Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 21.10.2011

Daha Sağlıklı Seçenekler, İnsanların Daha Sağlıklı Yemekleri Seçmesini Sağlar Mı?

Beslenme Uzmanı Mary Donkersloot
Unilever Food Solutions, 7 farklı ülkedeki tüketicilerin dışarıda yemek konusundaki görüşlerini “Dünya Menü Raporu”, adını verdiği bir tabloda topladı. "Yiyeceğinizin İçinde Ne Var?" adlı ilk rapordan elde edilen araştırma bulguları, tüketicilerin en çok yiyeceğin kaynağını, nasıl hazırlandığını ve besin değerini bilmek istediğini gösteriyor. Uluslararası beslenme uzmanı Mary Donkersloot, Unilever Food Solutions’ın ‘Dünya Menü Raporu – Yiyeceğinizin İçinde Ne Var?’ araştırma sonuçları hakkındaki görüşlerini açıklıyor.
Eskiden insanlar, restoran yemekleri konusunda ne soru sorarlardı, ne de restoran sahipleri sorulan soruları yanıtlardı. Tüketiciler, yemeğimde neler kullanıldığını sormazsam, restoranlar da bana yanıt vermek zorunda kalmazlar, diye düşünürlerdi. Şimdi ise, tüm dünyadaki insanlar yemeklerin nasıl pişirildiği ve malzemelerinin nereden geldiği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Bunu da mutlaka menüde görmeleri gerekmiyor. Bütün mesele şeffaflıkta. Şef bir başlangıca daha az tuz koyar ve pizzaya daha az peynir eklerse, işte bu hemen herkes için daha sağlıklı bir seçim oluyor. Büyük olasılıkla, insanlar aradaki farkı anlamıyorlar, ama yine de bunun yararını görüyorlar.
Gıda şirketleri uzun süredir daha sağlıklı yiyecekler yemek istediklerini söyleyen, ama sonra bu yiyecekleri seçmeyen veya sipariş etmeyen tüketiciler yüzünden ne yapacaklarını bilemez durumdaydılar. Bu yüzden, menüdeki bir iki yemeği “daha sağlıklı” hale getirmektense, tüm menüyü daha sağlıklı yapmaya karar verdiler. Böylece, sağlıklı yemekler istisna olmaktan çıktı, standart haline geldi.
Tüketicilerin aslında istedikleri, karşılarında sorularına yanıt verebilecek bilgili kişiler görmek. Bu durum özelikle, yedikleri yemeklerin güvenli olduğundan emin olmak ve ne gibi katkı maddeleri içerdiğini bilmek isteyen Çin gibi, batılı ülkeler dışındaki ülkelerdeki tüketiciler için geçerli.
20-30 yıl önce, insanlar sadece doğum günleri veya kutlamalar gibi özel durumlarda dışarıda akşam yemeği yerdi. Bugün ise, yoğun iş tempolarını dengelemek için çok daha fazla dışarıda yemek yiyorlar. İşte bu yüzden de, yediğimiz yemeklerin sağlıklı olduğundan emin olmak bizler için daha da önemli hale geldi. Bir restoranda yiyeceklerimizi bize verilen menüden seçiyoruz, dolayısıyla seçeneklerimiz sınırlı. Bu menü seçenekleri daha sağlıklıysa, ne ala. Bu durumda her iki taraf da kazanıyor.
Bir şeyi sadece “düşük sodyumlu” yazdığı için almak istemeyiz, ancak restoran sahibi bize daha cazip bir şekilde adlandırılmış, daha sağlıklı bir seçenek sunarsa elbette ki bunu seçeriz.
İnsanlar, lezzetten ödün verildiği hissi yaratmayan, ancak sağlıklı olduğu anlaşılan, örneğin, mevsim sebzeleri, bahçeden toplanmıştır, köy peyniri, yerel, sürdürülebilir, doğal, organik, serbest dolaşan, Omega 3, tam buğday gibi sözcüklerle açıklanmış menüleri daha çok tercih ediyor.
İşte bu sağlıklı yiyecekleri tanımlamanın güncel bir yolu. Bu malzeme bilgileri ve açıklamalar menüye eklendiğinde, insanlar da yiyecekleri yemeğin tadının nasıl olacağını tahmin edebiliyorlar. Bu da onlara hem cazip geliyor, hem de yiyeceklere daha iyi malzemeler eklenmesini sağıyor.


 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.