Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 14.03.2012

10 kap yemek, 10 farklı şarap

Ali Rıza Kardüz
Hemen “Yemekten çatlamadınız mı?” demeyin. Şaraplar bir parmak ölçüsünde, porsiyonlar ufacıktı. Galip Yorgancıoğlu yeni şarapları tanıtmak için dostlarını Mimolett’te ağırladı. Bizde aşırı yemek yiyene “Adam bir oturuşta bir bütün koyunu yiyor” derler sonra da eklerler: “Önüne deve koysan yiyecek!” Bir akşam yemeğinde 10 kap yemek yediğimizi ve 10 farklı şarap içtiğimizi yazacağım... Yazacağım ama yanlış anlaşılmaktan korkuyorum. Onun için bir açıklama yapayım. Yemekler ‘kuş porsiyonu’ idi. Anadolu deyimi ile her yemek ‘dikiş yüzüğü’ porsiyonunda, tadımlıktı. Her tür şarap kadehe bir parmak ölçüsünde konuluyordu. Davet sahibi Kayra Şarapları’nın patronu olan Galip Yorgancıoğlu, şarapları getiren Kayra’nın şarap ustası Daniel O’Donnell, yemekleri yapan da ünlü aşçımız Murat Bozok’tu.Tekel’in şarap fabrikalarını 2004 yılından bu yana Mey işletiyor. Mey’in sahibi şimdilerde İngiltere’de kayıtlı büyük içki firması Diageo. Mey’in şarap bölümü Kayra değişik üretim tesislerinde şarap üretiyor. Bunları farklı markalar ile içeride dışarıda pazarlıyor. Daha önce üretilen bazı şaraplar tükenmek üzere imiş. Bazılarından bir, bazılarından iki şişe kalmış. Yeni yeni şaraplar yapmaya başlamışlar. Galip Yorgancıoğlu hem tükenmekte olan şarapları hem de yeni yapılan şarapları tatmak için dostlarını Sıraselviler Caddesi’ndeki Mimolett lokantasında bir masa etrafında topladı. Murat Bozok her tür şaraba uyumlu yemekler hazırladı. Biz de bu şölende ağzımızı tatlandırdık. Önce tükenen şarapları anlatayım. Urla’daki üzüm bağları söküldüğü için Sangiovese 2007 ile stoku tükendiği için Imperial Shiraz 2005 bundan sonra yok. Yeniler ise tankerlerde fermante edilen, tazyik altında köpüren şarap haline getirilen, doğal şampanya benzeri Cameo d’oro 2010 ile Denizli’de yetiştirilen Kalecik Karası üzümlerinden yapılan beyaz ve roze şaraplar. Elazığ ve Diyarbakır’da yetiştirilen Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinden yapılan Buzbağ Rezerv’in 2004 ve 2007’si, Elazığ’da Şükrü Baran Bağı’ndaki üzümlerden yapılan Öküzgözü 2008, Manisa’da yetiştirilen üzümden yapılan Shiraz 2009 ve nihayet Diyarbakır’da yetiştirilen üzümden yapılan Kayra Madre Öküzgözü&Boğazkere şarapları ise piyasada bulunan şaraplar.
Kavrulmuş yer fıstığı çorbası
Gelelim 10 çeşit yemeğe. Murat Bozok önce yer fıstıklarını kavurarak ve un haline getirerek hazırladığı çorbayı ikram etti. Çorba yarım kahve fincanı ve sımsıcaktı. Sonra karnabahar kıtırı üzerine iki küçük parça deniztarağı yenildi. Onu, zeytinyağında marine edilmiş küçük bir parça somon izledi. Dördüncü tabak ufak bir parça ton balığı idi. Patlıcan ezmesi ve mısır püresi üzerine oturtulmuştu.
Daha sonra ufacık bir parça sote edilmiş çipura yedik. Zeytin ezmesine bulanarak hazırlanmıştı. Deniz mahsullerinden ete geçerken kereviz ve elmalı sorbe (dondurma) ile ağız tadımızı yeniledik. İki parça zar büyüklüğünde uykuluk sote yedik. Ondan sonra gene dikiş yüzüğü büyüklüğünde bir porsiyon bıldırcın konfit ve iri kıyım ördek pastırma servis edildi. Küşneme ve antrikot ile yemek tamamlandı. Tatlı, tahin pekmezli sufle idi...
Bu yazıyı okuyanların “Patlamadınız mı? Çatlamadınız mı?” diyeceklerini biliyorum. Tekrarda yarar var. Önemli olan ölçü. Ölçü kaçmaz ise yemekten sonra ne mide yanıyor ne de geceleri uyku kaçıyor. Hele hele tabaktakinin de yarısı yenilir ise sorun kalmıyor. Sonra, hatırlatayım. Bu anlatılan, olağan dışı bir yemek daveti idi.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.