Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 30.01.2012

Enginar Salatası Nefisti

Ali Rıza Kardüz
Elio kahvaltıdan geç vakitlere kadar açık, İtalyan yemekleri ile iddialı bir lokanta. Özellikle çiğ enginarı marine ederek yaptıkları salata şahaneydi.
Nişantaşı’nda Atiye Sokak’ta eskiden Zazie ismi ile uzun yıllar hizmet veren lokantanın yerinde şimdilerde Elio var. Elio, İtalyan ağırlıklı Akdeniz mutfağı sunan bir lokanta.
Üç katlı lokanta, sabah kahvaltısından gecenin geç saatlerine kadar açık. Alt katın gerisinde yaz-kış açık sempatik bir bahçesi var.
Gün boyu ve özellikle öğle saatlerinde bistro olarak hizmet veren Elio’da akşam saatlerinde masaların üzerine beyaz örtüler yayılıyor, ‘fine dining’ denilen lokantaya dönüşüyor.
Elio, CFS grubunun bir yatırımı. CFS (Conford Food Service), Berna-Mesut Yılmaz çiftinin çocukları Hasan ve Yavuz Yılmaz ile Melih Yavuş’un oluşturdukları bir yatırım grubu. Marka yaratıyorlar, işletmelere yatırım yapıyorlar, sonra işletmeciye devrediyorlar. Quick China, Elio, Elio Sedef ve Cafe Fiera markaları bu şirkete ait. Elio işletmeci olarak Aydın Samanlı’ya devredilmiş. Elio’ya Hale Dicleli’nin davetlisi olarak gittik. Girişte uzun bir Amerikan bar tezgahı ve pizza fırını var.  Lokantanın Atiye Sokak’a bakan cephesindeki masalar sigara içenlere ayrılmış.

Gece müzik hızlanıyor
Yönetici Serdal Çiçek gelen gidenle ilgileniyor. Bize de bir masa gösterdi. Muammer Gedik yemek seçimimize yardım etti. Biz bir tabak ‘Antipasta İtaliano’ adı verilen, tahta bir tepsiye dizilmiş İtalyan salam ve peynirlerinden ısmarladık. Tabakta prosciutto denilen İtalyan pastırması, pepperoni denilen İtalyan sucuğu, bresaola denilen İtalyan füme eti, mozzarella ve gorgonzola türü İtalyan peynirleri ile küflü peynir vardı (30 TL). Bir şişe kırmızı şarap istedik (110 TL). Pizza ve fırınından yeni çıkmış farklı ekmeklerden getirdiler. Bir tabak da sızma zeytinyağı. Sıcak ekmeği zeytinyağına banarak tepsideki farklı et ve peynir çeşitlerini paylaşarak yemeğe başladık.
Elio’nun enginar salatası ünlü imiş. Çiğ enginarın marine edilmesi ile hazırlanan, rokalı, parmesan peynirli salata nefis idi (18 TL). Mevsim sebzeli pizzayı tatmak istedik (17 TL). Pizzanın hamuru kıtır, sosu kurumamış ve pek lezzetli idi.
Ossobuco’yu da (İtalyan usulü pişirilmiş ilikli eti) tatmalısınız diyerek ısrar ettiler. Et yumuşacık ve lezzetli idi. Ortadaki iliğin yenilmesi için ilikli kemiğin içine bir çay kaşığı bırakılmıştı. Bütün bu yemekler masanın ortasına konuldu. Biz tabaklarımıza istediğimiz kadarını aldık. Tatlı olarak İtalyan pastası tiramisuyu önerdiler (14 TL). Onu da paylaştık. Mutfak sorumlusu Aytaç Dağdeviren imiş. Yemekten ve servisten memnun kaldığımızı belirttik. Yemek sırasında insanı rahatsız etmeyen güzel bir müzik yayını vardı. DJ Engin Gürbüz müzik yapıyormuş. Gecenin ilerleyen saatinde müzik hızlanıyormuş. Biz erken kalktığımızdan dinleyemedik. Elio’da farklı giriş yemeklerin tabağı
10-19 TL. Makarnalar ve risottolar 15-22 TL. Pizza çeşitleri 16-22 TL. Izgara etler, balıklar 32-38 TL. arasında.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.