Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 14.05.2011

Politikacıların ve lobicilerin lokantası

Ali Rıza Kardüz
Washington’daki Capital Grille lokantasında en çok bulunan şey, göbekli politikacılar ile onlara laf anlatan iş takipçileridir
Washington’da Kongre (Meclis) binasına yakın oteller ve lokantalar politikacıların, politikacılarla işi olanların gittikleri yerlerdir. Siyah elbiseli erkekler, siyah tayyör giymiş kadınlar buraların müşterileridir.
Yıllar önce Washington’da çok sayıda otel ve lokanta yok iken politikacıların oteli The Mayflower Hotel, lokantası ise Sans Souci lokantası idi.
San Souci’nin servis elemanları smokinli, beyaz eldivenli Fransızlardı. Müşterileri ile Fransızca konuşurlardı.
Yıllar önce Feyyaz Berker ailesi beni bu lokantaya götürmüştü. O yıllar İsviçre’de eğitim gören kızları Meltem ve Şebnem Berker’in Fransızca ısmarladıkları salatanın bizim bildiğimiz ıspanak salatası olduğunu fark edince şaşırmıştım. Ispanağın
salatasını ilk defa görüyordum.
O zamandan beri çiğ ıspanağın göbek yapraklarından yapılmış salataya bayılırım. Evde devamlı ıspanak salatası yeriz.
Bu defa da Washington’da yaşayan eski plancı arkadaşımız Sevinç ile eşi Hüsnü Arıkan bizi The Capital Grille’e götürdüler...
Önceden randevu almışlar. İç salonlardan birinde yuvarlak bir masanın etrafına oturduk. Her masa dolu. Siyah elbiseler içindeki şişman, göbekli politikacılar. Onlara laf anlatan iş takipçileri. Salona ağır koyu kırmızı renk hakim. Pencerelerdeki ahşap stordan dışarısı görünmüyor. Pencerelerin iki yanında ağır kırmızı kadife perdeler. Tavan kırmızı, halılar kırmızı.
Servis elemanları siyah elbiseler içinde. Her biri bir senatör havasına girmiş. Ağır ağır hizmet veriyorlar.
Yıllandırılmış etler girişte teşhir ediliyor
Mönüde giriş yemekleri, 17-20 dolar dolayında ıstakoz¥geç, istiridye, kalamar, dana karpaçyo dikkat çeken giriş yemekleri.
Fransız soğan çorbası, Amerikalıların ünlü balıklı sebze çorbası (chowder) 7-10 dolar. Yeşil salata 10 dolar. Mozarella peynirli, ton balıklı salata 13 dolar.
Meltem ve Şebnem Berker’den öğrenerek yemeden duramadığım ıspanak salatası (bacon soslu) 10 dolar.
Lokanta et lokantası. Girişte kocaman bir camlı bölümde, belli derecede yıllandırılmış değişik etler teşhir ediliyor. İsteyen bu etlerden sipariş veriyor. Etler kocaman parçalar halinde kömür ızgarasında pişiriliyor.
İnce dilimlenmiş fileminyonun tabağı 34 dolar, yaşlandırılmış (aged) T-bone steak 27 dolar.
Deniz ürünü sevenlere kılıç balığı ızgarası 23, ton balığı ızgarası 28 dolar. Yarım ıstakoz 19 dolar.
Biz değişik et çeşitlerinden ve salatalardan ısmarladık. Tabakları masanın ortasına dizdirdik. Paylaşarak her tabaktaki yemeği tattık. Pek hoşumuza gitti. Bu arada bir şişe de Chateau Haut Beausejun 2007 St. Estephe şarap içtik
(65 dolar). Davet sahiplerimiz dört kişi için 250 dolar dolayında ödeme yaptı.
The Capital Grille yemek fiyatlarından da anlaşılacağı gibi bulunduğu bölgeye, salonununun görkemine, servisinin özelliğine ve mutfağının mükemmelliğine karşın hiç de pahalı olmayan bir lokanta.
(Milliyet)

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.