Anasayfa » Haber » Kahvenin estetikle buluştuğu yer: Walden Woods Kyoto

Kahvenin estetikle buluştuğu yer: Walden Woods Kyoto

Japonya Kyoto’nun en sevilen kahve dükkanlarından biri olan Walden Woods Japonlara özgü minimal tasarımı, ferah ambiyansı ve farklı oturma konseptiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Üçüncü dalga kahve çılgınlığını karakterize ederek yeniden yorumlayan Walden Woods’un en sevilen kahvesi baharatlı tadıyla farklı bir kahve deneyimi yaşatan chai latte. Walden Woods’un menüsünü ise çoğunlukla meyve bazlı kahveler oluşturuyor. Amfi tiyatro benzeri bir oturma düzenine sahip mekân kendi kahve çekirdeklerini kendileri kavuruyor. Soğuk kahveleri ve kahvenin eşlikçisi lezzetlerin de yer aldığı mekân Japonya’ya özgü kanure tatlısıyla da çok beğeniliyor. Bembeyaz tasarımı, masasız ve sandalyesiz konseptiyle keşfedenlerin memnun ayrıldıkları Walden Woods farklı bir kahve deneyimi yaşamak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Farklı demleme yöntemleriyle kahvelerini hazırlıyor

Vanilyalı, çikolatalı ve çilekli süt ile hazırladıkları keklerin de çok beğenildiği mekânda klasik lezzetlerden olan cappuccino ve espresso da diğer çok tercih edilen lezzetler arasında. Farklı demleme yöntemleriyle misafirlerine her zaman taze kahve deneyimi yaşatan Walden Woods çilekli süt, matcha’lı süt ve kahveleriyle de Japon damak tadını deneyimlemek isteyenler için doğru adres oluyor. Yaz aylarında yolunuz Walden Woods’a düşerse içinizi serinletecek ‘coffee verines’ı da mutlaka denemelisiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kökenlerin toprağından kahve kültürü

Etiyopya’nın İstanbul Başkonsolosluğunca “Kökenlerin toprağından kahve kültürü” adıyla düzenlenen etkinlikte ülkenin zengin kahve kültürü tanıtıldı. Etiyopya’nın İstanbul ...

ETÜDER yıllık değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

Ev dışı tüketim kanalının varlığını kamuoyuna duyurmak amacıyla bir araya gelen şirketler tarafından kurulan ETÜDER ...

‘İnci’ kazanan restoranlar sahiplerini buldu

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan 2020 ‘İncili Gastronomi Rehberi’ Hürriyet Kitap ...

Swissôtel The Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan Host Summit’te yer alacak

Accor Türkiye Lüks Markalar Bölge Başkan Yardımcısı ve Swissôtel The Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü Uğur ...

Unutulmuş Ekmekler. Eski tatların peşinde adım adım İtalya

Bu kitap aslında bir yolculuk niteliğinde. Yazar Rita Monastero kitabıyla ilgili: “Benimle birlikte kuzeyden güneye, ...