Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 13.01.2009

Sektor Profesyonelleri Dev Organizasyonda Bir Arada! ‘’ Şeflerin Buluşması!..’’

PMYD Yönetim Kurulu Başkanı - Executive Chef Limak Limra Hotel –Food EDITOR Ali Rıza DÖLKELEŞ
Bu yıl ilki  düzenlenecek olan altın kep asçılar yarışması 15 – 18 Ocak 2009 tarihleri arasında Antalya  Ekspo Center Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Türkiye Aşçılar Federasyonu Önderliğinde, Tüm Türkiye’yi kapsayan, sektörün profesyonel gastronomi birliği şefler birliği tarafından düzenlenen yarışmanın organizasyonunu anfas fuarcılık yapacak; şefler birliğinin hedefi yaklaşık olarak 2,000 yakin asçı arkadaşımızı Anfas fuar merkezine getirerek birbirileri ile kaynaşma ortamını sağlayarak Türk Mutfağı ve Asçısı adına sesini duyurmanın yani sıra  yarışacak ve dereceye girenler kupa madalyanın yani sıra sertifikalar kazanacak.

Ayni zamanda TURKIYE ASCILAR FEDERASYONUNA yurt içinden ve yurt dışından binlerce sektör profesyoneli de katılımcı olarak bu organizasyonda şefler birliği  tarafından Antalya’mızda en iyi şekilde ağırlanacaktır.
Özellikle doksanlı yılların sonundan itibaren otellerimizdeki artış ve kaliteye paralel olarak ta büyük gelişim göstermeye başlayan Türk Mutfağımız; yarışmacılarımızın ellerinde hayat bulurken dünya mutfaklarına ait bir çok spesiyal ise yeniden yorumlanacaktır. Bu atmosfer içerisinde arzuladığım her bir birey, ustasindan çırağına kadar bu organizasyona katılması, bizleri yalnız bırakmaması. Türk Mutfağımızı ve Türk şeflerimizi ancak bu ve benzeri organizasyonlar da bir araya getirerek mutfağına sahip çıkması. Beklentimiz sadece ve sadece budur. Harici bir beklentimiz yoktur. Bu yıl ki yarışmamıza yeni kategori ekledik. Bu kategori ise yarınlarda mutfağımızın geleceği olan gençlerimiz. Okullu asçı kardeşlerim. Milli eğitim bakanlığı tarafından da resmi olarak desteklenen turizm asçılık okulu yemek yarışması. Bundaki gayemiz tesislerimizin yarınlarda okullu ve kendine güvenen chefler olması şimdiden bunu asılamak ve yarınlarda da yaşatmak. Bu yarışmamızdaki ana unsur budur.
Toplam 10 dalda olan yarışma dalları:
·                     YILIN ALTIN CHEF YARISMASI,
·                     YILIN ALTIN PASTACISI YARISMASI,
·                     MINI SOGUK BUFE YARISMASI,
·                     YILIN EKMEK SEFI YARISMASI
* ÇİKOLATA, ŞEKER VE HEYKEL YAPIM YARIŞMASI
·                     MODERN TURK MUTFAGI YARISMASI
·                     SEBZE OYMACILIGI YARISMASI
·                     BUZ HEYKEL YAPIM YARIŞMASI
·                     GENC ASCILAR YEMEK YARISMASI 
·                     TURIZM OTELCILIK OKULLAR ARASI YEMEK YARISMASI
 
