Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 08.03.2011

Dubai Gulfood Fuarı ve WACS Asya Yarışmaları

PMYD Yönetim Kurulu Başkanı - Executive Chef Limak Limra Hotel –Food EDITOR Ali Rıza DÖLKELEŞ
GULFOOD FUARI;Dünya genelinde yapılan toplamda 3800 firmanın katılmış olduğu 9 holl den oluşmuş bir fuar. Dünya genelinde bütün ülkelere hollerden yerler verilmiş. Ekipman, gıda, linen, dekarosyon vb. aklınıza ne gelir ise burada tam orjinalini bulabilirsiniz. Türkiye’den de katılım oldukça iyi idi. Yaklaşık elliye yakın firma katılmış ilk göze çarpanlar Ülker, İreks, Limkon ve Öztiryakiler idi. Daha çok bakliyat ve ayçiçeği yağı, zeytinyağı üzerine katılım olmuş. Diğer taraftan hollerde göze çarpan Amerika, Mısır, Afrika, Almanya, İtalya, Çin, Japonya, İran hollerde göz dolduruyordu. Daha çok gıda ürünleri olarak sos malzemeleri, pastacılık, çikolata, bakliyat, sıvı yağlar, enerji içecekleri ve meyve özlü içecekler var iken otel donanımında ise mutfak ekipmanları, fırınlar, pizza fırınları, küçük el aletleri pancake makinası, vafıl makinaları vb. sandalye masa grupları ve üniforma kıyafetler göz dolduruyor idi.

Genel olarak baktığımda Avrupa ile Asya arasında bir köprü durumunda olan Türkiye’de bu şekilde bir katılım ile neden Avrupa, Asya hatta Dünya Fuarları olamaz diye düşünüyorum. Şubat ayında Anfaşta gerçekleşen Food Prodac Fuarı sadece Gulfood fuarının nerdeyse iki hollü gibi kalıyor. Hani biraz zaman gerekir diye düşünsek Dubayi’ nin gelişimi toplamda 20 – 25 yıl zannederim, Türkiye olarak bizim biraz daha Dünya genelinde her yerde olduğu gibi fuarcılıkta da biraz kulis yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

WACS DÜNYA ASYA YARIŞMALARI
‘’ WACS ’’ Dünya Aşçılar Birliğinin standartlarında ve gözetiminde yapılmış olan Asya yemek yarışmaları çok büyük ilgi gördü. Türkiye Aşçılar Federasyonu’nu temsilen gözlemci olarak katılmış olduğum yarışmalar katılım yüksekti. Yarışma dalları kasap yarışması, çikolata yarışması, sebze dekor, düğün pastası, buz kesme, gençler sıcak yemek, ustalara sıcak yemek, soğuk ayna sunum yarışmaları idi. Gözlemlerim yarışmaların çok profesyonelce yapılması. Juri tamamen tarafsız olarak Bölge şeflerinden değil WACS üyelerinden oluşmuş tek tek bütün ayrıntıları inceliyor yarışmacıya sorulan sorular ile bilgilendirme yapıyor. Bir sonraki yarışması için yaptığı hataları anlatıyor. Özellikle görsel bazda yapılan yarışmalarda sebze, buz, ekmek, çikolata ürünlerinde standartları çok iyi oluşturmuş. Metre kare üzerine ölçüler çok önemli adet veya ölçü. Örnek verecek olur isem ekmek yarışması 90 cm*90 cm* 90 cm bu ölçüler içerisinde istediğiniz figürü çalışabilirisiniz. Çikolata yarışmasında da aynı şekil. Antalya da ekipman fuarında yapılan yarışmalar ile Dubayi yarışmalarını karşılaştırdığımda ise çok farklar var, standart olarak, organizasyon olarak, katılım olarak vb. Biz Türkiye’de bu işi yapacak isek kesinlikle bireysellikten çıkıp kurumsal bir vizyon çizerek organize olmak lazım. Firma stantları ve bayrakları arasında karnaval mantığında olmaması gerekir. Türk aşçılığına bir ilme kazandırılmak isteniliyor ise mutlaka Dünya genelinde yapılan bu tarz yarışmaları yakınen takip edip maddi manevi menfeaat gözetmeden bu standartta yarışmalar organize etmek gerekir. Aksi halde dediğim gibi birilerinin yarışma adı altında cebini doldurarak karnaval havasından öteye gitmez. Kaybeden de Türk Mutfağı ve bu işe gönül vermiş gençler olur. Gençler olur diyorum Ustalar Üstatlar bir şekilde mesleki oluşumunu yapmıştır.

Bu tarz organizasyonlara ve yarışmaları Ülkem de görmek dileğim ile sevgi ile kalın..

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.