Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 10.12.2008

BUNUN ADI KÜLTÜRMÜ

Executive Chef Ali SELEK
Şimdi Turizmi bilenler, doğal olarak tabiî ki hayır diyecektir. Turizm tanımının içi açılıp incelendiğinde de, kültür kavramı kendini çok açık bir şekilde belli edecektir. Bu husustan dolayı ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlıkları tek çatı altında toplamıştır. Aslında değinmek istediğim konu, uyguladığımız turizmim içersinde kültürümüzün ne kadar yer aldığı. Her zaman ülkemizin zengin kültürel çeşitliliğimizle övünüp dururuz. Ama sadece övünüp dururuz! Uygulamaya bakıldığında kültür kavramından söz etmek neredeyse çok zor.

Öncelikle bir aşçı olarak yemek isimlerinden başlayalım sorgulamaya. Kendi kültürümüze ait, bizi yansıtan, değerlerimizi hissettiren yemek isimleri neredeyse hiç yok. Aslında varda bunu sadece biz kullanıyoruz hepimizin bildiği bir yemeği yabancı isimler ile tanıtıyoruz sadece aşçıda değil kabahat iş verendede var mesela bakın Her yerde İngilizce yazılmış otel ve restoran isimleri.  80 milyonluk bir rakamla en fazla turist çeken ülke konumunda olan Fransa’daki otel isimlerine balkıdığında, hemen hemen hepsinin Fransızca isimlerden oluştuğu görülüyor.
Peki otellere iç mimari olarak bakıldığında nasıl bir görünüm arz ediyor? Maalesef iç mimaride de kültürümüzün yansımalarını bulmak çok zor. Sadece Türk mutfağını koymakla iş bitmiyor. Lobilere yapılan  fresklerde (duvar resimlerinde) biz ne güzel kendimizi ifade ediyoruz! Sürrealist Salvador Dali’nin, kübist Pablo Picasso’un, empresyonist Claude Monet’in post-empresyonist Vincent Willem van Gogh’un repledüksiyon tablolarıyla lobilerimiz ve duvarlarımızda kültürel sanat eserlerimizi ne güzel sergiliyoruz! Böylece gelen yabancı misafirlerimize bilmedikleri kültürün aktarımını yapıyoruz!
Neden otellerimizin isimleri bize has isimlerle hüsn-ü hat sanatıyla (güzel yazı sanatı) yazılmasın. Sanat bir toplumun ve kültürünün değerlerinin ve duygularının ontolojik yansıması değil midir? Bu sanatla yazıya verdiğimiz önemi dile getirmiş oluruz.
Animasyon gösterilerimizde sex bom şarkısının canlandırılması yerine, orta oyunumuzu oynasak, gerçek bir mizah anlayışını gerektiren meddahı canlandırabilsek. Hacivat ve Karagözümüzü animasyon olarak sahnede sergileyebilsek. Baklavamızı sahiplenen Yunanlılar maalesef Yunanlı film ve tiyatro yönetmeni Cortas Ferris’in ifadesiyle Karagöz ve Hacivatımıza  bizden daha fazla önem verir duruma gelmişler. Nükteli fıkralarıyla hem güldüren hem de düşündüren Hasrettin Hocamızla belden aşağıya espri yapanları animasyon sahnesinde alsak…
Hemen hemen bütün oteller türk gecesi yapar ama SADECE TÜRK BAYRAĞI asarlar geri kalan her şey sıradan ve normal gunden farklı değildir mutfak ise maaileytlerden dolayı çok bir şey yapamaz neden müdürümüzün ay sonu suratı asılmasın diye
Tezhip ve çini sanatımızı da unutmamak gerekir. Kültürümüzü tanıtmanın en güzel yolu olan turizmimizde kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtabiliyor muyuz?
40.000 AŞÇI EVDE YATIYOR
Bu, hepimizin suçu, en tepeden başlıyarak, dönemin bakanlıklarının duyarsızlığı, bölgesel yönetimler belediyer vs vs... Bu tamamen ayrı bir başlık konusu aslında.
