Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 16.03.2012

Mutfağın Oskarları

PMYD Yönetim Kurulu Başkanı - Executive Chef Limak Limra Hotel –Food EDITOR Ali Rıza DÖLKELEŞ
2012 Yılının Akdeniz Turizmi için sezon öncesi diye tabir ettiğimiz Mart ayının 10 – 11 tarihlerinde Chef Clup Antalya Turizm Aşçılar Birliğinin ve Başkan Ali Selek arkadaşımın başını çektiği güzel bir organizasyon olan ‘’ CHEF STAR ‘’ Mutfağın Oskarları yarışması ile bütün sektörü kucaklayan bir organizasyon ile başladı.
Umarım geçen yılki gibi keyifli güzel bir yarışma Türkiye Turizmi, İşletmeciler ve de biz çalışanlar açısından keyifli ve güzellik ile geçmiştir. 10.11.03.2012 tarihleri arasında Antalya Cam Piramitte III. CHEF STAR Yemek Yarışması geçen yıl yapılan II. CHEF STAR Yemek Yarışmasının devamı idi. Geçen yıl almış olduğumuz olumlu tepkiler çok Chef Club derneği başkanı Ali Selek yönetim kurlunu ve Yarışma komitesini daha kapsamlı detaylı bir şekilde Chef Star Mutfağın Oskarları yarışmasını geniş tutmamızı sağladı. Bu organizasyonda Dernek olarak hedeflenen bir tanesi olan Antalya’mızın ikinci bir ürünü olmasını istediğimiz Chef STAR Mutfağın Oskarları aynı ‘’ Altın Portakal Film Festivali’’ gibi geleneksel hale getirmek ve düzenli olarak bir karnaval havasında bu yarışmaları organize etmek. Bunun içindir ki bu organizasyonun aynı mekân da yapılması Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel olarak iki organizasyonun bir birini izlemesi. Tabii ki bu bir tesadüf değildi bunu yarışma komitesi olarak bilinçli olarak oluşturduk.

Organizasyona Basının büyük ilgisi oldu, ulusal basında gerek yazılı gerek ise görsel medyada birçok haber kanalında yarışma ile haberler yapıldı. Buda bizim doğru işler yaptığımızın bize göre bir göstergesi. Türkiye genelinden gelen Juri ve yarışmacı olarak katılan yanımızda olan sivil toplum örgütleri, çok kıymetli genel müdürlerimiz şef arkadaşlarımız iştirakleri ile yarışmamız çok keyifli bir hal aldı. Bunun yanı sırada gelmek isteyip te gelemeyen başka illerimizde organizasyonlarından dolayı gelemeyen dostlarımız ve meslektaşlarımız oldu. Bunada anlayış ile karşılar bir sonraki organizasyon da olacaklarını ümit ederiz. Bu organizasyonda gelen arkadaşlarımın bazılarının isimlerini anmadan geçemeyeceğim.

*    TAFED Alanya Aşçılar Birliği Hidayet KIZILARI
*    TAFED Kapadokya Aşçılar Derneği Hüseyin YILMAZ
*    TAFED Manavgat Aşçılar Derneği İsmail KARATAŞ  
*    TAFED Karadeniz 19 Mayıs Aşçılar Derneği Mehmet BALTA
*    TAF Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği Mesut ÖNAL
*    POYD
*    ATSO
*    AKTOP
*    TUROFED
*    Yıldız HOLDING Grup Başkan Yardımcısı Murat ALICILAR
*    Kristal Endüstriyel Tamer KİLİT
*    Kristal Endüstriyel Ramazan KAYNAKÇI
*    Kıbrıs Grand Gazino Onur KARAÇAY
*    Kıbrıs Grand Merit Gazino Selim DÜĞME
*    TGYD Başkanı Adın ÖZDEMİR
*    TGYD Eş Başkanı Hamza YALÇIN
*    TGYD Yönetim Kurulu ve Üyeleri
*    İstanbul Ayvaz AKBACAK
*    İstanbul Rüzgâr SÜMBÜL
*    İstanbul Kadir AYGÜN
*    İstanbul Alâaddin YALÇINKAYA
*    Bülent DOKUZOĞLU ve Hijyen Jüri Ekibine
*    İbrahim GEZER Aryıldız Satış Genel Müd.
*    Manavgat Bölgesinden Ziya GÜL ve Arkadaşlarıma
*    Manavgat Meslek Yüksek Okulu Emrah Köksal SEZGİN
*    Turizm Aşçılık Üniversitelerine
*    Turizm Aşçılık Liselerine
*    Daha ismini sayamadığım bütün meslektaşlarıma
 
