Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 29.10.2011

Ayvalık'ta erken zeytin hasadı başladı

Yazar Güngör Uras
 
Derman markası ile zeytinyağı üreten dostum İsmet Önder şimdilerde işi, oğlu Ersan Önder’e devrediyor. Ama olan bitenle ilgili, “Körfez bölgesinde (Edremit, Burhaniye, Havran, Ayvalık) bu yıl rekolte düşük. Zeytin ağaçları çiçek açarken hava şartları kötü gitti. Ağaçlar meyve bağlayamadı. Zeytin az olunca zeytinyağı fiyatları artar” diyor.
Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer zeytinci. “Geçen yıl Körfez bölgesi zeytinyağı rekoltesi 25 bin ton dolayında idi. Bu yıl daha yüksek rekolte bekleyişi vardı. Fakat bu gidişle 20 bin tonun altına düşecek” diyor.

Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra, Türkiye genelinde yağlıkta Körfez bölgesindeki zeytinliklerinin payının altıda bir dolayında olduğunu söylüyor. Ayvalık’ın körfez zeytinyağı içindeki payı ise dörtte bir dolayında imiş.
Sezai Madra, Ayvalık’ta 4 bin dolayında üretici ve 20 dolayında zeytinyağı üretim tesisi olduğunu söylüyor. Geçen yıl yağlık zeytinin ortalama fiyatının 1.10 TL olduğunu, 5 kg yağlık zeytinden 1 kilo zeytinyağı elde edildiğini anlatıyor.

Zeytinyağında kalite önemli

Zeytinin kalitesine göre fiyatı yükseliyor. Buna bağlı olarak kaliteli yağın maliyeti de 6.5-7.5 TL’yi buluyor. Bunu neden yazıyorum? Ayvalık zeytinyağı satın alanların fiyata dikkat etmeleri gerekiyor. Ayvalık zeytinyağının kilosu 6-8 TL’den ucuza satılması imkânsız. Daha ucuz satılanlar ya kötü kalitedir ya hilelidir.
Zeynep Kürşat Alumur’un ailesi Kürşat markası ile salamura zeytin ve zeytinyağı üretiyor. Zeynep Kürşat Alumur, kendilerine ait seyrek zeytinliklerde erken hasada başladıklarını, erken hasat sofralık yeşil zeytin üretimine geçtiklerini, erken hasat yeşil zeytinden soğuk sıkım zeytinyağı ürettiklerini söylüyor. Erken hasat yeşil zeytinin 7 kg’mından 1 kg. yağ elde ediliyormuş.
Zeytincilerin ifadesine göre erken hasatta bu yıl zeytinin olgunlaşması için yağmurlar beklendiğinden hasat biraz gecikmiş. Rahmi Gencer Ayvalık bölgesinde 5 bin ton sofralık zeytin üretimi olduğunu söylüyor. Körfez zeytini yeşil zeytin olarak kıymetli. Siyah zeytinde Gemlik zeytininin özelliği önemli. Ham yeşil zeytin için toplanan kaliteli zeytinin kilosu geçen yıl 1.5-2.0 TL imiş.

Coğrafi işaret kalite güvencesi
Zeytin ve zeytinyağından Ayvalık ekonomisinin toplam geliri ne olur? Merak ettim. Başkan Rahmi Gencer ile kaba bir hesap yaptık. Bu yıl zeytinyağından 50 milyon, yeşil zeytinden 20 milyon dolayında bir gelir elde edilebileceğini tahmin ettik.
Bu hafta sonu Ayvalık’ta 7’nci zeytin hasadı şenliği var. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Kürşat Alumur bu şenliğin düzenleyicileri.
Dün, zeytinyağının iç ve dış pazar sorunlarının tartışıldığı toplantılar yapıldı. Şenlik etkinliği olarak Cumhuriyet meydanında zeytin ve zeytinyağı pazarı kuruldu. Ben son yıllarda bu şenliklere katılıyorum. Böylece zeytinyağı konusunda çok şeyler öğrendim. Ayvalık Ticaret Odası Türk Patent Enstitüsü’nden Ayvalık zeytinyağı coğrafi işaretini aldı. Ayvalık, şimdilerde kaliteli zeytinyağında marka oldu. Bir ambalajda Ayvalık zeytinyağı coğrafi işareti var ise bu önemli bir güvence veriyor.

Güngür Uras/Milliyet Gazetesi

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.