Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 07.11.2012

Fatma Hanım Konağı'nda Pim-Pim Çorbası

Ali Rıza Kardüz
Bartın  Karadenize  bir ırmak ile bağlı, dört bin yıllık bir yerleşim bölgesi.
Antik çağda, Parthenios diye bilinen ırmağın kenarında kurulan ve Parthenia adı verilen şehrin adı zamanla Bartın olmuş... Mitoloji kitaplarında bu ırmakta yıkanan genç kızların güzelleştiği, Athena’nın da bu ırmakta yıkandığından söz edilir... Ünlü ozan Homeros, İlyada destanında Bartın’ı anlatır. Uzun süre Bizanslıların, daha sonra Selçukluların elinde kalan şehir 1392 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.
Bartın tarihi kadar bitki örtüsü, otları, sebzeleri ve meyveleri ile de zengin bir şehirdir. Bartın’a gitmekten, sokaklarını dolaşmaktan, Kadınlar Pazarı’ndan sebze almaktan ve de Bartın yemeklerini tatmaktan pek hoşlanırım.
Bu gidişimizde Bartın’ın Karadeniz kıyısındaki yazlık mahallesi İnkumu’nda Semiha Eren ve kızı Esin Eren’in “yumurtalı ısput”unu tattık. Isput, Hodan-Bartın yöresinin otu. Antidepresif ve cesaret verici etkisi nedeniyle Haçlı Seferleri’ne savaşa gidecek askerlere yedirilirmiş. Yüksek oranlı kalsiyum, potasyum ve  mineral tuzlar içerirmiş.
Pek lezzetli idi.
Bartın’ın içinde Fatma Hanım Konağı’nın lokantasında Yıldız Yücel’in elceğiziyle hazırladığı Bartın yemeklerini yedik. Sıcacık pim-pim çorbası içtik. Bu çorba mısır unu ile yapılıyor. Pişirirken içine az miktarda kıyma ve tat vermesi için pastırma konulmuş. Daha sonra Bartın’ın özel yemeklerinden pirinçli mantı ile şap-şap köfteyi tattık. Pirinçli mantı, kıymalı mantının irisi. İçine kıyma yerine pirinç konulmuş. Şap-şap köfte ise özel baharatlarla hazırlanmış ızgara köfte benzeri bir köfte. Yemeklerin üzerine bir çeşit hamur tatlısı olan, yağda kızartılarak hazırlandıktan sonra şeker şerbetine batırılan zarbana tatlısını yedik.
Bartınlılar yemekte yerel bir meyve suyunu ikram ediyorlar. Bartın çevresinde yetiştirilen mis gibi kokan çilek üzümünün suyunu sıkıyorlar. Üzüm suyu da mis gibi kokuyor, hazmı kolaylaştırıyor.

Fatma Hanım Konağı’nın lokantasında Yıldız Yücel’in hazırladığı Bartın yemeklerini yedik.

Fatma Hanım Konağı, çok yıllar önce Ahmet Ağa tarafından kızı Fatma Hanım için yaptırılmış. Fatma Hanımın oğlu Metin ve gelini Yıldız Yücel emekliliklerinde bu konağı onartarak otel ve lokanta haline dönüştürmüşler. 11 odalı otelin odaları yerel mobilyalarla döşenmiş. Bartın’a gideceklere tavsiye olunur. Otelde kalır, altındaki lokantada yerel yemekleri tadarsınız.
Bartın’a gitmişken Yalı Boyu’nda Sezgin Pide’ye de uğrayınız. Kapalı ve açık kavurmalı pidesi ile açık peynirli pidesi pek lezzetli. Ekşi mayalı hamuru ipince. Pideyi odun fırınında kıtır kıtır pişiriyorlar.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.