Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 09.04.2012

Baharda Bodrum

Şef Murat Bozok
Bu yaz Bodrum’a yolunuz düşerse, Halikarnas’ın yanındaki Orfoz’a gidip güzel bir ziyafet çekin kendinize. Bu küçük ve şirin lokanta, civardaki restoranlar arasında farklılık yaratmayı başarmış.
Bodrum’daki otel ve restoranlarda yaza hazırlanma heyecanı yaşanıyor. Boyacılar, tesisatçılar, her yerde... İçki firmaları sponsorluk anlaşmalarının son rötuşlarını yapıyor. Yedi aydır uyuyan kent, dört aylık yaz sezonuna hazırlanıyor. Yeni havayolu terminal binasının kabası bitmiş, ince işçiliğiyle uğraşılıyor. Mimozalar sarı sarı açmış, insanların heyecanına ortak oluyorlar.
Restoranların çoğu henüz açılmadı. Yemekleriyle favorilerimden ‘Kocadon’ ve ambiyansıyla favorilerimden ‘Mimoza’nın ilk müşterilerini ağırlamak için hemen hemen bir ayları var. Bu gidişimde beni olumlu yönde şaşırtan yeni bir restoranla da tanıştım. Benim yeni tanıştığıma bakmayın, kendisi oldukça eski ve meşhur: ‘Orfoz’. Bugüne kadar gittiğim tüm Bodrum restoranlarından farklı bir tarzı var.
Halikarnas’ın yanında, oldukça küçük ve şirin bir lokanta ‘Orfoz’. İki kardeş işletiyor; Çağrı ve Çağlar. Biri mutfaktan sorumlu, diğeri alışveriş ve servisten. Duruşları ve işlerine saygıları etkileyici. Eğer kendinizi iki kardeşe emanet ederseniz, hazırladıkları tadım mönüsü gelecek önünüze. Füme uskumru, az pişmiş tekir, hardallı deniz salyangozu, konfit (düşük ısıda, zeytinyağında pişirilmiş) ve somon, oturur oturmaz serpme olarak masanıza geliyor. Biliyorum, birçokları için ‘deniz salyangozu’ adı itici gelebilir ama tadı harikuladeydi.
Ara sıcak olarak en beğendiklerim otlu midye, deniz mahsullü iç pilavı ve parmesanlı istiridye oldu. Bunun dışında kendi hazırladıkları acı sosla sundukları kum midyesi, ‘patlıcan bombası’ diye adlandırdıkları tereyağlı közlenmiş patlıcan ve kalamar yahni de oldukça başarılıydı. Bu kadar yemekten sonra balığa yer kalmadı, tatlıya geçtik.
“Tatlı olarak ne var?” diye sorduğumuzda “Anne tatlısı” diye cevapladılar. Şaşkın bakışlarımızdan, cevabı biraz daha açma ihtiyacı hissettiler. Annelerinin hazırladığı kalburabastı ve krem karameli sunuyorlarmış. Tarçınlı ve karanfilli kalburabastı farklı ve gayet lezzetliydi.
Orfoz’da hiçbir şeyin kolayına kaçmamışlar ve herkesin yaptığından farklı bir şey yapma gayreti içine girmişler. Lokasyonları Bodrum’daki birçok lokantaya göre dezavantajlı olsa da bunu çok iyi kamufle edebilmişler. Bodrum, dünyada giderek artan ünü ve her geçen yıl daha fazla moda olması neticesinde, daha fazla yerli ve yabancı turist çekiyor. Tatilci sayısını yükseltmek için Orfoz gibi herkesin payına düşen farklılığı yaratması şart.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.

Yazarın diğer makaleleri