma masası değil tadım masası idi.
Hikmet Çinçin yemekten sonra “Hocam, şikayet var mı?” diye sordu. “Yemekler lezzetli, servis düzenli idi. Daha ne olsun?” diyerek lokantadan ve Antakya’dan memnun ayrıldık.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.