Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 09.01.2012

Her Gün Yeniden Doğmak

Ramazan Bayar
Öncelikle 2012 yılının bütün insanlığa sağlık,mutluluk ve başarılar getirmesini dileyerek yazıma başlamak istiyorum.  Yıllarca bir otel yöneticisi olarak yılbaşı gecelerinde hep çalıştım ve özel baloların düzenlendiği o gecede organizasyonları hem hazırlayıp hem de yönettim. Kısaca misafirleri eğlendirmek için ekibimle beraber çok çalıştık.
Fakat, bu yılbaşı otelde bir program olmadığı için ve bende yıllardır baloların,bu tür gecelerin içinde olan biri olarak, bu yıl ailemle daha istirahat edebileceğim bir program yapmak istedim. Meslekten sevdiğim bir arkadaşım olan Mehmet Bey Kastamonu’nun Daday ilçesinde İksir Resort Town adlı işletmede yönetici ve benim de doğayı çok sevdiğimi bildiği için bu yılbaşı tatilini orada geçirmemi tavsiye etti. Ve ben de doğayla iç içe olan bir yere gitmek için sabırsızlandım ve hemen yola çıktım. Farklı ve hoş bir yılbaşı geçireceğimi daha gitmeden biliyordum. Oraya vardığımda ilk ilgimi çeken şey,otelin tanıtım sloganı olmuştu. “Her gün yeniden doğmak”. Gerçekten güzeldi.
Kastamonu’nun gerçekten bir doğa harikası, cennet gibi güzel olduğunu,yeşilin her tonunu görebileceğimiz bir il olduğunu bilirdim. Özellikle Kastamonu Ilgarini Mağarası, Kastamonu Cehennem Deresi Kanyonu, Tosya Pirinci, Taşköprü Sarımsağı, Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kürenin bakırı ve Kır pidesiyle meşhur olduğunu duymuştum. Ama Daday ilçesine hiç gitmemiştim.Tesadüfen yolları da bilmediğimden Daday’a Kastamonu’dan değil de ters bir yoldan gittim ve girdiğim yol ormanın içinde karlı,buzlu her tarafın bembeyaz olduğu,telefonların çekmediği hem riskli bir yoldu hem de görülmesi gereken çok özel bir yerdi. Neyse ki yolda kalmadan Daday’a vardık ve Kastamonu’nun pidelerinin meşhur olduğunu bildiğimizden Memiş Usta diye bir pideciye gittik mekan ortalamaydı ama lezzet damak çatlatırcasına harikaydı. O etli ekmeğin tadı hala damağımda diyebilirim. Eğer yolunuz düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Muhteşem bir hamur, özel etlerden çekilmiş zırh kıyması muhteşem bir lezzet oluşturmuştu. Daha sonra Daday’ın pazarı olduğunu duydum ve öyle geleneksel ürünlerin bulunduğu pazarlardan çok keyif aldığım için görmeye gittim. Pazarda Daday’ın köylerinde yaşayan  teyzelerimiz, el emeği,alın teriyle yetiştirdikleri ürünlerini satıyorlardı. Taze köy yumurtaları, reçeller(kızılcık marmelat), ballar(kestane,arı,pancar ),peynirler,sütler,salçalar,canlı hindi,tavuklar ve daha neler neler…inanın bana hepsi o kadar sıcak insanlar ki, o an o güzel annelerimizin hepsinden bir şey almak istedim. Bu his onları gören herkes de oluşur. Çünkü gözlerinde ki o mutluğu, yüzlerindeki o gülümsemeyi görmek inanın sizi de çok mutlu ederdi. Hepsi rızkının peşinde, eli öpülesi güzel Anadolu insanları.  
Gelelim kaldığım otele. Aslında konak otellerdendi ve tam tahmin ettiğim gibi Safranbolu evlerini andırıyordu. Doğayla bütünleşmiş harika bir görüntüye sahip bir yerdi. Diğer mekanlarında ise ahşap ağırlıklı, şömineli,doğaya uygun ve huzur dolu odaları vardı. Sporseverlerin de tercih edebileceği bir yer  çünkü bir çok aktiviteye sahip. Doğa sporlarından olan trekking,ATV,Bisiklet turları,Oryantring, balık avı, kano,kızak,kayak, snowboard,snowtube,masa tenisi,yüzme ve daha bir çok aktivite. Ayrıca bulunduğumuz iksir resort’un içinde at çiftlikleri bulunduğundan atlı sporlar da mevcuttu. Faytonla geziler, göl kenarında barbekü evi, her şey o kadar güzeldi ki doğayla bu tür aktivitelerin buluşması ortaya çok güzel bir yılbaşı tatili çıkardı.
 Ayrıca tattığım lezzetleri de unutmamak lazım. O kahvaltıda yediğim taze köy yumurtaları, taze köy peynirleri, taş fırında yapılan Trabzon ekmeğine benzeyen kömbeler,özel hazırlanmış marmelatlar ve çeşitli ballar harikaydı. Kastamonu’nun en özel yiyeceği olan etli ekmeği yayık ayranı veya yöreye has ekşi eşi ya da pelverde ezmesi ile tatmak unutulmaz bir lezzet ortaya çıkardı. Ayrıca, Kastamonu’ya yolunuz düşerse, kömür ateşinde yapılan döneri ve bu kış günlerinde yöreye özgü yapılan pastırmalı ekmeği de mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Tatlı olarak tavsiye edebileceğim ve o ilin meşhur tatlılarından olan çekme helva da denemeye değer. Eğer yolunuz Kastamonu’ya bahar aylarında düşerse, biran kuyu kebabını da denemeyi unutmayın.
Evet.Bir yıl daha bitti ve bu hafta sonu ve yılbaşı tatili bana tüm bu güzel lezzetleri tatmayı,hoş yerler görmeyi,yeni insanlarla tanışmayı ve Kastamonu’yu yakından görmeyi sağladı.İksir Hanım’ın;  “Her gün yeniden doğmak” tanıtım sloganını 2012’de hayat felsefesi edinelim ve şu yalan dünya dediğimiz dünyada tüm yaşananları kar sayalım. Sadece seyahat için mi? İş için de, yaşam için de, her gün yeniden doğmak ve hayatın güzelliklerinin farkına vararak hep heyecanla yaşamak…  herkese mutlu ve hayırlı bir yıl dilerim.

Özlü sözler:
•Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)
•Yeşil Görmeyen Gözler Renk Zevkinden Mahrumdur.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.

Yazarın diğer makaleleri