AI çıktığından beri bir maliyet tutturma savaşı, çabası sürüp gidiyor, bütçelere koyulan tahmini değerler aylık hatta günlük depo giriş çıkışlarından bulunmaya çalışılıyor, hepsi ne için maliyet, neden peki, nasıl daha fazla kar edebiliriz.
Ama asıl gözden kaçan şu nokta; Maliyetten kazanacağınıza neden fiyatı yükseltip kazan mıyorsunuz? Böylece hem otel misafirini memnun edersiniz, hemde cirolarınız yükselir ve en önemlisi fiyata zam yaptığınızda müşteri kaybetmezssiniz.
Bir de AI sisteminin muammaları söz konusu, o kadar çok sistem adı varki! Sonuçta hepsinin temeli aynı ama otelleri seçecek olan müşterinin aklı karışıyor. Sandart AI ve UAI işin temeli diyelim ama bu standardı kim belirledi? Nasıl belirledi? Bunlar sorabileceğimiz sorular.
Kış için yapılan bir şey yok bütün otel motel tatıl köyleri kapalı çalışanlar evde parasız zorunlu tatil yapıyor halbuse ne var 3,5 hani bizim aydınlarımız vardırya çok konuşurlar ama hiç bir şey bilmeyen aydınlar ne varki kış içinde bir kaç fikir yürütselerde şu evde yatan aşçılara ve tüm departman çalışanlarına iş imkanı sağlasalarda bizde onlara dua etsek ama yok onlar sadece yer içerler ve kapalı kapılar arkasında konuşurlar PARDON kendileri dışında kimseye faydaları olmaz onların
Neyse biz gelelim konumuza Standart AI’lerin içinde bile değişken servisler söz konusu, ve bu değişken servislerin hepsi maliyeti etkiliyen faktörler, yani geliri yükseltir veya düşürür gözle bakılıyor.  UAI lerde yok yok politikası güzülmesine ramen, müşteriye onuda verelim bunuda verelim diye bir sistem, buradada gözden kaçan şu, eğer sen yeterli personel bulundurmazsan o servisi vermen imkansız, var mı var, ama o servisi alana kadar müşteri bıkıyor ve vazgeçiyor.  Bununda adı UAI oluyor... Olmasın daha ii, seneye o müşteri başka otelde orası kesin.
Sonuç olarak söylemek istediğim maliyetler yatırımcı için tebiki önemli, ama iyi bir yönetici ve satış pazarlamaya hakim bir kadro, yatırımcıyı müşteri memnuniyetinin fiyat arttırıcı bir faktör olduğunu ve bununda ancak maliyetlerin biraz daha yükseltilip iyi bir servis kalitesine ulaşmakla mümkün olabileceğini anlatmalı ve inandırmalı ve başarmalı yapamazsan her sene personel değistitir durursun yeni personelde oteli ve sistemi öğrene,ne kadar 2009 sezonunu kapatırsınız
Bu yapılamadığı sürece AI sistemi sadece maliyeti düşük otelcilik anlayışı ve ucuz müşteri portföyü olarak kalacaktır. Otel satınalmasına binen gözle görülmeyen enflasyonda, satış fiyatları yükseltilemediği için her sene ciroları % 20’lerde geriye çekecek ve her sene başarısıs genel müdürler, satış müdürleri işlerini kaybedecektir. Bu da böyle olunca çıkartalım AŞÇILARI işten dersiniz yazık değilmi nerden bakarsan bakın şu an antalyada 40.000 aşçı boşta işsiz yazık değilmi bu insanlara .neyse bu gunlerde bayram havası var insanlar bir şekilde harçlık alarak evlerini geçindiriyor ama yarın ne olacak belli değil Şeytan diyorki kazan kaldır dök bütün insanları sokaklara bide aşçılar eylem yapsın mayısın ortasında ama aşçılar şeytana inanmazki her gun karşılarına geçip konaşanlar şeytan zaten
Tüm meslek taşlarımın bayramını kutluyorum
Sevgi ile kalın

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.