Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 11.08.2011

Datça'nın "Müze Otel"i

Ali Rıza Kardüz
Datça’da Mehmet Ali Ağa Konağındaki Elaki Lokantası dekoru, mutfağı ve servisi ile benzerine az rastlanacak bir mekan.
Namını duymuşluğum vardı ama, görmeden ne kadar farklı ve güzel olduğunu tahmin edemezdim.
Tuhfezade Ailesi yaklaşık 200 yıl Datça’da ekonomik, sosyal ve siyasi hayata hakim olmuş. Bu aileye ait “Koca Ev” diye tanınan yerel mimarinin şaheseri konak çökmek üzere iken Türksped Lojistik firmasının sahibi Mehmet Pir ve eşi Magi Pir, konağı ayağa kaldırmaya soyunmuş. Konak restore edilmiş. 2004’den bu yana, konağın ilk sahibinin adı ile Mehmet Ali Ağa Konağı adı ile bir “müze otel” olarak işletiliyor.
Müzeliği şurada. Konağın iç döşemesi, yatak odaları yapıldığı yıllardaki gibi döşenmiş, süslenmiş. Konakta 5, konağın bahçesindeki 2 küçük binada 14 oda var. Konağın eski hamamı çalışıyor. Rüstem Çalışmaz isminde bir bahçıvan, konağın bahçesini cennet bahçesine dönüştürmüş.
Magi ve Mehmet Pir’in İsviçre’de otelcilik eğitimi gören kızları Sena Pir Çakır otelin sorumluğunu üstlenmiş. Diş hekimi eşi Selçuk Pir’in desteği ile bu tarihi eseri yaşatıyor.
Bu tür müesseseleri yaşatmak para işi değil. Gönül işi. Çünkü henüz bizde bu tür turistik tesisler önemsenmiyor. Mehmet Ali Paşa Konağı bu nedenle Türkiye’den çok dışarıda tanınmış. Misafirlerin çoğu yabancı. Uzun süre Datça’yı yaşamak için gelenler.
Konağın Elaki adını taşıyan bir lokantası var. Otel müşterilerine ve dışarıdan gelenlere sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği servisi yapılıyor. Yemekler konağın sebze bahçesinde yetiştirilen organik sebzelerle ve ev sızması zeytinyağı ile hazırlanıyor. Mutfağın sorumlusu Halis Saracoğlu, uzun yıllar Marmaris’de turizm işletmeciliği yaptıktan sonra eşi ile Datça’ya yerleşmiş. Eşi Sibel Romano otelin müdireliğini yapıyor, o ise mutfakta nefis yemekler hazırlıyor.
Biz hem sabah kahvaltısını denedik hem de bir akşam yemek yedik. Sabah kahvaltısı kişi başına 35 TL. Sahanda 3 yumurta, yerel peynir, zeytin, bal ve reçel çeşitleri, ev yapımı ekmek, simit ile doyurucu bir kahvaltı.
Akşam yemeğinde, farklı yerel zeytinyağlıları tattık. Küçük tabaklar içindeki zeytinyağlıların fiyatı 10 TL idi. Bahçe salatası tabağı pek zengindi. Fiyatı 15 TL. Bonfileden çoban kavurmayı paylaştık 37 TL idi. Yoğurtlu kebabı (43 TL) pek beğenilirmiş ama biz tatmadık. Tatlı olarak tahin helvalı profiterol (15 TL) yedik ve çok beğendik. Lokantanın servis şefi Mustafa Akdoğan ile yardımcısı Sergen Akkın masalarımızla ilgilendi. Elaki Lokantası sadece Datça ‘da değil, İstanbul’da da benzeri az olan farklı bir lokanta. Dekoru, mutfağı ve servisi ile.
İmkanı olanlara tavsiye olunur. Farklı bir otelde farklı bir tatil yapmak isteyenler Mehmet Ali Ağa Konağı’na gidebilir.
(Milliyet)

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.