Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 16.02.2012

Çeşitlerinizi Artırın, Tüketici Bayram Etsin!

Yazar Artun Ünsal
Çarşıya bir çıkalım hele. Tezgahlarda nerdeyse birbirinin aynı olan bir kaç çeşit patates... Bir de ‘hormonlu’ devler var. Arada bir de, körpe toplanmış taze patatesler, üstelik ateş pahası... Oysa, Batı ülkelerinde, her biri farklı sertlikte ve nişasta oranında ‘haşlamalık, tavalık, cipslik, pürelik, yemeklik ya da garnitürlük’ boy boy, renk renk, çeşit çeşit patates bulunuyor.

Bizde ise ara ki bulasın. Üşenmedim, gıda ürünleri üzerine İngilizce bir yayına baktım: Kahverengi, sarı, kırmızı ya da mor kabuklu, farklı renklerde, farklı dokularda, farklı nişasta oranında, yaklaşık 35 çeşit patates saydım. Sonuçta, hem lezzetleri farklı, hem de kullanım alanları. Bizde ise, ister evlerimizde ister en gözde restaurant mutfaklarında tek tip, top patates var. Sevgili patates üreticileri; top, minik ya da ‘kumpirlik’ hormonlu dev patates üretmenin dışında da lütfen patates çeşit yelpazenizi genişletin ki, damaklarımıza bahar gelsin, bu arada aşçılarımız da bayram etsin!

KAFES

Ortaköy çarşı içindeki Kafes şirin bir semt lokantası. Gıda mühendisi Banu Ünal’ın işletme mezunu eşi Taner Ünal’la birlikte açtıkları bu mekanın özelikle pideli domates soslu köftesi pek güzel (12.5 TL). Üzerine de erimiş tereyağ dökülüyor, alın size döner İskender kebabın köftelisi. Ellerine sağlık Yılmaz Usta! Listede ayrıca kasap köftesi, acılı köfte, İnegöl tarzı köfteler var. Zeytinyağlı cephesi de tam takım sahada: Pırasa, çalı fasulye, enginar ve de yaprak sarması utandırmıyor.

Ferah, pırıl pırıl bir mekan. Duvarlarda büyütülmüş eski İstanbul ve Ortaköy kartpostalları, masa ve sandalyeler özenli. Dileyene, Edirne usulü tava ciğeri, Adana tarzı haşlama içli köfte veya işkembe, kelle paça çorbaları... Perşembeleri İtalyan tarzı makarnalar sunuyorlar. Mukaddes Hanım’ın ellerine emanet mantı ise her gün mevcut. Tatlı olarak sütlaç, sıcak tahin helvası ve de cevizli taş kadayıf var. Haftanın yedi günü açık, ayrıca paket servisi de var. Mecidiye Mah. Eski Bahçe Sokak No:11/B Ortaköy-İstanbul Tel: 0212 258 00 59

Aşıkbaba’nın bez sucuğu

Tokat yöresinin geleneksel bez sucuğu ünlüdür. Eskiden genellikle aileler yapardı, ‘ev sucuğu’ olarak, artanı da sucuk köfte olarak tüketirlerdi. Tokatlılar şimdi de gözlerini büyük kentlerin pazarlarına çevirdiler. Aşıkbaba Et Ürünleri’nin bez sucuğu da bunlardan biri. Sahanda yumurta ile denedim, nefis! Sadece dana eti kullanıyorlar, yağ oranı da yüzde 25’i geçmiyor. Baharatları ekleniyor, hamur ediliyor. Sıra geldi doldurmaya: Bez sucuğun kılıfı yörede ‘mermerşahi’ denilen dokuma bezden kesilip dikiliyor. Sucuk hamuru bez torbaya huniyle dolduruluyor, ağız kısmı klipsleniyor. Ardından, baskı ile yassılaştırılıyor. Evlerde bunun için merdane kullanırlar.

Genelde evlerin serin bir yerinde beş gün asılıp kurumaya bırakılır, sonra yeniden merdane ile yassılaştırıldıktan sonra iki gün daha kurutulur. Aşıkbaba’nın sucukları ise fermantasyon odalarında 12 gün olgunlaştırılıyor, kıvamında kurutuluyor ve vakum ambalajda piyasaya veriliyor. Vakum ambalaj nedeniyle sucuk yumuşaklığını kaybetmiyor. Dahası, çok az miktarda koruyucu katkı konduğu için, geleneksel lezzetini hiç yitirmiyor. Tokat sucuğunu çok başarılı ve sağlıklı buldum vesselam! Behzat Cad. No: 20/A Tokat Tel: 0356 214 13 54

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.

Yazarın diğer makaleleri