Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 15.09.2012

Camili Köyü'nde Gürcü Mutfağı

Ali Rıza Kardüz
Camili Havzası, Artvin ve Borçka sınırları içerisinde Karçal Dağlarının eteğinde bir gizli cennet. Bu havzada yan yana köyler var. Uğur, Efeler, Maral, Kayalar, Düzenli ve Camili. Camili Köyü, Gürcistan sınırının bitişiğinde.
Camili havzasında arıcılığı ve turizmi geliştirmek için büyük çaba gösteren Nihat Gökyiğit, Tema Vakfı ile kendi adına kurduğu bir vakıf şemsiyesi altında yöre sakinlerinin Kafkas Arısı yetiştirmelerini ve pansiyonculuk yapmalarını teşvik etmiş.
Bununla da kalmamış, Camili Köyü’nde, Kafkas Arıcılığı Araştırma ve Eğitim Merkezi ile konuk evi olarak kullanılmak üzere, yöre mimarisine uygun ahşap bir bina yaptırmış. Binayı Tema’ya bağışlamış. Yöreye gidenler köylülerin işlettikleri pansiyonlarda kalabilecekleri gibi Nihat Gökyiğit Kafkas Arıcılığı, Araştırma ve Geliştirme Merkezi-Tema Konuk Evinde de kalabiliyor. Konuk Evi’nin 12 odasında 45 yatağı var.
Konuk Evi’nin ve lokantasının sorumluğunu taşıyan Nuri Köse ölünce, işi karısı Ayşe Köse üstlenmiş. Ayşe Köse, hem misafirlerle
ilgileniyor hem de mutfakta nefis yemekler hazırlıyor. Ayşe Köse, babasının işçi olarak
gittiği Almanya’da büyümüş. Hem Almanca biliyor hem Avrupa mutfağını, ama Camili’de Gürcü yemekleri yapıyor.
Bir akşam ısırgan otlu çorbasını, öbür akşam diken ucu (Oncolikay) çorbasını içtik. Pek lezzetli idi. Lorlu kesme diye adlandırılan makarnalı bir yemek yapıyor. Klasik fasulye turşusu kavurması hazırlıyor. Karalahanadan zeytinyağlı ip ince yaprak sarma, etli lahana sarma, gürcü tavuğu (Hınk Ali) denilen içi patatesli mantı hazırlıyor. Kaymaklı sütlü helvası, cevizli katmeri nefis. Yörenin doğal yoğurduna mısır ekmeği doğrayarak kaşıklamanın tadı ise anlatılamaz.
Ayşe Köse çorba, ara sıcaklar ve ana yemek için kişi başına 20 TL alıyor. Türkiye’nin bir ucunda, tam anlamıyla kuş uçmaz, kervan geçmez bir dağ köyünde, tertemiz beyaz örtülü masalarda, tertemiz tabak, bardak, çatal ile yenilen yemeğe ödenen para işte bu kadar. Ayşe Köse’ye, “Fiyatı biraz artırsanız” diyecek oldum. “Allah bin bereket versin... Bana yetiyor. Çocuk okutuyorum... Ona da yetiyor” dedi. İşte gönül zenginliği denilen şey de bu.

Camili’ye tur düzenleniyor

Bilgi için: TEMA Camili Havzasına turlar düzenliyor. İsteyen bölgeyi günübirlik geziyor. İsteyen köylerdeki pansiyonlarda konaklayarak yürüyüş turlarına katılıyor. Köy evlerindeki pansiyonlarda kişi başı konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil kişi başı 60-80 TL dolayında.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.