Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 01.06.2011

Ankara'da Chef Rüzgarı

PMYD Yönetim Kurulu Başkanı - Executive Chef Limak Limra Hotel –Food EDITOR Ali Rıza DÖLKELEŞ
“2011 Yılının ve yaz sezonun başlamasının evresine girdik. Umarım geçen yıl gibi keyifli güzel bir sezon Türkiye Turizmi, İşletmeciler ve de biz çalışanlar açısından keyifli ve güzellik ile geçmesi en büyük temennimdir. 28 – 29 Mayıs Tarihleri arasında Başkent Aşçılar Derneği Tarafından düzenlenmiş olup TAFED tarafından desteklenen CHEF8 organizasyonu gerçekleşti. Başkent Aşçılar Derneği Başkanı Reşat ERDEMİR Şefimin önderliğinde düzenlenen Ankara Şheraton Hotelinde Türkiye genelinden yedi bölge ve Kıbrıs yavru vatan ile birlikte sekizinci bölge olarak organize edilen gece tam bir lezzet şöleni olarak yerini aldı.
CHEF8 organizasyonuna Akdeniz Bölgesini temsilen şahsım ve ekibim ile katıldım. Sekiz Chef, Sekiz Bölge, Sekiz Lezzet ve iki yüz seçkin misafir grubu. Geçen yıl yapmış oldukları CHEF8 organizasyonun devamı idi. Geçen yıl katılamamıştım ama bu yıl yapılan organizasyonu gördüğümde ise katılamadığım ve bulunamadığım içinde bir o kadar üzüldüm.
Biz Şeflerin hedeflerinden bir tanesi bu tarz organizasyonları mutlaka desteklemek ve bu tarz organizasyonların mutlaka içerisinde bulunmak. Bu tarz organizasyonlar ile biz mesleğimizi yeni nesillere daha iyi aktarmış ve özendirmiş sevdirmiş oluruz. Bu organizasyonun başka bir güzelliği ise maddi olarak geliri otizm vakfına bağışlanmış olması da Cheflerin ne kadar duyarlı olduğunun da bir göstergesidir.
Organizasyona Basının ve Aşçılık camiasının mutfağı sevenlerin büyük ilgisi oldu, ulusal basında gerek yazılı gerek ise görsel medyada birçok haber kanalında organizasyon ile ilgili haberler yapıldı. Buda Başkent Aşçılar Derneğinin doğru işler yaptığının bir göstergesi. Türkiye genelinden gelen Sekiz Bölge Sekiz Chef ekipleri, geceye katılan Ankara geneli seçkin konuklar, Büyük elçiler ve Siyaset adamlarının katılımları ile CHEF8 tam bir lezzet şölenine dönüştü. Öncelikle Bu tarz organizasyonlarda daima detekleyicisi ve öncüsü olan TAFED Başkanı SY. Zeki AÇIKÖZ ve BAŞADER Başkanı Reşat ERDEMİR ve yönetim kuruluna böyle bir organizasyonu, etkinliği Türk Gastronomisine kattığı ve geleneksel hale getirdiği için Aşçılık camiası olarak teşekkür ediyorum.
Burada bize, hepimize bir görev düşüyor. Türk Mutfağını Yücelten Türk Mutfak Sanatkârlarının adını duyuracak bu tarz etkinliklere katılmak. Biz istemiyor muyuz gençler eğitimli olsun, yenilikçi, yaratıcı olsun, .
Sevgili dostlar hayat bir yarış. Bu yarıştan kopmamak lazım..Her gün mesleğimizde iyi olmak zorundayız;bizim mesleğimizde her gün sabah kalktığımızda mutfağımızda bir dünya kuruyor ve gecenin sonunda o bozuluyor.Ertesi sabah mutfağımızda tekrar yeni bir dünya kuruyoruz.Bunun bilincine varmak gerekir.Aksi taktirde mesleğimizdeki başarı grafiğini iyi tutturamayız.
‘’ Akdeniz Bölgesi Menüsü ?’’
AKDENİZ ESİNTİLERİ
BURDURUN MEŞHUR KADAYIFA SARILMIŞ ISPANAK KÖFTESİ
Bu börek Antalya bölgesinde Burdur ve çevresinde çokça yapılan bir börek. Özellikle tarlaya çalışmaya giderken azık olarak yapılan bir köfte. Tokluk verdiği için.
ANTALYA’NIN BAHARIN MÜJDESİ TAVUKLU YAHNARESİ
Bu yemek Aslen Girit Mutfağına dayanır ama Antalya’da bölgesinde çokça bilinen ve sıkça yapılan bir taze ot yemeği olup daha çok baharın müjdesi olup genelde hıdrellez zamanı yapılır. Yahnera nın yalpımı baharın geldiğini anlatır.
PAZI YAPRAĞINA SARILMIŞ AKDENİZ GİRİDASI
Akdeniz de çokça yapılan bir yemek olup Yöreye ait pazı yaprağı ile bir tür balık dolması olarak evlerde de tüketilen sevilen bölge yemeği.
ISIRGAN OTLU MUSKA BÖREĞİ YANINDA ÇİTLENBİK ÇORBASI
Bu börek Antalya bölgesinde Yörükler tarafından çokça yapılan bir ara öğün. Dağlarda çokça bulunan ısırgan otu böreğinin yanı sıra kete, gözlemede çokça yapılır.
Çiklemit (Çitlenbik) Çorbası
Çitlembik ayni adla anılan, sakız ağacının meyvesidir. Önce yeşil-pembedir.
Olgunlaşınca koyu yeşil bir renk alır. Yörük köylerinde bu durum "çiklemitler karardı" der. Bu meyveler taze yendiği gibi tuzlanıp kurutulur ve kışta çorbası yapıldığı gibi kuru yemiş olarak da kullanılır.
BEYDAĞLARIN ETEĞİNDEN BÖĞÜRTLEN BUZLAMASI
Böğürtlen, toz şeker, limon suyu, Yeterince kar buz
AKDENİZ YEŞİLLİKLERİ İLE BEZENMİŞ YÖRÜK PEYNİRLİ BEY DAĞI SARMASI
Dana bonfile, Sarımsak, Arpacık soğan, Köy peyniri tulum, Bey Dağ mantarı, Baharatlar, Taze yeşillikler
KAYMAKLI VİŞNELİ EKMAK KADAYIFI YANINDA BAL KABAĞI ÇEKTİRMESİ
Akdeniz Bölgesi'nde ramazan sofrasında ve Özel yemeklerde mutlaka bal kabağı tatlısı olmazsa olmaz sebebi ise ''Antalya'da Miraç Kandili ile ilgili ilginç bir inanış bulunmaktadır. Hazreti Muhammed miraca çıkarken evinde sadece bal kabağı varmış. Bu kabağı yiyerek miraca çıktığı için Antalya'da bal kabağı tatlısının ayrı bir önemi vardır''
MASAYA TADIMLIK EV USULÜ KAHVE ALTI LEZZETLERİ
Geleneksel ev usulü atıştırmalıklar..
Türk mutfağımızın ve aşçılık sanatımızın değerini bilerek, hep birlikte bu hayat yarışında daha iyilerini vermek yapmak dileğimle. Sevgi ve saygılarım ile kalın.
Okumak için vakit ayırdığınızdan dolayı, teşekkür ederim.
Unutmayalım. Güzel lezzetler, Nazik Dokunuşlarla Başlar…’’

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.