Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 05.03.2012

Öğrencilerden Nefis Yemekler

Ali Rıza Kardüz
Ekonomi Üniversitesi’nde mutfak sanatları eğitimi gören öğrencilerin yemeklerinden yedik, pek lezzetliydi Kapıdan girdik. Uzun boylu, yakışıklı, beyaz mutfak giysileri ile artist gibi bir şef bizi karşıladı. Göğsünde Gabriele yazısını görünce “Hello” diyecek oldum. O düzgün Türkçe ile “Merhaba” dedi. “Ben Gabriele Sponza’yım. İzmir’in en eski ailelerinden Sponzaların torunuyum.”
Bu ilk sürpriz oldu. Salona girdik. İkinci sürpriz. Farklı, çağdaş, yalın fakat rengarenk bir yemek salonu. Ortada kocaman bir masa. Örtüsü, tabağı çatalı ile farklı.
İzmir’de Ekonomi Üniversitesi’nin Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nün uygulama lokantasından söz ediyorum.
Lokantanın farkı şurada: Salonun dekorunu, salondaki eşyaların tasarımını ve hatta örtülerin, tabağın, bardağın tasarımını üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri yapmış.
Bütün bunlar İzmir’de oluyor. Sevgililer Günü’nde Gonca ve Bülent Zarif ile Berna ve Deniz Sipahi bizi yemeğe götüreceklerdi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş “Başka yere gitmeyin, bizim çocuklar size yemek yapacak” deyince Demirtaş’ın kurduğu, mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversiteye gittik. İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan Ekonomi Üniversitesi’nin altı fakültesi ve üç yüksekokulunda 7 bin öğrenci ders görüyor.
Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’ne üniversite seçme sınavları ile öğrenci alınıyor.
İlk iki yıl nazari, son iki yıl mutfak eğitimi var.
Eğitim dili İngilizce. Eğitim için 20 öğrencinin ayrı ayrı çalışabileceği büyük bir mutfak kurulmuş. ABD’de Rhode Island’da Johnson and Wales Üniversitesi’nde (ünlü şef Mehmet Gürs’ün okulu) okuyan Gabriele Sponza, üniversitenin uygulamalı mutfak sanatları hocası.
Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş “Misyonumuz öğrencilerimize lokanta yönetimi ile mutfak bilgisi ve becerisi verirken Ege’nin ve İzmir’in yemeklerinin, lokantaların menülerine girmesini sağlamak” diyor.
Üniversitenin deneme lokantasındaki yemeklerin tamamını hocaları Gabriele Sponza yönetiminde öğrenciler hazırlamıştı.
Yemek ilk el zeytinyağı ile tatlandırılmış Ege otları tabağı ile başladı. Daha sonra fırınlanmış pancar jölesi üzerinde kaya tuzunda bekletilmiş sardalya ikram edildi. Ara sıcak olarak konyakta flambe edilmiş denizci usulü jumbo karides verildi. Ana yemek muskatlı rezene püresi üzerinde dil balığı idi. Tatlı olarak tarçınlı sıcak çikolatalı brownie ve kaymaklı dondurma yedik.
Yemekler pek lezzetli idi. Hesabı Başkan Ekrem Demirtaş ödedi. Öğrencileri ve şeflerini salona davet ettik. Önce alkışladık. Sonra teker teker ellerini sıktık. Yepyeni bir nesil yetişiyor. Hocası ile öğrencisi ile farklı bir nesil. Okullu aşçılar dönemi başlıyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.