Buradan bir kez daha katılımlarından dolayı bu Gastronomiyi seven yanında olan herkese çok teşekkür ederim. Sevgili dostlar hayat bir yarış. Bu yarıştan kopmamak lazım..Her gün mesleğimizde iyi olmak zorundayız;bizim mesleğimizde her gün sabah kalktığımızda mutfağımızda bir dünya kuruyor ve gecenin sonunda o bozuluyor.Ertesi sabah mutfağımızda tekrar yeni bir dünya kuruyoruz.Bunun bilincine varmak gerekir.Aksi taktirde mesleğimizdeki başarı grafiğini iyi tutturamayız.
Yarışmanın katılımı çok iyi oldu. Türkiye genelinden Turizm Okullarında hocaları ile birlikte bu sanata gönül vermiş genç öğrencilerimizin katılımı çok iyi idi. Derece alanlar alamayanlar hepsi mutluydu, yüzlerinde ki o sevinç görülmeye değer idi. Yarışmada derece almak almamak o kadar çok önemli değil mühim olan o heyecanı yaşamak, bu yarışmalara katılanların tamamı ‘’bana göre’’ derece aldılar, nasıl mı? O güzelim sunumları gördüler, bu ürünlerin farklı sunum ve pişirimlerde çıkabileceklerini gördüler. En önemlisi kendilerine öz güvenleri geldi. Geçen yıl katılanlara bu yılki heyecanını sorduğumda çok rahat olduklarını hatta bundan sonra yurt dışı yarışmalarında bile boy gösterebileceklerini söylediler. Bu mutluluk verici, özellikle kendimize güvenimizin gelmesi çok önemli. Bizim Türk Mutfağında kendine güvenen başarılı yenilikçi gençlere ihtiyacımız var.

‘’ Neden Mutfağın Oskarları ?’’
Öncelikle derce alan arkadaşların ödülü kupa değil heykel. Bunun yanı sıra bu heykellerin sahiplerini bulması içindir ki hayatta başarı için hedefleri olması gerekir, aksi takdirde olduğumuz yerde sayarız. Etrafımıza baktığımız zaman bütün sporcularda kendi kırdıkları rekorun üzerine derece artırır ve kendi rekorunun üzerine çıkar. Şunu bilir ki bunu yapmadığı zaman arkadan gelen onu geçecektir. Hedeflerini bunun üzerinde yoğunlaştırır. Kırdığı her rekor ile bu sporu insanlara sevdirir. Bizim bu düzenlemiş olduğumuz yarışmalar kim iyi, kim kötü değil ‘’Türk Mutfağını, Aşçılığı Sevdirmek Duyurmak’’ ve hedefler koyarak sahiplenmek. Tabi ki her kes bu pencereden bakmaya bilir. Buna da saygım var ama göreceksiniz böyle etkinliklere sahip çıkan kendinden bir parça gören meslektaşlarım yarınlara daha güvenli ve iyi bakacaktır.
 
‘’Sevdiğim Sözler‘’
Bir gün Avrupa'nın unlu sanat merkezi kentlerinden birinde gezen
çocuğun biri bir vitrinde çok hoş bir tablo görür.
Tablo bedeli oldukça pahalıdır. Çocuk bu tabloyu bir sonraki sene abisinin doğum gününe almayı ister
ve bir is bulup kit-kanaat geçinerek biriktirdiği tüm para ile
mağazaya gider. Şanslıdır tablo hala satılmamıştır. İçeri girer ve tabloyu bir süre
yakından izledikten sonra resmi yapan sanatçıyı bulur ve ;
- "Abimin doğum günü için bu resmi satın almak istiyorum, tüm paramda bu kadar" der. Ressam bir süre düşündükten sonra resmi paketler ve resmi satar.
Çocuk paketini alır ve teşekkür ederek çıkar. Mağazada adamın arkadaşları da vardır ve şaşkın şaşkın sorarlar : - "Sen ne yaptın o resmin değeri milyonlar ederdi. Neden bu kadar  cüzi bir rakama sattın?"ressam cevap verir : -"Evet ben bu resme milyonlarını verecek bir suru insan  bulabilirdim, ancak tüm servetini bu resme verecek kaç kişi bulabilirdim?.."

"Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, fakat hiçbir şeyin
değerini bilmiyorlar."
Türk mutfağımızın ve aşçılık sanatımızın değerini bilerek, hep birlikte bu hayat yarışında daha iyilerini vermek dileğimle. Hoşça Kalın.
‘’Okumak için vakit ayırdığınızdan dolayı, teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarım ile kalın.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.