Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 06.02.2012

Porto Tatlısı

Hotel Piabella F&B Müdürü Kozan Tunç
Bugün sizlere Kıbrıs'a özgü bir tatlı olan porto tatlısından bahsedeceğim. Kıbrıs'ın Kuzey-Batısında bilinen ve yapılan bu tatlı sadece evlerde yapılmakta. Dedemin dedesi geçimini bu işten kazanıyordu. Bu nedenle aile ismimiz Porto. Tarifine geçmeden önce belirtmem gereken bu tatlının 300-350 yıl önce kasabalarda düzenlenen panayırlarda satıldığı ve şu an nasıl lokma ve  şamişi tatlısı panayırlarda revaçta ise ozaman da porto tatlısı revaçtaydı. 3 gün boyunca pişirilip sunuma sunulan zor ve zahmetli bir tatlıydı. Odun kömüründe büyük kazanlarda pişirilen  bu tatlı oldukça besleyici ve enerji vericidir. Yörede yetişen ürünlerden yapıldığı için bulması kolay ve ucuzdu.
Ama maalesef gereken önem ve ilgi gösterilemedi. Büyük dedelerim bu işi savaş ve göç olayları ve değişen yaşam şartlarından dolayı bırakmak zorunda kaldılar. Ama kendi çocuklarına öğreterek kuşaktan kuşağa yayılmasını sağladılar. Porto ailesi olarak her yıl temmuzun ilk pazarı büyük bir piknik ve tanıtım organizasyonu düzenliyoruz. Bayrak radyo televizyonunda yayınlanan bir programda bu tatlımızı tanıtma fırsatı buldum. Ayrıca hala daha yazmakta olduğum "Kıbrıs Yöresel Yemekleri" isimli kitabımda da geniş ve detaylı bir şekilde yer verdim. Bu tatlının otel ve restoranlarda yapılıp, ikram edilmesi, tanıtılması ve tüm dünya insanlarına aktarılması en büyük arzumdur. Şimdi de Porto tatlısının tarifini sizinle paylaşmak istiyorum. Takdir edersiniz ki orijinal tarifin tamamını yayınlamak olmaz.

Porto Tatlısı:

Herselik buğday
Susam
Harnup (keçi boynuzu) Pekmezi
Gül Damlası Otu
Festikan Otu

Yapılışı:
Herselik buğday geceden ıslatılır. Büyük bir tencerede pişirilmeye başlanır.içerisine susam konur ve oda iyice pişirilir. Harnup pekmezi eklenerek hafif ateşte saatlerce karıştırılarak pişirilir. Gül damlası otu ve festikan otu konarak ertesi güne kadar bekletilir. Ertesi gün ve diğer gün bu pişirme işlemine devam edilir. Soğuk bir şekilde servis edilir. Dayanıklı,sağlıklı,az maliyetli ve saklaması kolay bir tatlı. Kolesterol ve zararlı madde içermez. Buzdolabında günlerce saklanabilir. Otel ve restoranların bu ve buna benzer tatlıların üretimini ve tanıtımını üstlenmeleri gerekir. Tüm sektör çalışanlarına saygılar.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.