Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 29.01.2009

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Executive Chef Mehmet YALÇINKAYA
Farklı tatların çalışmaları esnasında dikkatimi çeken ürünlerin başında, üzüm çekirdeği yağı geldi gerek katılacağımız yarışmaların hazırlıklarında gerekse keşisel hobim sebebi ile farklı ürünler üzerinde denedim. Dikkatimi çeken en önemli özelliği ise pişirmedeki özelliği bu çok özellikli ve sağlıklı ürün lezzet olarakta çok keyifli şeffaf oluşu ise yapılan ürünlere farklı bir renk vermeden doğal kalmasını sağlıyor.

Özellikle salatalarda ve deniz mahsullerinde şık duruyor ve daha ileriye giderek gelen misafirlere giriş aperatifi olarakta verdim. Tulum peyniri, okyanus tuzu ve bal ile sunulduğunda müthiş bir lezzet fırtınası haline gelebiliyor. Özellikle carpaccio yapımında gene müthiş bir sonuç aldım çünkü beyaz şarap ve kremayla birbirine çok yakışıyorlar.

Pişirmede kullanıldığında daha ilginç bir yapısıyla karşılaşıyoruz çünkü duman çıkmadan yüksek ısıda iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Üzüm çekirdeği yağı için tavsiye edilen pişirme derecesi 180 ama yanma sınırı diğer yağlardan çok daha fazla; 250 derece. Bu da yağın, soteleme ve kızartma gibi yüksek ısı gerektiren yemeklerde yanmadan ve dumansız kullanılabileceğini gösteriyor. Buna karşın zeytinyağı ise sadece 120 derecede, mısır ve susam yağı ise 210 derecede yanmaya başlıyor.
Yapılışı ve insan sağlığına faydaları ile ilgili bilgilerlide sizinle paylaşmak istiyorum .


Yapılışı ve faydaları;

YAĞI NASIL YAPILIYOR?

Şarap üretiminden artıp çöpe dökülmesi gereken posa kurutuluyor ve üzüm çekirdekleri ayrıştırılıp temizleniyor. Paslanmaz çelik değirmenlerde parçalanan çekirdekler, alkol solüsyonunda ısıtılıyor. Bu işlem alkol buharlaşıp yağ ve kabukları geride bırakana kadar sürdürülüyor. Son olarak da yağ filtreden geçirilip buharla arıtılıyor. Üzüm çekirdeği yağının yapılışı diğer yağlara göre daha zor oluyor, çünkü çekirdekler oldukça küçük, kabukları kalın ve her çekirdekten sadece yüzde 8-12 arasında yağ elde edilebiliyor


BİNBİR ÇEŞİT MARİFETİ VAR

- Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar, kalp-damar hastalıklarına karşı ciddi bir koruma sağlıyor.

- Güçlü antioksidanlar, iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine, kötü kolesterolün (LDL) düşmesine yardımcı oluyor. Böylelikle, kalp krizi riski azalıyor.

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hücrelerin kanserden korunmasına yardımcı oluyor.

- Egzama gibi döküntülü cilt hastalıklarında vücuda destek oluyor.

- Gözün kılcal damarlarındaki kan dolaşımını güçlendiriyor. Böylece, katarakt gibi göz hastalıklarının ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı oluyor.

- Burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi çeşitli alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı oluyor.abukları kalın ve her çekirdekten sadece yüzde 8-12 arasında yağ elde edilebiliyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.