Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 31.10.2011

Akatlar'da pideci

Merve Özaytekin

İstediğimi yaptım. Çıtır çıtır şahane bir pide yedim, yanında da buz gibi bir ayran içtim. İstanbul’un her köşesinde bir pideci var. Peki ben neden burayı seçtim? Açıklayayım...
 
Pideci’nin adını sık sık arkadaşlarımdan duyuyordum. Ataşehir’de oturan arkadaşlarım evlerine Pideci’den paket söylüyor, lezzetini başka hiçbir yerde bulamadıklarından söz ediyorlardı. Pideci’nin Akatlar’da da geçtiğimiz aylarda bir şubesi açıldı. Geciktirmeden uğradım. Pidesinin tadının tam kıvamında olduğunu, malzemeyi bol kullandığını zaten biliyordum. Akatlar’dakinde de sıradan bir pide yemedim.
 
Menüden tatmak istediğim patlıcanlı pide oldu. Patlıcanı bol olan pideye kaşar peyniri, domates ve çarliston biber eşlik ediyordu. Hayal ettiğimden fazlasını yedim desem yalan olmaz. Pideci’de yemeğe günün çorbası ile başlayabilirsiniz. Ardından yiyebileceğiniz fındık lahmacunu da tatmanızı tavsiye ederim. Eti mis gibi ve hiç rahatsızlık vermiyor. Yağlı yumurtalı, beyaz peynirli, pastırmalı, kıymalı, kaşarlı pide, Pideci’nin klasik tatlarından.
 
Hürrem pidesi var

Spesiyaller ise hiçbir yerde bulamayacağınız tarzda. Örneğin ‘Hünkar’ adlı pide dana kıyma patlıcan, kaşar peyniri, domates, çarliston ve maydanozdan yapılıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisiyle popüler olan Hürrem Sultan’ın da adı menüye konulmuş. ‘Hürrem’ pidesi için Pideci’ye gelen çok oluyormuş. ‘Hürrem’in içinde tavuk göğüs eti, mantar, domates, közlenmiş patlıcan ve kaşar var. Formuna dikkat edenler ise ‘Safinaz’ın seçimi pide’yi tercih ediyor. Ispanak, kaşar peyniri, soğan, mantar, dana kıyma ve maydanoz bulunan pide çok seviliyor.
 
Diyet yapan veya vejetaryen olanlar da diyet menüsündeki pideler için Pideci’ye geliyor. Kabaklı, ton balıklı, ıspanaklı gibi birçok çeşidi Pideci’de bir arada bulabilirsiniz. Pideci’de ayrıca sıcak yemek ve salata da yiyebilirsiniz. Pideci’nin güveci de çok beğeniliyor. Kiremitte kuşbaşı, köfte, tavuk güveç çeşitlerinden.
 
Akatlar’daki şube Levent, Etiler, Hisarüstü, Ulus gibi İstanbul’un birçok semtine yakın, çok merkezi. Önündeki bahçesi ise şahane. Akatlar Pideci’ye bir pide yemek için oturuyor, saatlerce kalkamıyorsunuz. O kadar keyifli. En önemlisi Pideci çok temiz. Restoran düzenli olarak uluslararası SGS firması tarafından denetleniyor. Böylece ne eksiği var hemen görüyor. Kalitesinden temizliğinden ödün vermiyor...

Posta Gazetesi

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.