Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 26.09.2011

Sonbaharın Heyecanlı ve Hareketli Günleri...

Food in Life Genel Yayın Yönetmeni Gökmen SÖZEN
Sonbaharın yorucuymuş gibi hissettiren ancak aslında sakinleştiren artık yazın bittiğini hissetmeye iyiden iyiye başladığımız bu günlerde sektörde önemli gelişmeler meydana geliyor.  Kısaca bahsetmek gerekirse…
Türkiye’de markalaşmanın kelime anlamına dahi henüz hakim olmuşken markalaşmaya ilişkin bir projemiz oldu: TURQUALITY. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in müsteşarlığı döneminde, devletin Türk markalarına destek vermesi amacıyla doğan ve dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY uluslararası arenada yer almak isteyen şirketleri daha fazla katma değer anlamına gelen güçlü markalar yaratmaya teşvik ediyor. Tekstil ve hazır giyim, otomotiv, elektronik, gıda gibi rekabetçi sektörler açısından ihracatta markalaşmanın önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Türk ürünleri, şefleri ve restoranlarının yurtdışında nasıl markalaşabileceğine ilişkin TURQUALITY projesine ne gibi destekler verilebileceğini sektör profesyonellerine sorduk ve yanıtları siz okurlarımız için bu sayıda derledik. Firma yetkilileri, federasyon başkanları ve mutfak şeflerimizin de yer aldığı haber çalışmasında sizin de TURQUALITY’e evet diyeceğiniz fikirler yer alıyor. Yalnızca Türk mutfağını kapsamayan TURQUALITYi bu alanda Türk ürünlerini ve Türk aşçılarını da yurtdışında seslerini duyurmaya davet ediyor üstelik finansman açısından sıkıntı yaşayanlar devlet desteğini karşılarında görünce daha bir güven kazanıyor ve başarılı işlere doğru yola çıkılıyor.
Uluslararası gastronomi kulübü Chaîne de Rôtisseurs Derneği, bu yıl 8-11 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da 32 ülkeden gelen 210 Chaine üyesi ve Türk gastronomisinin önde gelen isimlerinin de katılımıyla Türk gastronomisine hareket kazandıran etkinliklere imza attı. Bendenizin de seremoniyle üyeliğe kabul edildiği etkinliklerde Food in Life Gastronomi yayınları olarak aktif olarak yerimizi aldık ve gelişmeleri yakından inceledik. Bu organizasyondan önemli anları da bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.
Gündemin önemli konularından bir diğeri ise Türk aşçılarının Moskova’da Türkiye’yi temsil edecek olmasıdır. Dünya Aşçılar Birliği WACS tarafından onaylı bu yıl 22.'si düzenlenen Moscow Kremlin Culinary Cup Yarışması'na Türkiye'den ülkeler kategorisinde; Tüm Aşçılar Federasyonu Milli Takımı ve bireysel aşçıları, Türkiye Aşçılar Federasyonu takımı ve bireysel aşçılar katılıyor. Her iki Federasyon da Moskova'dan büyük başarılar elde ederek dönmeyi planlıyor. Türk aşçılarının yurtdışında bu tür organizasyonları katılıyor olması sektörün çıtasını yükseltiyor ve bunun yanı sıra her organizasyonda beklentileri bir öncekinden daha yukarıya çekiyor. Yarışmalara katılacak olan aşçılarımızın yurtdışında Türkiye’yi ve Türk aşçılığını en iyi şekilde temsil edeceğinden şüphem yok. Yarışmaların Türk gastronomisine yeni bir başarı başlığı olacağı yönünde umutluyuz.
Güzel günler sizinle olsun…

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.