 Bu yarışmaların ana gayesi Antalya’nın turizm destinasyonu haline gelmesini hedeflemekteyiz. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen yarışmanın jüri  Heyeti ise gastronomi profesyonellerinden ve medyanın önde gelen isimlerinden oluşmaktadır.
Sektör çalışanlarını doğru ve dürüst bir platformda bir araya getirerek; Türk Mutfağını nesilden nesile taşımak, daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve  Yiyecek ve içecek sektörüne ilkeli yon vermek amacıyla düzenlenen bir organizasyondur.
‘’Yarışmadaki  Gizem ’’
İnsan oğlunun hayatta başarı için duyduğu en büyük olgu motivasyon, yaptığı isi sevmek ve arkasından kendine belirlemiş olduğu hedefleri olması gerekir, aksi taktirde bu olguları barındıramayan kişiler istediği kariyeri ve basariyi elde etmesi mümkün olmayacağı gibi ayni zamanda da olduğu yerde sayar. Etrafınıza baktığınız zaman basarîli insanların devamlı yerinde saymadığı daima atılımcı, araştırmacı, paylaşımcı ve çevresi tarafından sevilen aranılan kişiler olduğunu görürüz. Bu da bir yarıştır ‘’ hayata tutunabilme, kopmama yarısıdır.’’ Buna örnek verecek olur isem bu yarış bütün spor dallarında da vardır. Sporcular da kendi kırdıkları rekorun üzerine derece artırır ve kendi rekorunun üzerine çıkmaya çalışırlar. Bunu her yıl yaparlar sunu bilirler ki bunu yapmadığı zaman peşinden gelen onu geçecektir. Hedeflerini bunun üzerinde yoğunlaştırır. Kırdığı her rekor ile bu sporu etrafına sevdirir.
. Burada ki amaç ise sadece ve sadece  ‘’TURK MUTFAGINI, ASILAMAK Sevdirmek, Akdeniz Turizmine, Türk Turizmine katkı sağlamak’’ bu Şekilde hedeflerimizi koyarak sahiplenmek. Haricinde kim iyi, kim kotu mantalitesi gitmemek. Ben biliyorum ki bu yarışmalara katılan her bir birey dereceye giren veya girmeyen yeni  yeni fikirler görüyor. Burada kazanan Türk Mutfağı ve Yeni nesil gençler oluyor. Tabi ki her kes bu pencereden bakmaya bilir.buna da saygım var ama göreceksiniz böyle etkinliklere sahip çıkan kendinden bir parça gören meslektaşlarım yarınlara daha güvenli ve iyi bakacaktır.  
‘’ SEVDIGIM SOZLER ‘’
Ünlü basketbolcu Hidayet Türkoğlu esiyle birlikte, Eminönü’nde  geziyordu. Önce Akvaryumcuları dolaştılar, Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı derken, Yeni Caminin önüne kadar geldiler.
Orada bağıra bağıra simit satan bir çocuk vardı. Basketbolcu birden durakladı...Sonra
simitçiye yaklaştı,- Simit'in kaça koç?- 30 kuruş abi.....- Tezgahta kaç simit var ?
-          70-80 tane var herhalde... - Hepsini alsam ne tutar? - Seksen desek 24 milyon ( yani TL ).
- Al sana 30 TL... Farz et ki hepsini aldım...-
-Sagol abi... sagol...
Ünlü basketbolcu üç onluk çıkartıp simitçinin. Önüne bıraktı.
Eşi şaşkındı. Yirmi beş adım gitmişlerdiki. Eşine yaklaşıp fısıldadı..
- Hidayet sen delimisin?- Yooo
- Peki yemediğimiz simitlerin parasını niye verdin?
- Bos ver sorma.
- Diyelim ki soruyorum. Hem de ısrarla soruyorum.
- öyleyse söyleyeyim.- Lütfedersiniz beyefendi.
- Simit tablasının KENARI dikkatini çekti mi ?- Hayır.
- Baksan görecektin. Tahtaya bir isim kazınmıştı.
- Nasıl bir isim?- Hidayet! - Yoksa?
- ‘’ Evet, o tezgâh, eskiden benimdi.’’
( Bu hikayeyi Hidayet Türkoğlu  tv8 de katıldığı bir programda kendisi anlatmıştı....)
İste dostlar her başarıda bir hedef, sevgi var. Hedefsiz yaşamınız olmaması dileğim ile.
‘’Okumak için vakit ayırdığınızdan dolayı, teşekkür ederim.
Unutmayalım. Güzel lezzetler, Nazik Dokunuşlarla Baslar…’’
Sevgi ve saygılarım ile kalın.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.