Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 01.11.2011

Bu Nasıl Bir İnsanlık ?

Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet SOYKAN
Geçtiğimiz haftalarda gelen 24 şehit haberi hepimizin yüreğine bir kor parçası gibi düştü henüz bu acımız çok taze iken ardından Van’da 7.2 lik deprem ise tarifsiz acılar yaşattı Türk milletine, Ekim ayı bizler için büyük bir sınav ayı oldu aslında gerek hain ve kalleş saldırılarla 24 askerimizi şehit eden PKK ve hemen ardından gelen 7.2 lik deprem ile yüzlerce vatandaşımızın ve kardeşimizin kayıbı hepimizi derinden sarstı. Ancak bütün bu felaketlere ragmen büyük millet oluşumuzun gücü ve güçlü bir devlet olma marurluğu ile acılarımızı kalbimize gömdük, nasıl faydalı oluruz, nasıl şehitlerimizin yanında oluruz, Van'daki kardeşlerimize nasıl yardımcı oluruzun arayışlarına girdik, 7 den 70'e herkes muazzam bir çaba sarf etti ve ortaya takdire şayen bir kardeşlik ve yardımlaşma örneği çıktı !
 
Her olayda ve her dönemde olduğu gibi yine bu hassasiyetlerimizi sömürmek isteyen ve durumdan nemalanmak isteyenler çıktı sahneye, böyle bir felaketi bile reklam aracı yapıp yaptığı ve yapacağı yardımları basın yoluyla veya sosyal ağlar aracılığı ile cığırmaya başladı, işin özünde yardımdan çok nemalanma yattığı o kadar açık ve seçik belli oluyordu ki iğrenerek izledim bu hayasızlığı, oysaki yardım sessiz sedasız ve habersiz yapılmalıydı diye öğrettiler bize yıllarca soruyorum siz okurlarıma yazdıklarımda bir yanlışlık var mı ?
 
Depremin ilk günlerinde Japonya büyük elçiliğinin posta kutusuna bırakılan imzsız zarfların içinden cıkan yardımlar ne güzel örnek olmuştu bizlere çünkü onlar o acıları yaşamışlardı ve böyle bir günde yardım karşılıksız yapılmalıydı bunu çok iyi biliyorlardı, ne der ata sözlerimiz bugün sana yarın bana !
 
Gerek firmalara gerekse kişilere sesleniyorum her durumda olursa olsun yardımı asla bir reklam aracı yapmayalım ne alan nede veren reklam olmamalı kanaatindeyim, bakın o zaman görün yaptığınız yardımlar gerek yaratan katında gerekse kullar arasında nasıl makbul görecek ve emekleriniz ile yardımlarınız dönüp dolaşıp sizlere nasıl bir manevi haz verecektir.
 
Bir çok ulusal kanalın bir araya gelerek yaptığı ortak yayında telefona bakan konuklardan biri sanırım Bulut Aras olmalı Beyazıt  Öztürk’e şöyle diyordu. Az once Bolu'dan aldığım bir telefonda aşcı olduğunu bildiren bir kardeşimiz maddi olanaklarının olmadığını ancak gönüllü olarak Van’a gitip seve seve orada bir beklentim olmaksızın yemek yapabileceğini söylüyor demişti ağladım ve gerek mesleğimle gerekse meslektaşımla gurur duydum işte kalpden gelerek riyasız yardım böyle olmalı dedim. Keşke bu davranış hepimize örnek olmuş olsaydı..
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.