Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 17.06.2011

Barselona’da bir çiftlik lokantası

Ali Rıza Kardüz
Milliyet gazetesi adına Viki Habif, Barselona’daki Liderler Konferansı’na katılan önde gelen perakende kuruluşlarımızın sahipleri ve tepe yöneticilerini Can Travi Nou isimli çiftlik lokantasında ağırladı. Güler yüzü, tatlı dili ve ilgisi ile çok iyi bir davet sahipliği yaptı.
Daha önce arkadaşlarımızla Barselona’ya yaptığımız seyahatlerde, gidilmesi tavsiye edilen lokantalar listesinin başında yer aldığı için karım bu lokantaya gitmek isterdi. Barselona lokantaları ile ilgili değerlemelerde bu lokantadan çok söz edilir. Ördek yemek için bu lokantaya gidilmesi tavsiye edilir.
Tavsiye edilir de... İyi ki kendi başımıza gitmeye kalkmamışız. Çünkü lokanta şehrin oldukça dışında. Akşam trafiğinde ulaşmak için bir saat yol almak gerekiyor.
17’nci yüzyıldan kalma bir çiftlik evini lokantaya dönüştürmüşler. Bahçesi yemyeşil. Binanın yüzünü kaplayan begonviller insanı büyülüyor. Bizler için bahçede masalar hazırlanmış. Binanın içindeki salonlar rustik dekora sahip. Açık havayı tercih etmeyenler binanın içindeki masalara oturmuşlar.
Tabii ki toplu yemeklerdeki servis ve yemek, alakart yemeklerdeki kadar mükemmel olamıyor. Gene de davetliler yemeği, lokantanın havasını ve servisini beğendi. Güzel şaraplar içildi. Deniz ürünlü krepten sonra, lokantanın ünlü yemeği ördek ikram edildi vardı. Her bir tabağa kıtır pişirilmiş, çok lezzetli iki ördek butu konulmuştu.
Bu arada ortalıkta dolanan, gitar çalan yakışıklı İspanyol gençler ile kastanyetleri ile edalı edalı kıvırtan İspanyol dansözler de yemeğin tadına tat kattı.
Grupla gitmesek de beğenir miydik?
Benim derdim, bizim yediklerimiz dışındaki alakart yemeklerde bu lokantada nelerin yendiği, kaça yenildiği idi. Mönüyü inceledim.
Katalan mutfağından giriş tabakları (ister meze, ister tapas tabağı deyiniz) ile soğuk ve sıcak başlangıçlar 15 avro civarında imiş.
Paella, makarna ve risotto çeşitleri 15-20 avro arasında. Balıklar 23-25 avro (deniz levreği 25, dil balığı 26 avro).
Lokantanın ünlü ördek konfiti 19 avro, kömür ateşinde ızgara etler 20 avro dolayında. Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırmak isteyeceklere bir şişe kırmızı şarap fiyatını da vereyim: Lokantanın tavsiye ettiği Laurona 2005’in (D.O.Monsant) şişesi 18,55 avro.
Bizim grubun havası güzeldi. Bizler masadan memnun kalktık. Ama unutmayınız, grubun memnuniyeti ile baş başa yemeğe gitmek isteyenlerin beklentisi çelişebilir.
Örneğin biz karım ve arkadaşlarımız ile bir taksi tutarak bir saat yolculuktan sonra bu lokantaya gitse idik aynı ölçüde memnun olur muyduk? Bilemiyorum

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.