Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 26.01.2012

Şişe Sularına Dair Bilgiler

Eren Eroğlu
Sağlıklı olsun diye musluk suyu yerine şişe ya da damacana suyu kullanıyoruz. Plastik şişelerin de sağlıklı olmadığı söyleniyor. Doğru mu yapıyoruz?
Büyük şehirlerde yaşayan pek çok insan, şebeke suyuna güvenemediği icin şişe ya da damacana ile içme suyu satın alıyor. Aşağıda bu sulara dair bilgileri sıraladım; son kararı kendiniz verin...

RAF ÖMÜRLERİ YOKTUR
İçtiğiniz şişe ya da damacana sularının önemli bir kısmı, tekrar işlenip şişelenen şehir suyudur. Doğal kaynak suları, herhangi bir işlemden geçmeden kaynağında ya da şişeleme tesislerinde doldurulur. Teorik olarak; uygun şartlarda saklanan pet şişe suların, raf ömrü yoktur ama yasalar gereği üzerine bir yıllık son kullanım tarihi basılır.
Damacana sularda ise son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Çünkü polikarbonattan yapılan damacana zaman içinde Bisphenol A denilen kimyasal maddeyi suya verir. Bisphenol A; çocukların gelişimi üzerine olumsuz etki yapabilir.

KİLO BAŞINA BİR GRAM PROTEİN
Bir süredir vücut geliştirmek için düzenli olarak ağır tempoda spor yapıyorum. Bunun için ne kadar protein almalıyım; aminoasit kullanmam doğru olur mu? M.T./Eskişehir
Besinlerle alınan proteinler; enerji kaynağı olmalarının yanı sıra vücutta yapılan proteinler için gerekli amino asitleri de içerir. Sağlıklı bir yetişkinin, dokuz temel amino aside ihtiyacı vardır. Bunlar; treonin, valin, lösin, izolösin, lizin, triptofan, metyonin-sistein, fenilalanin-tirozin ve histidin'dir. Bu amino asitlerin her birinden, günde 250 ile 1100 miligram arasında alınmalıdır. Düzenli spor yapanlarda günlük protein alımı kilo başına bir gram, ağır spor yapanlarda ise iki gram olabilir. Protein ihtiyacı; büyüme, hamilelik, süt verme ve kötü beslenmiş kişilerin tedavisi sırasında artar.

KOLESTEROL VE İLAÇ KULLANIMI
Doktorum, kötü kolesterol düzeyim yüksek olduğu için ilaç verdi ama benim herhangi bir sağlık şikayetim yok. Bu ilaçları mutlaka kullanmalı mıyım? F.L./Konya
Yüksek kolesterol, kendi başına herhangi bir belirti vermez ve anlamanın tek yolu sizin de yaptığınız gibi basit bir laboratuvar testi ile ölçtürmektir. Yüksek kolesterolden korunmanın birinci yolu, sağlıklı bir yaşam düzenine sahip olmaktır. Bu düzende, haftada dört günden fazla egzersiz yapmak, sigara içmemek, doymuş yağlar ve kolesterolün az olduğu bir diyet ile beslenmek önemli yer tutar. Tedavide amaç, kötü kolesterolü (LDL) düşürmektir. Bunun için ilk olarak yaşam şekli düzene sokulur. Eğer bu yeterli olmazsa ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.

Yazarın diğer makaleleri