Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 25.10.2011

Şeflerin seçimi

Yazar Melis D. Çalapkulu
İstanbul'un en iyi şeflerine 'Kendinizi şımartmak ve güzel yemek yemek için nerelere gidersiniz?' diye sorduk. Yurtiçinden ve yurtdışından verdikleri örnekler, seyahat sevenler için alternatif bir rehber de oluşturdu.
Onlar, Türkiye'nin en iyi şefleri arasında. Damak zevkine düşkün olanlar, onların restoranlarına gidip yaratıcı ve lezzetli yemeklerini yemeye can atıyor. Peki onlar nerelerde yemek yemeyi seviyor? Türkiye'de ya da yurtdışına çıktıklarında kendilerini şımartmak için hangi mekanlara gitmeye bayılıyorlar? Beş şef, en sevdikleri yurtiçi ve yurtdışı rotalarını paylaştı...

ŞEMSA DENİZSEL (KANTİN)
YURTDIŞINDA
River Cafe: Londra, bence yemek açısından en ilham verici şehir. Daima iyi yemek yeniyor. River Cafe, her gidişimde mutlaka uğradığım bir yer. Yemeklerine bayılmanın yanı sıra bana göre 'Bir restoran nasıl olmalı?'nın da cevabı.
St. John: Yine Londra'da St. John var. Kemiği içinde servis ettiği ilik, buraya gitmek için yeterli sebep.
Lupa: New York yemek işinin başkenti olmakla övünse de, bana göre abartılıyor. Kendilerini fazla ciddiye aldıkları için olsa gerek, hep biraz kabız bulmuşumdur. Ama mesela bir Lupa var ki, sıcak, gürültülü, sıkışık olsa da, son dakika yer bulmak nerdeyse imkansızsa da, hep mutlu eder beni. Küçük, Roma usulü bir trattoria. Kendi şarküterilerini kendileri yapıyor.
Roscioli: Roma'da Roscioli. Hem fırınına giderim - şehrin en iyi pizza bianca'sı orada- hem de şarküteri-restoranına bayılırım. Burrata'sı ve carbonara'sı yıkılır.
Pommodoro: Yine Roma'da tercih ettiğim bir mekan. Hayatta yediğim en güzel kömür ızgarasındaki kokoreç için...
YURTİÇİNDE
Karaköy Balıkçısı: İstanbul'da Perşembe Pazarı'ndaki Karaköy Balıkçısı. Ama üst kattaki, sonradan açılmış mekanı değil. Alt kattaki, ufacık, sıkışık eski yeri. Muharrem Usta'nın üstüne balık ızgara eden yok İstanbul'da.
Bay Nihat: Bir de Ayvalık'ta Bay Nihat var. Ama yazın kalabalıkta değil. Baharlarda nefis olur. Akşamın erken saatlerinde, henüz hava kararırken keyfine doyum olmaz.

MURAT BOZOK (MIMOLETT)
YURTDIŞINDA

Pierre Koffmann: Efsane 3 Michelin yıldızlı şef Pierre Koffmann'ın, Londra Berkeley Hotel'de açtığı lokanta. Bence dünyanın en iyi bistrosu. Ekmeğinden ana yemeklerine, tereyağından tatlılarına kusursuz bir restoran.
Books for Cooks: Londra'da, sadece yemek kitaplarının satıldığı bu yer, şefler ve yemekseverler için bir mabet niteliğinde...
Cafe Viena: Barcelona'da, bugüne kadar yediğim en lezzetli sandviçleri, La Ramblas caddesi üzerindeki bu küçük dükkanda tattım. New York Times yemek yazarı Mark Bitmann da, bu konuda benimle hemfikir...
Guy Savoy: Paris'te, 3 Michelin yıldızlı bu lokantayı, fine-dining restoran sevenlerin ve meraklıların ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bir okul niteliğinde...
YURTİÇİNDE
Kocadon: Bodrum'dak bu restoran, İstanbul'da dahi emsalini bulamayacağınız özende bir mekan. 25 senelik geçmişiyle bir gurur abidesi...
Antiochia: Tüm malzemeleri Antakya'dan taze olarak gelen ve giden herkesin anlata anlata bitiremediği, Beyoğlu'ndaki sevimli lokanta. Dürümünü özellikle tavsiye ederim...

ELİF EDES TAPAN (MUTFAK ATÖLYELERİ DÜZENLİYOR, YEMEK KİTAPLARI YAZIYOR)
YURTDIŞINDA
Amaya: Londra'da bir Hint restoranı.
San Lorenzo: Londra'da bir İtalyan restoranı.
Le Moulin a Vent: Paris.
La Stresa: Yine Paris'te bir İtalyan restoranı.
Imasa: Hong Kong'da, The Peninsula Hotel'deki Japon restoranı.
Peking Gourmet: Washington DC.
Inn at Little Washington: Washington DC yakınında.
Marcel's: Washington DC.
Meiwah: Washington DC.
Ristorante Luciano: İtalya Perugia'daki Passignano sul Trasimeno Hotel'de, özellikle öğle yemeği için tercih ederim.
Trattoria Omero: Floransa.
Gli Artisti: Floransa.
L'antica Porta di Levante: Floransa.
Villa Campestri: Floransa'da, öğle yemeği için.
Hotel Olden: İsviçre Gstaad'da akşam yemeği için.
Rialto: Gstaad'da öğle yemeği için.
Le Grand Chalet: Gstaad'da, terasında öğle yemeği için.
La Petite Maison: Nice.
Hotel du Cap Eden Roc Antibes: Cap d'Antibes'de öğle yemeği için.
Cafe Pushkin: Moskova.
YURTİÇİNDE
Deniz Restaurant: Cunda.
Memedof: Bodrum.
Bebek Balıkçısı: İstanbul.
La Brise: İstanbul.
Asmalı Cavit: İstanbul.
Deniz Restaurant: İzmir.

MAXIMILLIAN THOMAE
(PERA PALAS)

"Rahatlamak  için genellikle aile işletmesi olan, samimi, doğal ve sade yerlere gitmeyi tercih ediyorum. Bu gibi yerlerde çok kişisel ilişkilerle, özenli ve sıcak bir hizmet alıyorum. İş hayatımda her zaman daha üst düzey bir gastronominin, yeri geldiğinde lüksün de öne çıkabildiği 'fine-dining' bir atmosferde çalıştığım için, günlük yaşamda farklı bir bakış açısı kazanmak, aşçı kimliğimin dışında, sıradan bir müşteri olmak istiyorum."
YURTDIŞINDA
Spoon Paris / Alain Ducasse: Dünyanın en yenilikçi bistro-restoranlarından biri...
Tantris / Münih (2 Michelin yıldızlı): Doğduğum ve mutfak sanatlarında eğitildiğim yer. İnsanın kendi köklerine dönmesi, her zaman kendini şımartmanın en iyi yollarından biri bence...
Faehrhaus: Bad Tölz'deki 1 Michelin yıldızlı bu mekan, 16 yaşımdan itibaren 3 buçuk sene boyunca şef olmaya ilk adım attığım yer. Daha geçtiğimiz haftalarda, tatildeyken gittim, çok iyiydi.
Tegernseer Braüstüberl: Tegernsee, Bavaria'da. Almanya'daki evime çok yakındır ve dünyanın en iyi Bavyera mutfağı burada bulunur!
YURTİÇİNDE
Aya Yorgi Kır Lokantası: Büyükada.
Ogün Balık: Yeşilköy.
Galata Meyhanesi: Tepebaşı.
Şahin Esnaf Lokantası: Tepebaşı.

EYÜP KEMAL SEVİNÇ (MARRIOT HOTEL ASIA)
YURTDIŞINDA
La Buqeria: Barcelona'da bulunan, Avrupa'nın en büyük pazarı olan, taze ürünlerden donuk ürünlere kadar her şeyin mevcut olduğu, bir şefin aradığı her ürünü bulabileceği La Buqeria, benim için vazgeçilmez yerlerdendir.

La Pergola: Roma'da, İtalya'nın en iyi finedining restoranı olan bu mekanı çok beğenirim. Şefi Alman Heinze Beck, dünya çapında en önemli şeflerden biri.

Sofra: Londra'da, Hüseyin Özer tarafından kurulan Sofra Restoran da hoşuma giden mekanlardan. Hüseyin Özer gerçekten farklı biri ve her gittiğimde beni heyecanlandıran bir sohbeti var.

YURTİÇİNDE
Deniz Restaurant: Favori mekanlarımdan biri, İzmir'deki Deniz Restaurant. Yemekleri ve manzarası çok güzel olan bu mekanda vakit geçirmekten keyif alırım.
Butcha Steak House: Ankara'daki bu restoran da sevdiğim mekanlardandır. Yemekler lezzetli, ortamı şık bir restoran.
Kral Künefe: Hatay'daki Kral Künefe'ninki, yediğim en lezzetli künefelerden biri.
Chocolate: Antalya'daki bu mekan da, favorilerim arasında. Şefi arkadaşım ve İstanbul'dakinden daha iyi bir mönüye sahipler.

Sabah Gazetesi

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.